Data publikacji: 09.10.2024

Parlament Europejski twierdzi, że gruzińska demokracja jest zagrożona

.


• Represyjne prawo ogranicza media, społeczeństwo obywatelskie i społeczność LGBTQ

• Gruzja musi wycofać niedemokratyczne ustawodawstwo, aby poczynić postępy w stosunkach z UE

• Posłowie wzywają do nałożenia sankcji na oligarchę Bidzinę Iwaniszwilego i osoby podważające gruzińską demokrację

W rezolucji przyjętej w środę, posłowie stwierdzili, że obecny regres demokracji w Gruzji wstrzymuje integrację kraju z UE.

Pomimo przyznania Gruzji statusu państwa kandydującego do UE w grudniu 2023 r., rezolucja Parlamentu podkreśla, że rządząca partia Gruzińskie Marzenie, która jest na dobrej drodze do wygrania nadchodzących wyborów parlamentarnych 26 października, forsuje coraz bardziej autorytarny program, w tym w zakresie wolności mediów i praw osób LGBTQ+. W połączeniu ze zmianami w krajowej ordynacji wyborczej i rosnącą retoryką antyunijną, posłowie twierdzą, że przepisy te naruszają wolność słowa, cenzurują media, nakładają ograniczenia na krytyczne głosy w społeczeństwie obywatelskim i sektorze organizacji pozarządowych oraz dyskryminują najsłabsze osoby w społeczeństwie. Wyjaśniają również, że jeśli przepisy te nie zostaną uchylone, nie będzie możliwe osiągnięcie postępu w stosunkach Gruzji z UE.

Gruzińscy urzędnicy rządowi podsycają atmosferę nienawiści

Posłowie chcą dokładnego śledztwa w sprawie brutalności policji wobec pokojowych demonstrantów, którzy wyszli na ulice wiosną 2024 r., aby zaprotestować przeciwko ustawie Gruzińskiego Marzenia w stylu moskiewskim, uznającej finansowane przez Zachód media i organizacje pozarządowe za "zagranicznych agentów". Są również zaniepokojeni klimatem nienawiści i zastraszania podsycanym przez wypowiedzi przedstawicieli gruzińskiego rządu i przywódców politycznych, a także atakami rządu na pluralizm polityczny. Rezolucja potępia komentarze oligarchy i "honorowego przewodniczącego" Gruzińskiego Marzenia Bidziny Iwaniszwilego oraz czołowych postaci rządu, grożących delegalizacją partii opozycyjnych i nazywających opozycję "przestępczą siłą polityczną".

Integracja Gruzji z UE praktycznie wstrzymana

W kontekście ciągłego regresu gruzińskiej demokracji, Parlament domaga się zamrożenia wszystkich funduszy UE przekazanych gruzińskiemu rządowi do czasu uchylenia niedemokratycznych przepisów. Wszelkie przyszłe fundusze dla gruzińskiego rządu mogą być wypłacane tylko pod ścisłymi warunkami, argumentują posłowie.

Przypominają, że Rada Europejska w dniach 14-15 grudnia 2023 r. przyznała Gruzji status kraju kandydującego przy założeniu, że kroki określone przez Komisję Europejską 8 listopada 2023 r. zostaną podjęte. Ich zdaniem obecna autorytarna trajektoria gruzińskiego rządu jest wyraźnie sprzeczna z tymi ambicjami i w praktyce wstrzymała integrację Gruzji z UE.

Posłowie uważają, że nadchodzące wybory parlamentarne będą miały decydujące znaczenie dla przyszłego demokratycznego rozwoju Gruzji i jej geopolitycznego wyboru, a także dla jej zdolności do poczynienia postępów w zakresie kandydowania do członkostwa w UE. Wzywają gruzińskie władze do zapewnienia, że wybory będą zgodne z najwyższymi międzynarodowymi standardami oraz do poszanowania woli i wolnego wyboru narodu gruzińskiego.


Sankcje wobec tych, którzy zagrażają gruzińskiej demokracji

Rezolucja wzywa UE i jej państwa członkowskie do pociągnięcia do odpowiedzialności i nałożenia osobistych sankcji na wszystkie osoby odpowiedzialne za podważanie demokracji w Gruzji, w tym Bidzinę Iwaniszwilego.

Tekst rezolucji został przyjęty 495 głosami do 73, przy 86 wstrzymujących się.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.