Data publikacji: 24.10.2018
Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerzyki, słomki, patyki do balonów, patyczki do uszu, zostaną zakazane zgodnie z planami przyjętymi przez Parlament.
Produkty te, stanowiące 70% odpadów w morzu, zostaną usunięte z rynku UE od 2021 roku, zgodnie z projektem przepisów przyjętym przez Parlament Europejski w środę.
Do listy produktów zakazanych na rynku europejskim od 2021, posłowie dodali: produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej, takie jak torby, czy opakowania oraz pojemniki fast-food zrobione ze spienionego polistyrenu.
Krajowe cele redukcji plastiku niepodlegającego zakazowi
Zużycie innych produktów, dla których nie istnieją zamienniki powinno być ograniczane przez państwa członkowskie o, co najmniej 25%, do 2025 roku. Dotyczy to jednorazowych pudełek na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Państwa członkowskie opracują krajowe plany promowania produktów nadających się do wielokrotnego użytku, a także do ponownego użycia i recyklingu.
Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 roku.
Filtry papierosowe i porzucone narzędzia połowowe
Posłowie uznali, że mechanizmy ograniczania powinny objąć także odpady pozostające po produktach tytoniowych, zwłaszcza filtry papierosowe, zawierające plastik. Zostaną one zredukowane o 50% do 2025 roku i o 80% do 2030 roku.
Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię będzie się rozkładał do dwunastu lat. Niedopałki, to drugie, co do wielkości powodowanych zanieczyszczeń jednorazowe produkty zawierające plastik.
Państwa członkowskie powinny także wypracować mechanizmy zapewniające zbieranie 50% zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych w ciągu roku, w celu recyklingu co najmniej 15% z nich do 2025 roku. Narzędzia połowowe stanowią 27% procent odpadów znajdowanych na europejskich plażach.
Zwiększenie odpowiedzialności producentów
Państwa członkowskie powinny doprowadzić do partycypowania przez firmy tytoniowe w kosztach zbiórki odpadów po ich produktach, włącznie z kosztami transportu, utylizacji oraz zbierania śmieci. Podobnie producenci narzędzi połowowych, będą zobowiązani do partycypowania w osiągnięciu celu recyklingowego.
Kolejne kroki
Sprawozdanie przygotowane przez Frédérique Ries (ALDE, BE), zostało przyjęte 571 głosami, do 53 przy 34 wstrzymujących się od głosu. Parlament jest gotowy do negocjacji z Radą, jak tylko państwa członkowskie przyjmą wspólne stanowisko w tej sprawie.
Kontekst
Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej ponad 80% zanieczyszczeń w morzu to plastik. Produkty objęte restrykcjami stanowią 70% wszystkich śmieci w morzu. Z powodu bardzo powolnego procesu rozkładu plastik akumuluje się w morzach, oceanach oraz na plażach, w UE i na świecie. Plastikowe odpady znajdowane są w ciałach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby oraz ptaki, ale także w ciałach ryb i mięczaków, stanowiących fragment ludzkiego łańcucha pokarmowego.
Tworzywa sztuczne są wygodnym, elastycznym, użytecznym i ekonomicznie wartościowym materiałem, ale muszą być lepiej wykorzystywane, ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi. Kiedy zamieniają się w śmieci, wpływ ekonomiczny tworzyw sztucznych obejmuje nie tylko utratę wartości ekonomicznej materiału, ale również koszty sprzątania i straty dla turystyki, rybołówstwa i żeglugi.
Więcej informacji
Przyjęty tekst dostępny będzie tutaj (24.10.2018)
http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/texts-adopted.html
Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku i narzędzia połowowe: Zmniejszenie ilości śmieci morskich (Briefing, 09-07-2018)
http://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document.html?reference=EPRS_BRI(2018)625115
Ścieżka proceduralna
http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?reference=2018/0172(COD)&l=en
Plastik w oceanach: fakty, wpływ oraz nowe przepisy UE