Data publikacji: 19.09.2014

Park Narodowy Hortobágy - preria Europy

Okazuje się, że nie tylko górzyste ukształtowanie terenu może być atrakcyjne dla turystów. Węgierskie równiny walczą o palmę pierwszeństwa z masywami górskimi z sąsiednich terytoriów.


Kraina kontrastów

Na jednej z bezkresnych równin węgierskich, zwanej pusztą, leży Park Narodowy Hortobágy. Ów teren stanowi krainę kontrastów - wiosną zalewany przez rzeki rozkwita w całej okazałości, stając się kolorowym i kwiecistym miejscem bytowania owadów oraz ptaków. Obraz ten zmienić się jednak może w ciągu kilku dni, pozostawiając po sobie spękaną ziemię, na powrót łaknącą wody. Część terytorium parku pokryta jest właśnie taką ziemią, druga część pozostała wciąż bujnie porośnięta roślinnością, stanowiąca schronienie dla około 240 gatunków ptaków. Nieodłącznym elementem puszty jest pasące się bydło. Trawiasta niecka jest idealnym miejscem do hodowli tych zwierząt, która odbywa się w sposób tradycyjny. Pasterze, aby napoić bydło, korzystają z drewnianych żurawi.

Dawno, dawno temu

Stepowa równina, na której niebo wydaje się bezgraniczne, jest jedyną tego typu w Europie. Przed wiekami niemal w całości pokryta była moczarami rzeki Cisy, które pozwalały tam rosnąć rozległym dąbrowom. Drzewa zostały jednak wycięte przez pasterzy bydła, dawniej zamieszkujących ten obszar, a bieg Cisy uregulowano tak, że poziom wód się obniżył, powodując przesuszenie żyznej, do tamtej pory, gleby. Działania człowieka spowodowały wytworzenie się specyficznego klimatu - latem część obszaru zamienia się w wysuszoną skorupę, na której tylko gdzieniegdzie rosną kępy ostrej trawy.

Fatamorgana

Jeśli do tej pory ktoś myślał, że zjawisko to występuje tylko na gorących piaskach pustyni, był w dużym błędzie. Nie trzeba bowiem przemierzać tysięcy kilometrów, by doświadczyć fatamorgany. Będąc w parku Hortobágy w czasie letnim, może się zdarzyć, że majaczące w oddali obiekty zaczną zmieniać kształty. Nie jest to zapewne objaw udaru słonecznego, a właśnie fatamorgana, występująca w związku z obecnością rozgrzanego powietrza.

Jeździectwo

Gospodarze parku dbają nie tylko o skarby przyrody, pragną również zachować tradycje pasterskie tej okolicy. Hoduje się tu więc oprócz wspomnianego już bydła, psy owczarskie, konie, świnie Magalica oraz perliczki. Podziw budzą popisy jeździeckie pasterzy, dosiadających konie wierzchem. Turystom mogą się również spodobać przejażdżki bryczką, możliwe po uzgodnieniu.

Jak i kiedy jechać?

Najlepiej dotrzeć do Hortobágy zaczynając od połączenia lotniczego do Budapesztu, stamtąd koleją do Debreczyna, by zakończyć połączeniem autobusowym do mniejszych miasteczek. Co do terminu wyjazdu, warto wspomnieć, że park otwarty jest cały rok, jednak najbardziej sprzyjająca pogoda powita nas od maja do czerwca, wtedy też roślinność jest najbardziej okazała.

Żródło: http://www.twojaeuropa.pl/4726/park-narodowy-hortob-gy-preria-europy

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.