Data publikacji: 28.02.2011
Podczas gdy państwa członkowskie finalizują krajowe programy reform, przewidziane w ramach strategii „Europa 2020”, przewodnicząca Komitetu Regionów (KR), Mercedes Besso, stwierdza, że nie wyciągnęły one wystarczających wniosków z niepowodzenia strategii lizbońskiej: „aby uniknąć kolejnego fiaska, na które Europa nie może sobie pozwolić, wysiłki, których wymaga się od każdego, jak i oferowane perspektywy powinny stać się sprawą nas wszystkich”.
Takie przesłanie przekaże ona przed wiosennym szczytem przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi.
Diagnoza postawiona przez przewodniczącą KR-u Mercedes Bresso jest jasna: „Samorządy lokalne i regionalne zostały włączone w przygotowywanie krajowych programów tylko w fazie wstępnej, i to nie w sposób systematyczny. Już pierwsza opublikowana przez Komisję Europejską wizja wzrostu gospodarczego ujawniła istnienie rozziewu między ambicjami nowej strategii a pomysłami wstępnie przedstawionymi przez państwa członkowskie w projektach krajowych programów reform. Ta tendencja nie uległa zmianie: projekty nie odpowiadają ambicjom”. Przewodnicząca przedstawiła swój punkt widzenia na konferencji w ramach Dialogu Terytorialnego w miniony wtorek, 22 lutego, w Brukseli.
W Europie samorządy terytorialne inwestują ok. 2 bilionów euro rocznie w regionalną gospodarkę. Jednakże ta dźwignia wzrostu nie jest skoordynowana z działaniami władz centralnych, i właśnie to zjawisko krytykuje przewodnicząca KR-u: „UE wprawdzie wdraża koordynację polityki makroekonomicznej w celu zredukowania deficytów publicznych i inwestowania w sektory wzrostu, istnieje jednak warunek, bez którego skuteczna realizacja tej polityki jest niemożliwa. Chodzi mianowicie o partnerstwa między zainteresowanymi podmiotami, oparte na wspólnych celach i wzajemnych zobowiązaniach”.
Mercedes Bresso opowiada się za tym, by z myślą o osiągnięciu celów strategii „Europa 2020” sformalizować współpracę między rządami państw członkowskich a ich miastami i regionami. „Chcemy, by strategia »Europa 2020« okazała się sukcesem, i wspólnie ponosimy za to odpowiedzialność” – podkreśla Bresso. „Do tego jednak potrzeba nam środków: rządy krajowe, regiony, miasta i inne władze publiczne powinny w drodze umowy zobowiązać się do realizowania wspólnych celów. To właśnie mamy na myśli, mówiąc o paktach terytorialnych”.
Ideę paktów poparł już Parlament Europejski, którego przedstawiciel Lambert Van Nistelrooij (PPE/NL) zalecił nawet, by w tej dziedzinie „wykroczyć poza ramy samej tylko dobrowolności”. Równie pozytywnie ocenił ją przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, który uczynił to w przemówieniu na sesji plenarnej KR-u w grudniu 2010 r. Także komisarz László Andor wyraził przychylną opinię. Co więcej, Komitet Regionów z zadowoleniem odnotował szereg propozycji zawartych w komunikacie Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu budżetu UE, które odzwierciedlają podejście partnerskie.
Przedstawiciele 100 tysięcy regionów i miast europejskich oczekują teraz, że z kolei państwa członkowskie podejmą niezbędne dyspozycje na swoim szczeblu: Komitet Regionów przedłoży tę propozycję na wiosennym posiedzeniu Rady Europejskiej. W związku z tym Mercedes Bresso spotka się najpierw 8 marca br. ze stałymi przedstawicielami 27 państw członkowskich przy Unii Europejskiej, a następnie – 17 marca – z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
Uwaga dla redaktorów
Komitet Regionów bezpośrednio przed wiosennym posiedzeniem Rady Europejskiej organizuje spotkanie poświęcone zagadnieniom ekonomicznym – Dialog Terytorialny – z udziałem przedstawicieli instytucji europejskich oraz demokratycznie wybranych władz lokalnych i regionalnych. Celem inicjatywy jest wspólna ocena postępów i niedociągnięć strategii, która ma prowadzić Unię Europejską w kierunku wzrostu gospodarczego.
Po spotkaniu przewodnicząca KR-u Mercedes Bresso przedstawi streszczenie przeprowadzonych debat stałym przedstawicielom państw członkowskich przy Unii Europejskiej – w dniu 8 marca – oraz przewodniczącemu Rady Europejskiej – 17 marca.
Komitet Regionów sfinalizuje swoje oficjalne stanowisko w sprawie przeglądu budżetu europejskiego 31 marca. Będzie to opinia przygotowana wspólnie przez przewodniczącą KR-u i pierwszego wiceprzewodniczącego instytucji Ramóna Luisa Valcárcela Siso.
Samorządy lokalne i regionalne odpowiadają za ponad 30% łącznych wydatków publicznych, 25% dochodów podatkowych, ok. 16% długu publicznego oraz 2/3 inwestycji kapitałowych. Od tych władz zależy wdrażanie w terenie około 70% przepisów europejskich.
Szczegółowych informacji udziela:
Athénaïs Cazalis de Fondouce
Komitet Regionów UE
tel. +32 (0)2 282 24 47
athenais.cazalisdefondouce@cor.europa.eu