Data publikacji: 04.10.2011

Ostatni dzień Forum Jednolitego Rynku

Instytucje i regulacje europejskie powinny nadążać za tym, co się dzieje w gospodarce – mówił wicepremier Waldemar Pawlak podczas Forum Jednolitego Rynku, otwartego w poniedziałek w Krakowie.


Opowiedział się za swobodnym przepływem wiedzy w Unii Europejskiej.
 
„Polska nie była założycielem Unii Europejskiej, ale może być jej odnowicielem. Jest wiele ciekawych spojrzeń, które pozwolą lepiej poukładać regulacje europejskie” - ocenił wicepremier.
 
Szef resortu gospodarki zaapelował, aby prace związane z ramami dla jednolitego rynku przedstawionymi przez Komisję Europejską w Akcie o jednolitym rynku (Single Market Act) zostały przyspieszone i przyjęte w trakcie prezydencji duńskiej i cypryjskiej w 2012 roku.
 
„Te inicjatywy powinny być objęte przyspieszoną ścieżką legislacyjną, ważne, żeby legislacja nadążała za zmianami, powinna ona mieć bardziej ramowy charakter, mniej szczegółowy” - zaznaczył Pawlak.
 
Zaproponował, aby do czterech fundamentalnych wspólnego rynku: swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i osób dołączyć piątą dotyczącą swobody przepływu wiedzy. „To szczególnie ważne, bo wobec rysującej się drugiej fali kryzysu, swobodny przepływ wiedzy może być kluczowy dla Europy w przezwyciężaniu wyzwań” - podkreślił Pawlak.
 
„To są nowe czasy, jak mówimy o swobodzie wymiany wiedzy, to jest nowy paradygmat, jeżeli wymieniamy się ideami i pomysłami, to możemy zjeść ciastko, mieć ciastko i jeszcze upiec trzecie ciastko, korzystając z inspiracji” - zauważył wicepremier.
 
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił, że wspólny rynek to wielkie bogactwo Unii Europejskiej, ale „od początku był on niepełny, a to, co robimy to chęć uzupełnienia luk na tym rynku”.
 
Jak wskazał Buzek, jednym z obszarów wymagających energicznych prac jest rynek dostaw energii, bo – jak mówił - „trochę zapomnieliśmy o tym, że jak Europa ruszy z miejsca, to może nam zabraknąć energii, szczególnie zielonej energii”.
 
„Należy mówić o europejskiej wspólnocie energetycznej, bo to jest jeden z głównych elementów, które za kilka lat mogą zadecydować, jak się Europa będzie rozwijała” - podkreślił przewodniczący PE.
 
W opinii Buzka, wspólnym europejskim rynkiem powinniśmy się dzielić z naszymi sąsiadami: „Jeśli wierzymy, że ma sens demokracja, jeśli wierzymy, że ma sens stabilność w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w krajach europejskich na wschód od UE, to musimy otwierać stopniowo nasz rynek, i przygotować się, że będzie on stopniowo obejmował więcej krajów, niż tylko 27 czy 28 członków UE” - zaznaczył.
 
Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier zauważył, że sytuacja w Europie jest poważna ze względu na trzy kryzysy, które się kumulują: finansowy, gospodarczy i polityczny. „Znajdujemy się w momencie, który nie jest momentem na melancholię, sytuację należy nazwać poważną” - ocenił.
 
Barnier mówił o konieczności wprowadzenia na rynku finansowym większej przejrzystości, odpowiedzialności i moralności oraz sprawienia, by działał on na potrzeby realnej gospodarki i postępu.
 
W ocenie unijnego komisarza Europa powinna ponownie odnaleźć wewnątrz wspólnego rynku tradycję przemysłową, opartą na nowoczesnych technologiach. „Dobrze byłoby znaleźć ponownie tą ambicję, którą mieli ojcowie założyciele: stal i węgiel (…). Nowoczesne technologie: biotechnologia, zdrowie, nowa energia, w takich sektorach powinniśmy mieć ambicję poszukiwania rozwiązań u nas, a nie kupowania ich w Stanach Zjednoczonych czy Chinach” - zaznaczył.
 
Barnier przestrzegał przed tendencjami zamykania się krajów i protekcjonizmem politycznym w obliczu kryzysu, bo – jak mówił - „jeżeli chcemy patrzyć światu w oczy, to musimy stanąć razem, aby szanowały nas inne potęgi światowe”.
 
Rozpoczęte w poniedziałek Forum Jednolitego Rynku to największe ze spotkań organizowanych w Krakowie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Bierze w nim udział ok. 1,2 tys. osób - polityków, przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z całej Unii Europejskiej, zrzeszeń pracodawców i związków zawodowych oraz organizacji konsumenckich. Wezmą oni udział w ośmiu sesjach warsztatowych poświęconych kluczowym zagadnieniom, związanym z reformą jednolitego rynku, ważnych z punktu widzenie obywateli.
 
Wśród tematów warsztatów znajdą się m.in.: rozwój handlu elektronicznego, reforma unijnego prawa zamówień publicznych, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, polepszenie komunikacji pomiędzy instytucjami jednolitego rynku a obywatelami.
 
Podczas forum wręczono nagrody w konkursie „Opowiedz nam swoją historię", w którym obywatele UE przedstawiali swoje doświadczenia związane z funkcjonowaniem jednolitego rynku.
 
Forum Jednolitego Rynku zakończy się we wtorek przyjęciem "deklaracji krakowskiej", wskazującej obszary jednolitego rynku, których funkcjonowanie należy poprawić.(PAP)
 
rgr/ mki/ jbr
źródło: http://europarlament.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_ep.pap.pl&_PageID=1&_menuId=17&_nrDep=28887&_CheckSum=-1225202975

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.