Data publikacji: 23.05.2011

Otwarcie ambasady Polski przy UE

Premier Donald Tusk, przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef PE Jerzy Buzek wezmą dzisiaj udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby stałego przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli.


Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz poinformował dziennikarzy, że w tym wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich instytucji europejskich. "Ta uroczystość będzie znakiem bardzo poważnej, nowej obecności Polski w Brukseli. Będzie też ważnym etapem pokazania tego, w jaki sposób Polska jest już do prezydencji przygotowana" - przekonywał Dowgielewicz.
 
Tusk - który w marcu zwiedzał remontowany wówczas gmach, powiedział: "Może nie jest to jakieś arcydzieło, ani nie jest to piękny zabytek, ale bardzo duży biurowiec, jeden z największych tego typu w Brukseli, bardzo blisko siedziby Rady UE, a więc też funkcjonalny".
 
Premier zapowiedział, że dotychczasowa, dużo mniejsza siedziba stałego przedstawicielstwa RP w Brukseli, będzie wykorzystana "do lepszej reprezentacji regionów" - czyli polskich województw, w UE. Poinformował, że rząd planuje umożliwić zagospodarowanie tej przestrzeni przedstawicielstwom województw, które dotychczas rozrzucone są po różnych siedzibach w belgijskiej stolicy.
 
Oficjalna uroczystość rozpocznie się w poniedziałek o godz. 12.30, następnie planowany jest lunch Tuska z Barroso, zwiedzanie budynku oraz konferencja prasowa. Około godz. 15 Tusk spotka się z Van Rompuyem.
 
Jak informuje CIR, Tusk w trakcie spotkań z Barroso i Rompuyem, poruszy tematy związane z nadchodzącą polską prezydencją oraz omówi bieżące wydarzenia polityczne i gospodarcze w UE i jej sąsiedztwie.
 
Nowa siedziba przedstawicielstwa Polski przy UE w Brukseli mieści się w bliskim sąsiedztwie ronda Schumana, gdzie ulokowane są najważniejsze unijne instytucje. Kosztowała 19,5 mln euro i została zaprojektowana dla około 200 osób stałej obsady z możliwością kilkumiesięcznego zwiększania jej na czas polskiej prezydencji w UE do około 300 osób.
 
Budynek, który był wcześniej siedzibą dyrekcji generalnej poczty belgijskiej, MSZ odkupiło na przełomie 2007 i 2008 roku. Nowa siedziba polskiego przedstawicielstwa będzie miała sześć pięter plus dwie kondygnacje podziemne; całość o powierzchni ok. 10 tys. m kw.
 
Według CIR, nowa ambasada zbudowana w zaledwie trzynaście miesięcy w samym sercu dzielnicy europejskiej, jest dobrym przykładem intensywności przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie UE.(PAP)
 
mrr/ mok/ jbr/
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.