Data publikacji: 14.01.2011

PE chroni konsumentów w 2011

Ułatwienie zakupów on-line, zasad kupowania wycieczek i wyjazdów wakacyjnych, przepisy dotyczące nowoczesnych tkanin, a także bezpieczniejsze materiały budowlane - to tylko kilka tematów, którymi w tym roku będzie się zajmować Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE.


Zdecydowanie będzie to rok konsumenta! Prace zaczynają się już w najbliższych dniach - eurodeputowani zajmą się Dyrektywą w sprawie praw konsumentów.
 
Ta dyrektywa ma jeden cel: zapewnić maksymalne ujednolicenie przepisów dotyczących konsumentów na terenie całej UE. Dostaną oni w ręce nowe narzędzie prawne, które zastąpi cztery obecne dyrektywy. Zapewni ochronę przed nieuczciwymi warunkami sprzedaży, a także da prawo do zmiany zdania. Kupujący przez internet czy telefon będzie miał prawo rozmyślić się i odesłać zakup. 
 
Każdy z nas ma jakieś złe doświadczenia związane z zakupami i czuł w pewnym momencie potrzebę, by pozwać właściciela sklepu lub dostawce do sądu. To jednak procedura, która jest bardzo skomplikowana, długotrwała i kosztowna.
 
Pomóc mogłyby unijne przepisy o alternatywnym rozwiązywaniu sporów (np. w sposób polubowny). Byłoby to prostsze, szybsze, i tańsze. Na razie takich rozwiązań nie ma, Parlament zastanawia się, czy można je w przyszłości wprowadzić.
 
Komisja Ochrony Konsumentów przyjrzy się także jak można ulepszyć funkcjonowanie rynku sprzedaży, a także jak poprawić bezpieczeństwo produktów. Pojawiają się bowiem obawy, że nie we wszystkich państwach Unii dba się o to w wystarczający sposób.
 
Tańsze i bezpieczniejsze materiały budowlane
 
Europosłowie ponownie zajmą się również Dyrektywą dotycząca materiałów budowlanych. Chodzi o otwarcie tego rynku, co poprawi konkurencję w sektorze budowlanym i może oznaczać obniżenie cen materiałów. Jednocześnie posłowie chcą zadbać o bezpieczeństwo tych produktów, tak by wszystkie materiały używane do budowy domów były bezpieczne dla naszego zdrowia.
 
Komisja ma także wkrótce zatwierdzić przepisy dotyczące oznakowania produktów tekstylnych. Choć to rozwiązania typowo techniczne, to mogą zainteresować wszystkich wielbicieli nowinek. Te przepisy oznaczają, że nowe materiały będą mogły być szybciej rejestrowane, a to oznacza, że także szybciej trafią do sklepów. To sprawi, że nawet najbardziej niewiarygodnie brzmiące pomysły projektantów mogą się szybko ziścić.
 
Czy polski hydraulik może bez problemu pracować?
 
Deputowani będą również dyskutować na temat tego jak unijne przepisy funkcjonują w krajach członkowskich. Jeden z raportów będzie dotyczył tego jak w życie została wprowadzona Dyrektywa usługowa. To przepisy, o które zabiegały nowe kraje członkowskie - pozwalają fachowcom (hydraulikom, budowlańcom, szewcom etc.) na prowadzenie działalności usługowej bez ograniczeń na terenie całej Unii. W niektórych krajach UE pojawiły się problemy z wprowadzeniem w życie tych przepisów.
 
Przewodniczącym Komisji, brytyjski deputowany Malcolm Harbour (Konserwatyści) ma nadzieje, że w Nowym Roku uda się posunąć prace na Jednolitym Aktem Europejskim. To sprawi, że konsumenci będą czuć się bardziej bezpiecznie i pewnie, zwłaszcza dokonując transakcji w sieci.
 
Źródło: PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.