Data publikacji: 10.03.2021

Nowy europejski Bauhaus

„Chcę, aby dzięki NextGenerationEU zaczęła się w Europie fala renowacji i Unia stała się liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym. Ten projekt nie dotyczy jednak tylko środowiska
i gospodarki. Musi on być nowym projektem kulturowym dla Europy. „ Ursula von der Leyen 


 

Nowy europejski Bauhaus nawiązuje to słynnej szkoły Bauhausu, która istniała w Niemczech w latach 2019-2033 i związanego z nią ruchu architektoniczno-artystyczno-filozoficznego, którego głównym przesłaniem było łączenie sztuki z nowoczesną technologią, funkcjonalnością i społeczną użytecznością.

To propozycja nowego sposobu budowania, nowego podejścia i nowego sposobu życia w Europie po pandemii, która ma zostać opracowana wspólnie przez architektów, projektantów, inżynierów, naukowców, artystów i społeczeństwo obywatelskie. Podobnie jak pierwotny Bauhaus ma łączyć w sobie estetykę z funkcjonalnością, powszechną dostępnością i nowoczesnymi technologiami dodatkowo z bardzo mocnym naciskiem na ekologię.

Nowy europejski Bauhaus to kreatywna i interdyscyplinarna inicjatywa łącząca ze sobą osoby chcące zaprojektować przyszłe style życia, które będą uwzględniały takie aspekty jak sztuka, kultura, włączenie społeczne, nauka i technologia. Wnosi ona wymiar Zielonego Ładu do naszych przestrzeni życiowych i zachęca do wspólnego zaprojektowania i stworzenia przyszłości, która będzie zrównoważona, inkluzywna i piękna zarówno dla ducha, jak i dla umysłu.

Piękna przyszłość to inkluzywne i dostępne dla każdego przestrzenie, w których dialog między różnymi kulturami, dyscyplinami, płciami i osobami w różnym wieku stwarza okazję do zaprojektowania lepszego miejsca dla wszystkich. To również gospodarka, która większy nacisk kładzie na włączenie społeczne, w której bogactwo rozkłada się równomiernie, a przestrzeń mieszkalna jest przystępna cenowo.

Piękna przyszłość to zrównoważone rozwiązania, które prowadzą do harmonii między zabudowaną przestrzenią a ekosystemami naszej planety. To podejście oparte na regeneracji, nawiązujące do cykli przyrodniczych, polegające na odnawianiu zasobów i zapewniające ochronę różnorodności biologicznej.

Piękna przyszłość to wzbogacające doświadczenia, które zaspakajają potrzeby wykraczające poza wymiar materialny, a inspiracją dla nich jest kreatywność, kultura i sztuka. To postrzeganie różnorodności jako szansy na wzajemne uczenie się.

Wszystkie osoby i podmioty zainteresowane współtworzeniem nowego kulturowego kształtu Europy w ramach inicjatywy Nowego Europejskiego Bauhausu zachęcamy do odwiedzenia strony https://europa.eu/new-european-bauhaus/index_pl, uczestnictwa w forum oraz do rejestracji w charakterze partnera inicjatywy NEB.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach:

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.