Data publikacji: 02.03.2012

Osiągnięcia UE w 2011 r.

Czego dokonała UE w 2011 r.? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w corocznym sprawozdaniu ogólnym Komisji Europejskiej.


Po raz pierwszy jest ono dostępne również w formie e-booka, dzięki czemu można je czytać na telefonach komórkowych i tabletach. W sprawozdaniu ogólnym zawarto wykaz osiągnięć Unii, takich jak wzmocnienie zarządzania gospodarczego, wprowadzenie środków na rzecz większego wzrostu i zatrudnienia oraz zwiększenie roli obywateli w procesie stanowienia prawa UE.
 
W zeszłym roku UE stanęła przed poważnymi wyzwaniami – musiała zmierzyć się z kryzysem gospodarczym i finansowym, uważnie śledziła przemiany zachodzące w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz odgrywała wiodącą rolę w światowych negocjacjach dotyczących zmian klimatu, handlu międzynarodowego i rozwoju.
 
Sprawozdanie ogólne Unii za 2011 r. http://europa.eu/generalreport/pdf/rg2011_pl.pdf  podsumowuje działalność jej instytucji w ubiegłym roku. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze jego punkty.
 
W odpowiedzi na kryzys UE kontynuowała gruntowną reformę swojej polityki gospodarczej. Wzmocniła zarządzanie gospodarcze za pomocą środków, dzięki którym łatwiej będzie koordynować działania poszczególnych krajów UE, monitorować budżety publiczne i wprowadzać sankcje wobec krajów nieprzestrzegających wspólnie przyjętych zasad. W grudniu ubiegłego roku kraje UE przyjęły bardzo istotny zbiór nowych zasad dotyczących nadzoru gospodarczego i budżetowego.
 
Powołano nowe organy UE, które będą wspierać władze krajowe w nadzorowaniu sektora usług finansowych.
 
UE udzieliła również pomocy tym krajom strefy euro, które zostały dotknięte kryzysem długu publicznego. Unia rozważa też wprowadzenie długoterminowych środków z myślą o wspieraniu krajów, które mogą potrzebować takiej pomocy w przyszłości.
 
Plan naprawczy
W 2011 r. Unia w dalszym ciągu dostosowywała swój plan naprawczy, aby podnieść konkurencyjność europejskiej gospodarki. Jednym z najważniejszych elementów planu jest Akt o jednolitym rynku, w którym przedstawiono 12 priorytetowych środków mających poprawić sytuację europejskich konsumentów, pracowników i przedsiębiorstw.
 
Wiele uwagi poświęcono również zagadnieniom związanym z energią, klimatem i ochroną środowiska. Rządy państw członkowskich osiągnęły porozumienie w sprawie przyspieszenia integracji europejskich rynków energii i infrastruktury energetycznej w celu zwiększenia efektywności tego sektora.
 
Na początku 2011 r. przyjęte zostało rozporządzenie w sprawie inicjatywy obywatelskiej. Dzięki niemu od kwietnia 2012 r. obywatele i inne grupy będące w stanie uzyskać wystarczające poparcie mogą wezwać Komisję do zaproponowania unijnych przepisów, które uregulowałyby istotne dla nich kwestie. W ten sposób obywatele uzyskują bezpośredni wpływ na kształtowanie unijnej polityki.
 
W odpowiedzi na rewolucje w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie UE odnowiła w maju swoją europejską politykę sąsiedztwa. Podstawą nowej polityki jest wspólne zaangażowanie na rzecz demokracji.
 
W grudniu Chorwacja podpisała traktat o przystąpieniu do Unii Europejskiej i 1 lipca 2013 r. zostanie 28. członkiem UE.
 
Przeczytaj sprawozdanie ogólne za 2011 r. http://europa.eu/generalreport/pdf/rg2011_pl.pdf  

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.