Data publikacji: 20.09.2011

O czym podczas ECOFINu?

Podczas nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN we Wrocławiu, 16-17 września, osiągnięto porozumienie w sprawie zarządzania gospodarczego.


W spotkaniu ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych UE uczestniczyli również komisarze Olli Rehn i Michel Barnier oraz sekretarz skarbu USA Timothy Geithner i David Lipton z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
 
Głównym tematem dyskusji podczas posiedzenia Rady UE ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN) był kryzys zadłużenia niektórych państw strefy euro oraz działania podejmowane przez Unię Europejską oraz jej państwa członkowskie w obliczu kryzysu.
Według polskiego ministra finansów Jacka Rostowskiego, który w imieniu prezydencji polskiej przewodniczył obradom, brak solidarności podczas kryzysu to największe zagrożenie dla Europy w dzisiejszych czasach. Dodał, że ratowanie stabilności gospodarczej naszego kontynentu to najlepsza droga do zapewnienia utrzymania i zwiększenia miejsc pracy. Szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka zaznaczył, że we Wrocławiu mówiono też o stabilności rynków finansowych w Europie. Jak mówił, nie można zapominać, że to, co się dzieje w strefie euro ma wpływ na całą Wspólnotę oraz resztę świata.
 
Najważniejszym uzgodnieniem było wypracowanie kompromisu w sprawie nierozstrzygniętych dotychczas kwestii dotyczących reformy systemu zarządzania gospodarczego w UE. Tworzyć ją będzie pakiet sześciu aktów prawnych, zwany popularnie sześciopakiem – pięciu rozporządzeń i dyrektywy – dotyczących wzmocnienia Paktu Stabilności i Wzrostu. Prace legislacyjne nad tym pakietem przedłożonym przez Komisję Europejską trwały od września 2010 r.
 
We Wrocławiu ministrowie finansów krajów UE osiągnęli porozumienie co do rozwiązań, które umożliwią szybkie zakończenie prac. Najważniejsze zmiany obejmują:
          wzmocnienie procesu decyzyjnego Rady w tzw. prewencyjnej części Paktu Stabilności i Wzrostu;
          objęcie nadzorem, w ramach procedury nadmiernej nierównowagi, zarówno krajów z deficytem, jak i nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, przy zachowaniu odpowiedniego zróżnicowania oceny tych dwóch przypadków.
 
- Pakiet przekuwa lekcję z kryzysu w konkretne akty prawne. Prewencja zawsze jest tańsza niż korekta - powiedział na konferencji prasowej komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn.
Celem pakietu aktów prawnych jest wzmocnienie zarządzania gospodarczego w UE, a szczególnie w strefie euro. Cztery z sześciu projektów dotyczą finansów publicznych. Nowa dyrektywa o wymogach dla ram budżetowych zapewni, że krajowe rozwiązania będą sprzyjać wzmocnieniu dyscypliny fiskalnej w UE. Nowe zasady mają poprawić dyscyplinę budżetową w państwach członkowskich i wzmocnią stabilność gospodarki UE.
 
Kluczowe głosowanie nad sześciopakiem przewidziano w Parlamencie Europejskim na wrześniowym posiedzeniu plenarnym. Formalny Ecofin powinien go przyjąć już 4 października.
 
Ministrowie przedyskutowali również propozycje zmierzające do zacieśnienia współpracy gospodarczej. Agenda posiedzenia obejmowała także zagadnienia stabilności finansowej w Unii Europejskiej oraz ocenę rezultatów tegorocznych testów warunków skrajnych w sektorze bankowym. Podczas tej sesji komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier przedstawił informację na temat stanu reformy sektora finansowego i propozycji legislacyjnych w tym zakresie.
 
Komisarz Barnier powtórzył we Wrocławiu, że przygotowywana jest propozycja podatku od transakcji finansowych. - Myślę, że z punktu widzenia technicznego ten podatek jest łatwy, z ekonomicznego - do zniesienia, z finansowego - korzystny, a politycznie - słuszny – przekonywał komisarz.
 
Ponadto uczestnicy spotkania przyjęli wspólne stanowisko Unii Europejskiej na Doroczne Spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz towarzyszące im spotkania Ministrów Finansów G20, które odbędą się w dniach 22-23 września w Waszyngtonie.
W piątek 16 września, po posiedzeniu Eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro poinformowano, że kolejna wypłata transzy pomocowej dla Grecji została wstrzymana do października. Szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker, powiedział we Wrocławiu, że wypłata kolejnej transzy 8 miliardów euro została wstrzymana, ponieważ unijni politycy chcą się upewnić, czy Grecja wywiązuje się z obietnic przeprowadzenia reform.
Tymczasem Jean-Claude Trichet, prezes EBC oraz komisarz Olli Rehn apelowali o jak najszybsze wdrożenie porozumienia z 21 lipca ws. Grecji. - Porozumienie z 21 lipca musi zostać w pełni przyjęte. Wszyscy musimy pozostać czujnym obserwatorem rozwoju sytuacji, poprawić zaufanie rynków. Naszym głównym zadaniem jest zachowanie stabilności cen. Wzywamy wszystkie władze publiczne odnośnie zachowania odpowiedzialności - powiedział Trichet. Również Olli Rehn dodał, że ważne jest, aby wdrożyć porozumienie z 21 lipca jak najszybciej.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.