Data publikacji: 14.01.2010

Pierwsza tura przesłuchań kandydatów na komisarzy za nami

W poniedziałek, jedenastego stycznia, rozpoczęły się przesłuchania desygnowanych komisarzy UE przed komisjami Parlamentu Europejskiego.


Kandydaci na szefów unijnych resortów muszą wykazać się przygotowaniem i doświadczeniem zawodowym, które pozwoli im objąć tak odpowiedzialne stanowisko na pięcioletnią kadencję. W pierwszej turze przed posłami stanęli: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Janusz Lewandowski (budżet), Andris Piebalgs (rozwój) i Oli Rehn (gospodarka).
 
Ashton chce silniejszej Unii na arenie międzynarodowej
 
"Afganistan i Pakistan, Iran, Bliski Wschód, Somalia i Jemen na pewno znajdują się na liście naszych najwyższych priorytetów", mówiła szefowa polityki zagranicznej UE, Catherine Ashton na poniedziałkowym przesłuchaniu w Parlamencie. Według Ashton, Unia Europejska jest obecnie w stanie przyjąć "silniejsza, bardziej odpowiedzialną rolę w świecie".
 
Pytana o zakres pracy nowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) której stworzenie jest jednym z zadań Ashton, Brytyjka zapewniła posłów, iż unijny korpus dyplomatyczny będzie "podlegać pełnej kontroli Parlamentu". Catherine Ashton uważa, iż Unii potrzebne są silne więzi z Rosją. Jednakże pytana o bezpieczeństwo energetyczne, szefowa unijnej dyplomacji opowiedziała się za dywersyfikacją źródeł dostaw.
 
Odpowiadając na pytania w sprawie Afganistanu oraz mówiąc o strategii obecności wojskowej UE w Afganistanie, Ashton podkreślała, że Unia musi "zapewnić konkretne rezultaty działań dla dobra obywateli Afganistanu". W sprawie kryzysu na Bliskim Wschodzie, Catherine Ashton zamierzała spotkać się z pokojowymi wysłannikami USA i ONZ, senatorem Georgem Mitchellem, i Tonym Blairem we wtorek (12 stycznia), aby omówić przyszłe działania.
 
Lewandowski: Unia nie jest gotowa na wspólny europejski podatek
 
Pomysł wprowadzenia europejskiego podatku, przegląd i przedłużenie wieloletnich perspektyw budżetowych UE, finansowanie unijnej służby dyplomatycznej oraz kwestia upubliczniania informacji o państwach członkowskich Unii, w których dochodzi do łamania reguł wydawania wspólnotowych pieniędzy - m.in. o te sprawy pytali posłowie do Parlamentu Europejskiego kandydata na komisarza do spraw budżetu Janusza Lewandowskiego.
 
Janusz Lewandowski był dziś przesłuchiwany przed członkami komisji budżetowej i komisji kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego. Część posłów deklarowała, że ma wysokie wymagania wobec kandydata, który jeszcze jako szef komisji budżetowej PE uczestniczył w negocjacjach obecnej perspektywy finansowej UE.
 
Pytany o pomysł wprowadzenia europejskiego podatku, Lewandowski odpowiedział: "Powinniśmy pamiętać, że w dziedzinie środków własnych Rada [UE] podejmuje decyzje jednomyślnie. Wprowadzenie tej idei w życie musi uwzględniać zasadę prostoty, neutralności podatkowej i kwestię kosztów zebrania takiego podatku. Jest wiele możliwości opodatkowania w celu zwiększenia środków własnych. Powinniśmy zmierzać do rozwiązania zgodnego z duchem Traktatow rzymskich".
 
 
Piebalgs: UE musi być liderem pomocy rozwojowej
 
Andris Piebalgs, łotewski desygnowany na stanowisko komisarza do spraw rozwoju odpowiadał na pytania o główny cel polityki rozwoju i walki z ubóstwem. Posłowie chcieli również dowiedzieć się, jak skuteczna jest pomoc dla krajów trzecich i jaki wpływ mają zmiany klimatyczne na kraje rozwijające się. Padały również pytania o koordynację działań w samej UE.
 
Kandydat na komisarza podkreślił, iż Unia musi "zachować swą pozycje lidera pomocy w świecie rozwijającym się". Zgodził się również, iż "błędem byłoby z jednej strony dawać pieniądze, a z drugiej je zabierać w ramach innej polityki." Zwrócił także uwagę, że zmiany klimatyczne i zwalczanie ubóstwa powinny być finansowane osobno.
 
Piebalgs oczekuje owocnej współpracy z Wysoką Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych, Catherine Ashton i obiecał, że będzie dostępny dla Parlamentu Europejskiego "siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę".
 
Rehn - należy przestrzegać założeń paktu stabilizacji i wzrostu
 
Strategia wyjścia z obecnego kryzysu i zdrowsze finanse publiczne - o to będzie zabiegał fiński komisarz do spraw gospodarczych, Olli Rehn, który w poniedziałek na przesłuchaniu w Parlamencie przedstawił posłom priorytety swojego urzędowania. Kandydat na komisarza oznajmił, iż ma zamiar "zapewnić perspektywy dla zatrudnienia, dobrobytu, wzrostu gospodarczego i stabilności".
 
Wielu posłów podniosło kwestię poprawy koordynacji i nadzoru finansowego. Olli Rehn zapewnił, że będzie stosował narzędzia przewidziane w traktacie lizbońskim do zwiększenia koordynacji w strefie euro i pogłębienia nadzoru prewencyjnego w poszczególnych krajach.
 
Zapytany o przydatności paktu stabilności i wzrostu w strefie euro oraz o możliwości jego wzmocnienia, Olli Rehn przypomniał, że pakt gwarantuje właściwy mechanizm powrotu do stabilizacji. Powinien zapewnić, że państwa członkowskie będą stosowały się do przepisów. Dodał, że Grecja będzie pierwszym sprawdzianem dla tych mechanizmów.
 
Mówiąc o ambitnej strategii gospodarczej Komisji Europejskiej - "2020", Olli Rehn tłumaczył posłom, iż w jej realizacji muszą uczestniczyć państwa, które będą wspierały innowacje, inwestowały w edukację i generowały popyt na ekologiczne technologie - gdyż są to kluczowe elementy strategii UE na rok 2020.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.