Data publikacji: 13.02.2012

Numer alarmowy 112: nowa kampania

Bez względu na cel podróży — wyjazd na narty, wyjazdy z rodziną, podróż służbowa lub wyjazd na letnią imprezę sportową, np. olimpiadę w Londynie lub Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie — miliony Europejczyków i osób spoza Europy potrzebują dostępu do służb ratowniczych we własnym kraju i poza nim.


Jednak jedynie 34 proc. osób, które często podróżują, i 26 proc. wszystkich Europejczyków zna numer 112 jako uniwersalny numer alarmowy, z którego można korzystać w sytuacjach awaryjnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
 
Wielu największych przewoźników kolejowych i lotniczych oraz innych przedsiębiorstw transportowych przyłączyło się do kampanii Wiceprzewodniczących Neelie Kroes i Siima Kallasa mającej na celu popularyzację numeru alarmowego 112. Popularyzacja numeru alarmowego na biletach elektronicznych, w biuletynach rozdawanych w środkach transportu, na stronach internetowych przedsiębiorstw i za pośrednictwem pracowników nie pociągnie za sobą kosztów dla podatników. Z wykazem uczestniczących przedsiębiorstw można się zapoznać na stronie internetowej www.112.eu.
 
Wiceprzewodniczący Kroes i Kallas postanowili dopilnować, aby każdy obywatel Europy mógł mieć dostęp do aplikacji dotyczących numeru 112 dla smartfonów we własnym języku. W ubiegłych latach opracowano aplikacje dla numeru 112 dla telefonów komórkowych, jednak w tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.
 
Wiceprzewodnicząca Neelie Kroes powiedziała: „Dzięki znajomości numeru 112 i korzystaniu z niego można ratować ludzkie życie. Jednak taka pomoc jest możliwa, dopiero gdy obywatele znają ten numer alarmowy. Zatem wspólnie z przedsiębiorstwami transportowymi prowadzimy działania mające na celu zwrócenie uwagi pasażerów na ten numer w trakcie podróży.”
 
Wiceprzewodniczący Siim Kallas powiedział: „Z przyjemnością przyjmuję zaangażowanie europejskiego sektora transportowego w celu powiadomienia każdego podróżnego o numerze alarmowym 112. Numer 112 jest nieodzownym narzędziem w dziedzinie zapewniania bezpieczeństwa transportu. Wykaz przedsiębiorstw biorących udział w tej inicjatywie będzie otwarty przez cały rok, a na podstawie wykazywanego zainteresowania sądzę, że najprawdopodobniej przystąpi do niej wiele innych przedsiębiorstw.” 
 
Informacje ogólne
112 to europejski numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Poprzez numer 112 rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (lokalną policją, strażą pożarną lub lokalnym pogotowiem ratunkowym), a numer ten jest dostępny przez całą dobę. Numer 112 funkcjonuje obecnie we wszystkich państwach członkowskich UE równolegle z krajowymi numerami alarmowymi (np. 999 lub 110). Dania, Finlandia, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia oraz Szwecja postanowiły przyjąć numer 112 jako swój jedyny lub podstawowy krajowy numer alarmowy. Numer 112 jest również wprowadzany poza UE m.in. w Chorwacji, Czarnogórze i Turcji. Ukraina zobowiązała się także do wprowadzenia tego numeru w miastach, w których będą się odbywać mecze w ramach Euro 2012 (Doniecku, Charkowie, Kijowie i Lwowie), przed rozpoczęciem mistrzostw.
 
Opublikowane w dniu dzisiejszym badanie w ramach Eurobarometru wskazuje, że wiedza o dostępności numeru 112 we własnym kraju i w innych państwach członkowskich utrzymuje się na stałym poziomie. Aby przyczynić się do rozwiązania tej kwestii, wiceprzewodniczący Kallas i Kroes skierowali w dniu 27 stycznia 2012 roku pismo do największych przedsiębiorstw transportowych, prosząc w nim o przekazywanie pasażerom informacji o numerze alarmowym 112. Inicjatywa ta wzoruje się na podobnej ubiegłorocznej kampanii wprowadzonej skutecznie przez byłą posłankę do PE Dianę Wallis. Otrzymuje ona również wsparcie ze strony 112 European Foundation.
 
Aplikacje dla telefonów komórkowych to programy komputerowe opracowane na potrzeby telefonów komórkowych, które stanowią dla użytkowników pomoc w realizacji danego działania. Mogą być instalowane od początku przez producentów lub nabywane i ściągane ze sklepów prowadzących sprzedaż takich aplikacji.
 
W sprawozdaniu dotyczącym wdrożenia numeru 112 przez poszczególne państwa członkowskie (również opublikowanym w dniu dzisiejszym) przedstawiono skrótowo języki, jakimi posługują się operatorzy centrów obsługujących numer 112:
-           w języku angielskim można się porozumiewać w 25 państwach (poza Wielką Brytanią, Irlandią i Maltą) Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Szwecji, na Węgrzech i we Włoszech, a także w Chorwacji, na Islandii i w Norwegii.
-           w 14 państwach (poza Belgią, Francją i Luksemburgiem) istnieje możliwość przyjmowania zgłoszeń w języku francuskim: Bułgaria, Czechy, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia Irlandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja i Włochy;
-           języka niemieckiego można używać, korzystając z numeru 112 w 12 państwach (oprócz Austrii, Belgii, Luksemburga i Niemiec): Bułgaria, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Litwa, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy;
-           osoby posługujące się językiem włoskim mogą w tym języku korzystać z numeru 112 w Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Rumunii i Słowenii;
-           osoby posługujące się językiem rosyjskim mogą uzyskać pomoc, korzystając z numeru 112 w Czechach, Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie, w Polsce, Rumunii i na Słowacji;
-           w Wielkiej Brytanii centrale obsługujące numery alarmowe mogą korzystać ze wsparcia tłumaczeniowego w zakresie 170 języków, natomiast we Francji analogiczne służby obsługują 40 języków.
 
Przydatne linki
Strona internetowa numeru 112 (dostępna w językach niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i polskim): www.112.eu
Przedsiębiorstwa i organizacje transportowe uczestniczące w kampanii promocyjnej numeru alarmowego 112
Jak działa numer 112 w moim kraju?
Dla dzieci (strona dostępna we wszystkich 23 językach urzędowych UE); http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/index_en.htm
Pełne sprawozdanie Eurobarometr zatytułowanie „Europejski numer alarmowy 112” i jego streszczenie
Sprawozdanie Komitetu ds. Łączności i załącznik dotyczący wdrożenia numeru 112:
Źródło IP/12/120

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.