Data publikacji: 16.03.2011
Priorytety polskiej prezydencji, szczyt UE w Brukseli 24-25 marca, katastrofa w Japonii i sytuacja w Afryce Północnej - to główne tematy wtorkowych rozmów w Warszawie premiera Donalda Tuska i przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.
Polski premier powiedział na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu, że rozmowa z przewodniczącym Rady Europejskiej dotyczyła głównie priorytetów polskiej prezydencji - jednolitego rynku oraz bezpiecznej Europy, także pod względem energetyki i żywności.
Tusk poinformował, że Van Rompuy zobowiązał się do wszelkiej pomocy przy organizowaniu szczytu Partnerstwa Wschodniego, który przypada na okres polskiej prezydencji. "Za tę deklarację na rzecz współpracy przy organizacji szczytu chciałem serdecznie podziękować" - zaznaczył.
Van Rompuy poinformował, że rozmawiał z Tuskiem także o planowanym na 24 i 25 marca posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. Zaznaczył, że będzie chciał, aby na kolejnych posiedzeniach Rady była omówiona sprawa pogłębiania jednolitego rynku europejskiego. "Niewątpliwie kwestie związane z jednolitym rynkiem będą tematem szczególnie ważnym w czasie polskiej prezydencji. W czasie przewodnictwa Polski wiele spraw ustawodawczych należy wykonać" - podkreślił.
Przewodniczący Rady Europejskiej mówił też o uczestnictwie Polski w pakcie na rzecz euro. "Kolejne szczyty to będą szczyty na zasadzie euro +plus+. Chciałbym wyrazić wielką nadzieję, że Polska dołączy do paktu i będzie częścią szczytów euro +plus+" - zaznaczył.
Na piątkowym szczycie w Brukseli przywódcy 17 państw strefy euro zatwierdzili zasady paktu na rzecz euro. Chodzi o pakt, znany dotąd jako Pakt na rzecz konkurencyjności, który jest efektem pomysłów zaprezentowanych przez Francję i Niemcy na poprzednim szczycie w Brukseli 4 lutego, by zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze.
Projekt przygotowany przez Van Rompuya zakłada, że pakt jest otwarty dla krajów spoza strefy euro, pod warunkiem, że zobowiążą się one do wdrożenia jego postanowień. Tusk potwierdził wcześniej, że Polska przystąpi do paktu.
Tusk powiedział, że podczas rozmowy pojawił się także temat katastrofy w Japonii. Obaj politycy skierowali słowa współczucia i solidarności pod adresem mieszkańców Japonii i japońskiego rządu.
"Zdajemy sobie sprawę, że te zdarzenia mają i będą miały wpływ także na nasze życie tutaj i w Europie. W dobie globalizacji nie możemy żyć złudzeniami, że dramatyczne zdarzenia, czy tragedie dziejące się tysiące kilometrów od nas nie będą miały wpływu na nasze decyzje" - podkreślił polski premier.
Van Rompuy zapewnił, że Unia jest gotowa okazać pomoc Japonii. "Dziś 20 państw członkowskich już zaoferowało swój personel oraz materiały w ramach europejskiego mechanizmu ochrony cywilnej. Z zadowoleniem mogę stwierdzić, iż Polska jest jednym z państw uczestniczących w tym mechanizmie" - zaznaczył.
Tusk poinformował, że sporo czasu w trakcie rozmowy zostało poświęcone sytuacji w Afryce Płn. oraz na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Przypomniał, że ostatni szczyt UE był poświęcony sytuacji w Libii. Van Rompuy podkreślił, że istnieje potrzeba ochrony ludności cywilnej w tym kraju.
"Sytuacja na świecie, drożyzna, niestabilność polityczna w wielu regionach, dramat japoński - to wszystko powoduje, że świat wokół nas nie jest stabilny, i to stawia wyzwania przed Unią Europejską i przed Polską. Musimy być rzeczywiście bardzo zdeterminowani, aby przeprowadzać swoje projekty. Jestem przekonany, że nam tej determinacji, także w czasie polskiej prezydencji, nie zabraknie" - powiedział Tusk.(PAP)
mrr/ mok/ jbr/