Data publikacji: 27.05.2010

Nowy nabór menedżerów najwyższego szczebla w Komisji

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne i administrację, zapowiedział dzisiaj publikację ogłoszeń o naborze kandydatów na cztery stanowiska zastępcy dyrektora generalnego.


Nabór otwarty jest dla kandydatów z trzech państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r. (Litwy, Łotwy i Malty). Mimo że osiągnięto już ogólne cele dotyczące poziomu zatrudnienia urzędników najwyższego szczebla z nowych państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r., to w przypadku indywidualnych celów dla tych trzech państw członkowskich warunek ten nie jest jeszcze spełniony. Po opublikowanych dziś ogłoszeniach za kilka dni pojawią się kolejne dwa pakiety ogłoszeń o naborze kandydatów na stanowiska urzędników wyższego szczebla na poziomie dyrektora i głównego doradcy. Będą one skierowane do obywateli sześciu państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 i 2007 r. (Bułgarii, Czech, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji).

„Komisja bardzo poważnie podchodzi do kwestii zapewnienia odpowiedniej równowagi geograficznej pod względem obywatelstwa wśród swoich pracowników, również na najwyższym szczeblu zarządzania”, zapewnił wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič. „Orientacyjne cele przyjęte dla państw, które przystąpiły w roku 2004 i 2007, zostały w dużej mierze osiągnięte. Jednak w przypadku kilku państw konieczne są dodatkowe kroki. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na ten krok. Z niecierpliwością czekam na zgłoszenia najlepszych kandydatów”.

Po dwóch rozszerzeniach, z 2004 i 2007 r., Komisja zobowiązała się aktywnie wspierać zatrudnianie w swoich służbach obywateli z 12 nowych państw członkowskich, również na stanowiskach najwyższego szczebla.

Procesowi temu towarzyszyło ustanowienie okresu przejściowego, w którym powinno się ułatwiać prowadzenie takiego naboru. Dla 10 państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r. (UE-10), okres ten skończy się 31 grudnia 2010 r. Podobny okres ustanowiono dla Bułgarii i Rumunii (UE-2) - skończy się on 31 grudnia 2011 r.

Postawione przez Komisję Europejską ogólne cele dotyczące poziomu zatrudnienia urzędników wyższego szczebla z państw UE-10 obejmują 10 dyrektorów generalnych lub zastępców dyrektorów generalnych oraz 41 dyrektorów lub głównych doradców.

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku lat proces zatrudnienia przebiegał bez zastrzeżeń: ogólne orientacyjne cele już osiągnięto na poziomie dyrektorów generalnych lub zastępców dyrektorów generalnych oraz prawie osiągnięto na poziomie dyrektorów lub głównych doradców (40 zatrudnionych osób).

Wiceprzewodniczący Šefčovič chciałby jednak kontynuować działania swojego poprzednika, Siima Kallasa, i wspierać zatrudnianie urzędników z tych państw członkowskich, w przypadku których cele indywidualne nie zostały jeszcze osiągnięte. W ten właśnie nurt wpisują się opublikowane dzisiaj ogłoszenia oraz wspomniane ogłoszenia o naborze na stanowiska na poziomie dyrektora i głównego doradcy.

Ogłoszenia o naborze skierowane do obywateli Litwy, Łotwy i Malty dotyczą następujących stanowisk:

zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji,
zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług,
zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej,
zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów.
28 maja Komisja opublikuje ogłoszenia o naborze na stanowiska dyrektora skierowane do obywateli Bułgarii, Czech, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Będą to stanowiska w dyrekcjach generalnych ds. konkurencji, ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz ds. budżetu, a także we Wspólnym Centrum Badawczym i Urzędzie Publikacji UE.

9 czerwca Komisja opublikuje ogłoszenia o naborze na stanowiska głównego doradcy, również skierowane do obywateli Bułgarii, Czech, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Będą to stanowiska w Służbie Prawnej, Biurze Współpracy EuropeAid oraz w dyrekcjach generalnych ds. badań naukowych, ds. energii oraz ds. tłumaczeń ustnych.

Dodatkowe informacje:

http://ec.europa.eu/dgs/human-resources/working_senior_mgt_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.