Data publikacji: 05.10.2015

O energii w Polsce

- Pomysł Unii Energetycznej powstał m.in. dzięki polskiej inicjatywie, teraz jesteśmy w trakcie jej realizacji – przypominał w Sopocie Maroš Šefčovič.


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej był gościem specjalnym Europejskiego Forum Nowych Idei. Podczas pobytu w Polsce Maroš Šefčovič spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, środowiskiem akademickim, think-tankami, władzami samorządowymi, zwiedził również rafinerię LOTOS.

Wizyta Maroša Šefčoviča w Polsce (30 września – 1 października br.) była częścią Energy Union Tour. Wiceprzewodniczący KE odwiedza kraje UE, aby spotkać się z zainteresowanymi stronami i poznać ich opinie oraz oczekiwania wobec przyjętej na szczycie w marcu propozycji KE stanowiącej ramy dla przyszłej Unii Energetycznej.

Pobyt wiceprzewodniczącego Šefčoviča rozpoczął się od udziału w gali otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Drugiego dnia Forum, 1 października, komisarz był gościem specjalnym debaty z udziałem przedstawicieli polskiego i europejskiego biznesu Energia dla regionu. Co oznacza solidarność energetyczna w Europie Środkowo-Wschodniej? - Unia Europejska jest największym rynkiem na świecie, a jednak nie ma jednolitego rynku energetycznego, co stanowi niewykorzystany potencjał. W tym celu powstaje projekt Unii Energetycznej, a Polska może stać się jej głównym beneficjentem - podkreślił wiceprzewodniczący Šefčovič.

Šefčovič spotkał się także z dziennikarzami na wspólnej konferencji z Jerzym Buzkiem, przewodniczącym komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim.  - Pamiętajmy, że pomysł Unii Energetycznej powstał m.in. dzięki polskiej inicjatywie, a teraz jesteśmy w trakcie jej realizacji. Aby osiągnąć nasz cel potrzebujemy wsparcia obywateli i dialogu ze wszystkimi, gdyż przed nami jeszcze mnóstwo pracy - zaznaczył Šefčovič.

Po spotkaniu z mediami wiceprzewodniczący uczestniczył w dyskusji panelowej Koniec pozimnowojennych iluzji: czy Europa potrzebuje nowego porządku?, gdzie zachęcał państwa europejskie do większej współpracy m.in. w polityce energetycznej i klimatycznej. Przypomniał, że europejskie wartości bazują na zasadzie konsensusu, na którym została zbudowana Unia.

Kolejnym punktem programu wizyty było spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i think-tanków. Była to okazja do wymiany opinii i poznania oczekiwań obu stron wobec Unii Energetycznej. W dyskusji wzięli udział m. in.Tomasz Chmal (School for Leaders), Paweł Nierada (Instytut Sobieskiego), Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), dr Jacek Kucharczyk (Instytut Spraw Publicznych), Jaonna Pandera (Forum for Energey Analysys), Paweł Zerka (DemosEuropa), Julia Krzyszkowska (CEE Bankwatch Network).

Po południu wiceprzewodniczący wygłosił wykład inaugurujący nowy rok akademicki na Politechnice Gdańskiej. Wystąpienie pt. "Unia Energetyczna dla Ciebie" połączone było z dyskusją ze studentami i pracownikami uczelni, podczas której Šefčovič przypomniał, że tzw. miks energetyczny leży w gestii poszczególnych państw członkowskich.

Wiceprzewodniczący miał również okazję porozmawiać z przedstawicielami władz samorządowych. W dyskusji w biurze marszałka województwa pomorskiego wzięło udział prawie 50 radnych Sejmiku Pomorskiego i innych przedstawicieli regionu zainteresowanych tematyką Unii Energetycznej.

Polską edycję Energy Union Tour zakończyła wizyta w rafinerii LOTOS, której tematem była sytuacja paliwowa w Europie oraz zamierzenia spółki. Wiceprzewodniczący wygłosił przemówienie oraz wysłuchał opinii zarządu spółki.

Więcej informacji

Energy Union Tour rozpoczęła się w maju br. wizytą w Holandii. Od tej pory komisarz Šefčovič odwiedził szesnaście krajów członkowskich, gdzie miał okazję wysłuchać przedstawicieli władz państwowych, środowiska biznesu a także organizacji pozarządowych.

Celem wizyt jest informowanie o możliwościach, jakie stwarza Unia Energetyczna oraz bliższe poznanie sytuacji w konkretnych państwach członkowskich.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.