Data publikacji: 21.02.2017
Parlament Europejski głosował za przyjęciem kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą, zamykając tym samym proces ratyfikacji tej umowy na poziomie unijnym.
CETA stworzy nowe możliwości dla firm poprzez zwiększenie wymiany handlowej i zacieśnienie stosunków gospodarczych. Ułatwi prowadzenie interesów z Kanadą, zniesie cła, znacznie poprawi dostęp do zamówień publicznych. Korzyści odniosą w szczególności MŚP.
Z zadowoleniem przyjmując wynik głosowania, które odbyło się w Strasburgu, przewodniczący Jean-Claude Juncker powiedział: Dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim jest ważnym etapem w demokratycznym procesie ratyfikacji umowy podpisanej z Kanadą i umożliwia jej tymczasowe wejście w życie. W konsekwencji przedsiębiorstwa i obywatele UE zaczną w nieodległym terminie czerpać korzyści z tej umowy. Umowa ta została poddana dogłębnej kontroli parlamentarnej, która odzwierciedla rosnące zainteresowanie obywateli polityką handlową. Intensywna wymiana poglądów na każdym etapie procesu legislacyjnego związanego z CETA jest dowodem na demokratyczny charakter europejskiego procesu decyzyjnego.
Produkty eksportowane z Polski do Kanady
Jakie będą skutki wdrożenia CETA?
CETA stwarza nowe możliwości dla unijnych przedsiębiorstw. Unijne przedsiębiorstwa zaoszczędzą ponad 500 mln euro rocznie (w bieżących cłach na towary wywożone do Kanady); Prawie 99% tych oszczędności będzie można uzyskać już na początku obowiązywania umowy. Unijne przedsiębiorstwa będą miały najlepsze w historii możliwości dostępu do kanadyjskich zamówień publicznych, w tym na szczeblu prowincji (a także na poziomie federalnym i gminnym).
Najwięcej korzyści odniosą mniejsze firmy, których nie stać na ponoszenie kosztów związanych z biurokracją. Małe przedsiębiorstwa zaoszczędzą czas i pieniądze, na przykład unikając podwójnych wymagań w zakresie testów, długotrwałych procedur celnych i wysokich kosztów prawnych.
CETA stwarza nowe możliwości dla rolników i producentów żywności, przy jednoczesnej pełnej ochronie wrażliwych obszarów unijnych. Możliwości zbytu niektórych produktów na unijnych rynkach są ograniczone i wyselekcjonowane oraz wyrównane przez możliwości zbytu na rynkach kanadyjskich pozwalające na realizację ważnych europejskich interesów eksportowych w odniesieniu do wina, wyrobów alkoholowych, owoców i warzyw, produktów przetworzonych, a także ochronę na rynku kanadyjskim 143 europejskich produktów wysokiej jakości (tzw. „oznaczeń geograficznych”).
Z umowy tej skorzysta również 500 mln konsumentów europejskich. Umowa zapewnia konsumentom większy wybór, przy jednoczesnym utrzymaniu europejskich standardów, ponieważ jedynie produkty i usługi, które są w pełni dostosowane do wszystkich unijnych regulacji, mogą zostać wprowadzone na rynek unijny. Oznacza to, że CETA nie zmieni sposobu, w jaki UE reguluje bezpieczeństwo żywności, w tym kwestie dotyczące produktów GMO lub wołowiny z hodowli opartej na stosowaniu hormonów.