Data publikacji: 24.03.2011

PE: TAK dla stałego mechanizmu stabilizacyjnego dla sfery euro

Parlament poparł zmianę Traktatu, która umożliwi wprowadzenie stałego mechanizmu stabilizacyjnego dla sfery euro.


Głosując nad rezolucją na dzień przed zaplanowanym szczytem państw UE, podczas którego Rada zatwierdzi utworzenie mechanizmu, posłowie nie kryli zadowolenia ze wstępnych deklaracji państw członkowskich, że prace nad tą propozycją będą w większym stopniu niż dotychczas prowadzone metodą wspólnotową.
 
W pełni rozumiejąc konieczność utworzenia samego mechanizmu, posłowie nie szczędzili słów krytyki pod adresem państw członkowskich za to, że w pracach nad propozycją postawiły bardziej na współpracę międzyrządową zamiast oprzeć się na metodzie wspólnotowej. Sprawozdawcy z ramienia Parlamentu Elmar Brok (EPP, DE) oraz Roberto Gualtieri (S&D, IT) prowadzili rozmowy z przedstawicielami innych instytucji, których celem było zbliżenie stanowisk umożliwiające uzyskanie poparcia większości posłów w dzisiejszym glosowaniu.
 
"Cele jakie stawialiśmy sobie w negocjując w ostatnich dniach zostały osiągnięte", powiedział Elmar Brok na posiedzeniu komisji we wtorek, dodając, że Parlament Europejski będzie zaangażowany w konsultacje na dalszym etapie prac nad tym projektem.
 
Roberto Gualtieri zapowiadał, że "stanowisko Parlamentu będzie bardzo wyważone i uwzględni wszystko to, co najistotniejsze". Określił przyszły mechanizm stabilizacyjny "jako międzyrządowy wagon, w instytucjonalnym pociągu".
 
Co udało się osiągnąć?
 
Jak czytamy w przyjętej rezolucji, Parlament dostrzega "pozytywne sygnały" w pismach od przewodniczących Rady Europejskiej i Eurogrupy oraz od komisarza ds. polityki pieniężnej. W listach tych Rada i Komisja informują, że procedury stosowania mechanizmu stabilizacyjnego zostaną określone w drodze rozporządzenia, tak by zapewnić ich spójność z wielostronnymi ramami nadzoru UE.
 
Zgodzono się także co do roli Komisji Europejskiej na etapie wdrażania mechanizmu stabilizacyjnego. Jej rola będzie kluczowa w procesie oceny i analizowania sytuacji finansowej państw członkowskich oraz monitorowania stałego mechanizmu. Parlament będzie regularnie informowany przez Komisję o sytuacji i planowanych działaniach.
 
Poparcie z zastrzeżeniem
 
Zatwierdzając zmianę Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (stosunkiem głosów 494/100/9) Parlament jeszcze raz podkreślił, że preferowaną przez niego formą współpracy byłaby metoda wspólnotowa, na co wskazywał w swojej opinii także Europejski Bank Centralny.
 
Kontekst
 
Na grudniowym szczycie UE szefowie państw i rządów uzgodnili zmianę Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, która pozwoliłaby na wprowadzenie stałego mechanizmu zapewniającego stabilność sfery euro. Zmiana artykułu 136 Traktatu wymagała zasięgnięcia opinii Parlamentu Europejskiego, Komisji oraz Europejskiego Banku Centralnego.
 
Oczekuje się, że państwa członkowskie zatwierdzą nowelizację Traktatu na wiosennym szczycie Rady Europejskiej odbywającym się 24 i 25 marca w Brukseli. Zmiana Traktatu będzie musiała zostać ratyfikowana przez wszystkie 27 państw członkowskich. Termin, kiedy mechanizm stabilizacyjny mógłby zacząć funkcjonować został określony na 1 stycznia 2013 roku.
Przyjęty tekst rezolucji (dostępny wkrótce pod datą 23.03.2011) http://www.europarl.europa.eu/activities/plenary/ta/calendar.do?language=PL
Źródło PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.