Data publikacji: 26.05.2010

Pięć lat Frontexu

FRONTEX, agencja ds. granic zewnętrznych UE, której siedziba znajduje się w Warszawie, obchodzi piąte urodziny.


– Wzmocnienie roli tej agendy w strukturach Unii było jedną z moich pierwszych inicjatyw jako komisarza – mówiła Cecilia Malmström, odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za sprawy wewnętrzne. Podczas wizyty w Polsce komisarz spotkała się także z szefem MSWiA Jerzym Millerem.
 
 
Piąta rocznica utworzenia Frontexu – Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich UE – zbiegła się z Europejskim Dniem Straży Granicznych. Z tej okazji w Warszawie zorganizowana został debata na temat przyszłości zarządzania granicami w Europie oraz roli Frontexu. Gospodarzem spotkania był dyrektor agendy Ilkka Laitinen, zaś wśród gości znaleźli się m.in. komisarz Malmström i hiszpański minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubalcaba.
 
- Zarządzanie granicami Unii Europejskiej jest jednym z moich kluczowych zadań jako komisarza odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne. Kilka miesięcy temu podczas wizyty w siedzibie agencji miałam już okazję podkreślić jak niezbędną rolę odgrywa Frontex – mówiła Cecilia Malmström. – Propozycja przyjęta w lutym przez Komisję, by wzmocnić tę agencję, była jedną z moich pierwszych inicjatyw jako komisarza.
 
Malmström wskazywała m.in. na konieczność większego zaangażowania państw członkowskich w działania Frontexu. Nie wykluczała, że będzie nalegać, by w przypadkach niektórych akcji granicznych udział wszystkich państw UE był obowiązkowy. Komisarz zapowiedziała też szkolenie służb podległych agencji w zakresie pracy z ludźmi znajdującymi się w dramatycznej sytuacji życiowej np. nielegalnymi imigrantami. – Osoby biorące udział w operacjach Frontexu powinny mieć podstawową wiedzę o prawach człowieka i międzynarodowych konwencjach. Podczas operacji odsyłania imigrantów planujemy też obecność niezależnych obserwatorów ds. humanitarnych – mówiła komisarz.
 
Dyrektor Frontexu Ilkka Laitinen przypominał, że obecnie w UE w służbach związanych z ochroną granic zatrudnionych jest ok. 400 tys. osób. Wśród głównych wyzwań agendy na najbliższe kilkanaście miesięcy wymienił m.in. piłkarskie mistrzostwa Europy EURO 2012, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie. – Mamy w tym zakresie już doświadczenie, zdobyte m.in. podczas piłkarskich ME w Austrii i Szwajcarii w 2008 r. – mówił Laitinen.
 
Informacje na temat Frontexu znajdziesz http://www.frontex.europa.eu/  
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.