Data publikacji: 07.05.2009

Parlament nie podjął decyzji w sprawie urlopów macierzyńskich

Posłowie odesłali do właściwej komisji parlamentarnej projekt dyrektywy, która ujednolica przepisy regulujące wymiar urlopów macierzyńskich.


Parlament przyjął natomiast projekt dyrektywy w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn prowadzących działalność na własny rachunek.

Komisja ds. Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego rekomendowała zmianę zgłoszonego projektu zwiększając wymiar urlopu macierzyńskiego i wprowadzając dodatkowe dwa tygodnie obowiązkowego urlopu do wykorzystania przez drugie z rodziców dziecka (urlop ojcowski). Dyrektywa zostanie ponownie rozpatrzona przez członków komisji parlamentarnej. 

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn prowadzących działalność na własny rachunek 

Posłowie poparli propozycję znoszenia przeszkód w dostępie kobiet do działalności na własny rachunek, między innymi poprzez wprowadzenie szczególnych środków mających na celu ułatwienie podejmowanie działalności na własny rachunek. 

Wśród propozycji przyjętych przez PE znalazła się taka, która zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia małżonkom współpracującym przynajmniej taki sam poziom ochrony socjalnej jak osobom prowadzącym działalność na własny rachunek. Środki te powinny gwarantować niezależne objęcie współpracujących małżonków systemami zabezpieczeń społecznych istniejącymi dla osób prowadzących działalność na własny rachunek i obejmującymi chorobę, inwalidztwo i ubezpieczenie emerytalne.  

Parlament uważa także, że kobiety prowadzące działalność na własny rachunek i małżonki współpracujące powinny być uprawnione do okresu urlopu macierzyńskiego przystosowanego do ich konkretnych potrzeb. 

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek, stanowiące 16% ludności aktywnej zawodowo, nadal są mniejszością w Europie. Zaledwie jedną trzecią z 32,5 mln osób prowadzących działalność na własny rachunek stanowią kobiety, chociaż to one wydają się wyrażać większą gotowość do podejmowania działalności na własny rachunek w celu uniknięcia bezrobocia lub lepszego pogodzenia życia zawodowego i rodzinnego. 

71% kobiet prowadzących działalność na własny rachunek pracuje w sektorze usług. W rolnictwie można zaobserwować podobny odsetek kobiet i mężczyzn, odpowiednio 21% i 20%. Największy wzrost liczby kobiet prowadzących działalność na własny rachunek (o 10% w latach 1998–2006) stwierdzono w Luksemburgu, a następnie w Grecji, Włoszech i na Cyprze (5%).

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.