Data publikacji: 07.08.2009
Nadszedł czas wakacyjnych wyjazdów. Walizki spakowane, sąsiedzi będą podlewać nam kwiatki i karmić kota, bilety już czekają. A może by tak zabrać jeszcze Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Swobodny przepływ osób pomiędzy wszystkimi 27 krajami UE jest jednym z najważniejszych osiągnięć Unii Europejskiej. Obywatele UE maja prawo podróżować bez ograniczeń. Żeby jednak obywatele mogli w pełni korzystać z tej swobody, potrzebny jest prosty system umożliwiający pokrycie kosztów niezbędnego leczenia za granicą. Dlatego też UE przyjęła przepisy, które wprowadziły jedną wspólną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC), która zastępuje rozmaite, używane wcześniej formularze (szczególnie najlepiej znany E 111).
Parlament dyktuje tempo
Rozporządzenie, które umożliwiło stworzenie karty EHIC, jest efektem prac legislacyjnych Parlamentu Europejskiego zakończonych w grudniu 2003. Aby wprowadzenie karty stało się możliwe, trzeba było wnieść poprawki do wcześniejszych przepisów dotyczących systemów ubezpieczeń społecznych. Parlamentowi zależało na szybkim wprowadzeniu karty, dlatego posłowie przyjęli tylko nieliczne poprawki, zwracając się do państw członkowskich z prośbą o zapewnienie niezbędnych informacji na temat praw i obowiązków osobom, których będą dotyczyły zmiany. W ten sposób powstała szybka ścieżka dla wprowadzenia EHIC. Od 1 stycznia 2004 roku karta jest wydawana i honorowana we wszystkich krajach UE oraz w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
Karta EHIC: informacje praktyczne
Dzięki EHIC możemy uzyskać łatwiejszy dostęp do usług medycznych, gdy czasowo przebywamy w innym kraju UE. Leczenie odbywa się według przepisów odwiedzanego przez nas kraju, również poniesione koszty zwracane są na podstawie lokalnej tabeli opłat.
EHIC pokrywa wyłącznie te zabiegi, które podczas pobytu w innym państwie Unii, okażą się niezbędne z medycznego punktu widzenia. Z zasady więc karta nie służy osobom specjalnie wyjeżdżającym za granicę by poddać się leczeniu. Użytek z karty EHIC możemy zrobić jedynie, kiedy korzystamy z usług placówki zdrowotnej objętej systemem ubezpieczeniowym obowiązującym prawnie w danym państwie członkowskim.
Jeżeli jesteś objęty oficjalnym systemem ubezpieczeń społecznych w jednym z krajów UE masz prawo posługiwać się kartą EHIC. Każdy kraj członkowski odpowiada za produkcję i dystrybucję kart na swoim terytorium. Kartę można zamawiać bezpośrednio w placówkach służby zdrowia. Warto zauważyć, że formularz E111 przestał obowiązywać od 1 stycznia 2006 roku. Więcej można dowiedzieć się na stronie EHIC (link pod tekstem). Na wakacje zabieramy więc kartę EHIC, albo zastępujący ją tymczasowy certyfikat - oby nie były nam potrzebne. Miłego wypoczynku!