Data publikacji: 01.02.2011

O czym dyskutowano podczas Forum Obywatelskiego

W zeszłym tygodniu (27.01) pisaliśmy o możliwości śledzenia obrad  Forum Obywatelskiego, które odbyło się w PE - treść


O czym podczas niego dyskutowano? Podczas trzeciej już edycji Forum Obywatelskiego uczestnicy dyskutowali o różnych sposobach walki z ubóstwem.
 
W spotkaniu uczestniczyli eurodeputowani, przedstawiciele organizacji pozarządowych i osoby, które na co dzień żyją w bardzo trudnych warunkach. Spotkanie otworzył przewodniczący PE Jerzy Buzek, który podkreślał, że Forum daje różnym środowiskom możliwość wymiany opinii na temat tego, jak skutecznie walczyć z biedą. Sala PE zamieniła się na chwilę w salę koncertową - grupa osób bezdomnych i wolontariuszy z Francji zaśpiewała razem w chórze. Wiceprzewodnicząca PE Isabelle Durant mówiła, że największą przeszkodą w walce z biedą jest to, że ludzie wolą nie dostrzegać tego problemu. W PE można było wysłuchać historii 20 osób z różnych krajów UE, które na co dzień zmagają się z trudnymi warunkami życia.
 
Prawie 85 mln Europejczyków żyje w biedzie, a kryzys ekonomiczny sprawia, że zagrożonych ubóstwem jest coraz więcej osób.  Uczestnicy Forum zastanawiali się jak z biedą można walczyć na poziomie europejskim. Podczas spotkania, odbyły się warsztaty: o tym jak walczyć z nowymi formami ubóstwa, jak kryzys finansowy wpływa na migracje i procesy integracji, a także o tym jak zapewnić osobom w trudnej sytuacji dostęp do godziwego i zrównoważonego stylu życia.
 
Wiceprzewodnicząca PE Isabelle Durant mówiła, że podczas tych warsztatów można było wyczuć zdenerwowanie. "Nie na nas, ale na sposób w jaki walczy się z biedą. Europa zrobiła dużo dla gospodarek, ale nie wystarczająco dużo dla najbardziej bezbronnej części społeczeństwa" - wyjaśniała Durant. Libor Rouček, wiceprzewodniczący Parlamentu, także mówił o tym, że głównym przesłaniem spotkania jest to, że walcząc z kryzysem nie możemy zapominać o ludziach.
 
W PE odbyła się też debata z udziałem 20 osób, które na co dzień żyją w trudnych warunkach i są w grupie wiekowej najbardziej zagrożonej kryzysem (powyżej 60 roku życia). Mówili oni m.in. o tym, że emerytury powinny być indeksowane co do wzrastających kosztów życia i że nie powinny być opodatkowane. Zwracali również uwagę na to, że osoby starsze nie mogą być pozbawione dostępu do kultury i informacji. Dbać się powinno zwłaszcza o osoby niepełnosprawne ruchowo.
 
Goście apelowali również o bezpłatny i lepszy dostęp do nowoczesnych technologii. Mówili o tym, że potrzebne są kursy, które uwzględniałyby trudności z nauką, jakie mają osoby starsze i narzędzia i podręczniki, które byłyby przystosowane do ich potrzeb. Unia - według uczestników - powinna zagwarantować łatwiejszy i tańszy dostęp do komunikacji komórkowej i internetowej.
 
Źródło; PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.