Data publikacji: 17.01.2019

Państwo prawa i prawa podstawowe w UE: wsparcie dla organizacji pozarządowych broniących tych wartość

  • Parlament Europejski chce potrojenia budżetu programu "Prawa i wartości”
  • Ułatwiona procedura na rzecz wspierania dialogu obywatelskiego tam, gdzie wartości UE są zagrożone


UE musi robić więcej na rzecz promocji demokracji, państwa prawa i praw podstawowych w UE. Służyć ma temu wsparcie dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Parlament poparł w czwartek propozycję komisji wolności obywatelskich, by potroić środki przeznaczone w długoterminowym budżecie UE (2021-2027) na program "Prawa i wartości". Fundusz ma wzrosnąć do 1,834 milarda euro (Komisja Europejska zaproponowała 642 mln euro).

Przyjęte dziś stanowisko stanowi mandat do negocjacji Parlamentu z ministrami państw członkowskich. Projekt uzyskał poparcie 426 posłów, 152 głosowało przeciw, 45 wstrzymało się od głosu.

Program "Prawa i wartości” ma na celu ochronę i promowanie zasad zapisanych w art. 2 Traktatu UE poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym. Ma ułatwić obywatelom zaangażowanie w proces demokratyczny i działanie na rzecz równouprawnienia, zwalczania przemocy, praw człowieka, wolności, demokracji i państwa prawnego. 

Posłowie uznali ochronę i promowanie demokracji i zasady państwa prawa za cel nadrzędny, ponieważ stanowią one warunek wstępny poszanowania praw podstawowych i zapewnienia wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi oraz zaufania obywateli do Unii Europejskiej.

Parlament proponuje wykorzystać cześć funduszy programu na przeprowadzenie kampanii uświadamiających na temat podstawowych wartości europejskich oraz praw i obowiązków wynikających z obywatelstwa UE. Inne propozycje dotyczą inicjatyw mających na celu analizę czynników, które prowadzą do powstania reżimów totalitarnych i upamiętnienie ich ofiar. Posłowie chcą również wspierać współpracę miast europejskich współfinansując ich „projekty bliźniacze”, obrońców praw człowieka i sygnalistów, środki przeciwdziałania mowie nienawiści i dezinformacji oraz ochronę ofiar przemocy.

Zagrożenia dla państwa prawa i wartości UE

W wyjątkowych przypadkach organizacje społeczeństwa obywatelskiego będą mogły występować o środki bezpośrednio do Komisji Europejskiej, bez udziału władz swojego państwa, i skorzystać z przyspieszonej procedury. Będzie to możliwe, gdy sytuacja w państwie członkowskim w zakresie przestrzegania zasad unijnych znacząco się pogarsza, a podstawowe wartości są zagrożone. Pozwoli to na wsparcie demokratycznego dialogu w kraju, którego władze są niechętne organizacjom pozarządowym. 

Więcej informacji

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.