Data publikacji: 01.03.2021
Od dziś w UE obowiązują nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i RTV. Konsumenci w UE mogą spodziewać się, że zmiana skali etykiet przyniesie im znaczne oszczędności energii.
Nowy sposób oznakowania obejmuje następujące produkty:
-chłodziarki
-zmywarki
-pralki
-telewizory
-żarówki i lampy (od 1 września 2021)
Informacje dotyczące energii i środowiska na produktach opatrzonych nową etykietą energetyczną UE można będzie sprawdzić w bazie danych, w sklepach oraz w sprzedaży internetowej.
Można zeskanować kod QR nowej europejskiej etykiety energetycznej. Ten kod jest powiązany z europejskim rejestrem produktów do celów etykietowania energetycznego.
Dlaczego wprowadzono nową unijną etykietę energetyczną o skali od A do G?
Nowe modele urządzeń elektrycznych są coraz bardziej energooszczędne i prawie wszystkie nowe produkty posiadają oznakowanie najwyższej kategorii (np. A+++, A++, A+, A, B). Dlatego zamiast dodawać do kategorii A kolejne plusy, na nowej etykiecie postanowiono zastosować uproszczoną skalę od A do G.
Najwyższe kategorie pozostawia się puste. Ma to stanowić zachętę do innowacji i pozostawić miejsce na kolejne nowatorskie rozwiązania. Na etykiecie ze zmienioną skalą klasę energetyczną produktu określa się na podstawie surowszych norm.
Kolejną nowością jest to, że kod QR na etykiecie energetycznej zostanie bezpośrednio powiązany wkrótce (dokładne daty podano powyżej) z informacjami o modelu produktu w bazie danych.
Dlaczego w opakowaniu z produktem znajdują się dwie etykiety energetyczne?
Przez krótki okres przejściowy w opakowaniu z produktem umieszczane będą obydwie etykiety energetyczne. Chodzi o to, aby ułatwić konsumentom przyzwyczajenie się do nowej skali. W późniejszym okresie stosowane będą już tylko nowe etykiety.
Ponieważ nowe normy są surowsze, klasa energetyczna danego modelu produktu zgodnie z nowymi wymogami może na etykiecie „spaść” o kilka liter. Na przykład może się okazać, że lodówka, której klasa energetyczna na starej etykiecie odpowiadała kategorii A+++, na nowej będzie oznaczona literą C. Mamy do czynienia z tym samym produktem, którego efektywność energetyczna nie uległa zmianie, ale na nowej etykiecie stosuje się oznakowanie określone zgodnie z surowszymi normami efektywności energetycznej.
Ważne jest, by przy porównywaniu konkretnych produktów i modeli kierować się oznakowaniem zamieszczonym na etykietach tego samego rodzaju (czyli albo starych, albo nowych).
Dlaczego niektóre wartości odnoszące się do produktu podane na starych i nowych etykietach różnią się między sobą?
Niektóre dane zamieszczone na nowych etykietach uzyskano na podstawie zmienionych metod obliczeniowych. Dlatego niektóre wartości mogą się różnić, i to znacząco.
Na przykład zużycie energii przez pralki na dotychczasowej etykiecie dotyczy zużycia rocznego, a na nowej etykiecie obliczono je na podstawie 100 cykli prania. Zmienił się również wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów. Teraz uwzględnia on zużycie elementów wewnętrznych, a nie tylko ekranu.
Etykiety energetyczne nie tylko pozwalają nam zaoszczędzić energię i pieniądze. Niektóre z nich zawierają informacje dotyczące wpływu na środowisko, np. poziomu hałasu lub typowego zużycia wody. Doinformowani konsumenci dokonują świadomych wyborów, dzięki czemu mogą uczestniczyć w zielonej transformacji gospodarczej.