Data publikacji: 02.09.2016

Plan Inwestycyjny z polskiej perspektywy

Potencjał w Polsce jest ogromny, zwłaszcza w sektorze efektywności energetycznej – mówiła w Krakowie komisarz UE ds. polityki regionalnej. Corina Crețu była gościem sesji informacyjnej wysokiego szczebla poświęconej Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).


Fundusz oferuje kapitał, który może stać się istotnym uzupełnieniem dostępnych w Polsce środków na inwestycje – podkreślał wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Cele Planu Inwestycyjnego dla Europy, a w szczególności jego finansowego filaru – Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), są spójne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i wpisują się w jej założenia. O możliwościach jakie daje EFIS, w tym łączeniu jego finansowania z funduszami strukturalnymi, rozmawiali w Krakowie przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, a także Ministerstwa Rozwoju, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Instytucje reprezentowali wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, komisarz UE ds. polityki regionalnej Corina Crețu i dyrektor zarządzający EBI Wilhelm Molterer.

Plan Inwestycyjny dla Europy w Polsce

Ministerstwo Rozwoju pełni rolę krajowego koordynatora wdrażania Planu inwestycyjnego dla Europy. Działa też na rzecz jego popularyzacji, w tym jego finansowego komponentu – EFIS.

EFIS oparty jest o system gwarancji, który ma pozwolić na realizację w całej UE inwestycji o wartości 315 mld euro. Nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 r. Środki mogą się jednak wyczerpać wcześniej. Liczy się więc czas i jakość inwestycji. – Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie, zaprezentowane projekty oraz wnioski z debaty, zachęcą polskich beneficjentów do odważnego korzystania z oferowanych przez Plan możliwości. Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych oferuje kapitał, który może stać się istotnym uzupełnieniem dostępnych w Polsce środków na inwestycje – podkreślił wiceminister Jerzy Kwieciński.

Potrzeba ożywienia inwestycyjnego w Polsce

– Trwały wzrost poziomu inwestycji i ich jakości, przy większym wykorzystaniu środków krajowych – to jeden z filarów nowego modelu rozwoju Polski, określonego w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział wiceszef resortu. Zaplanowane działania będą polegać na mobilizowaniu środków finansowych, w tym sektora prywatnego, w celu znacznego zwiększenia poziomu inwestycji w Polsce. – Przewidujemy, że w ich wyniku, stopa inwestycji w Polsce wzrośnie do 25 proc. w 2020 r. – dodał Jerzy Kwieciński.

W obszarze Kapitał dla rozwojuprzewidziano realizację projektów strategicznych. Jednym z nich jestEuropejski Fundusz Inwestycji Strategicznych dla polskiej gospodarki. –Ma on zapewnić koordynację działań administracji rządowej oraz podległych jej podmiotów (w tym spółek Skarbu Państwa) w zakresie pozyskiwania finansowania z EFIS, co pozwoli zwiększyć liczbę realizowanych inwestycji – poinformował wiceminister Kwieciński.

Synergia między EFIS a funduszami strukturalnymi

Biorąc pod uwagę aktualne potrzeby inwestycyjne Polski, niezwykle ważna jest koordynacja wszystkich dostępnych źródeł finansowania inwestycji, w tym EFIS i funduszy strukturalnych. Wymaga to działań zarówno po stronie Polski, jak i Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przede wszystkim istotne jest zapewnienie, aby wszystkie projekty ubiegające się o wsparcie ze środków publicznych (także w ramach EFIS) były weryfikowane pod kątem ich wpływu na osiąganie celów i realizację wskaźników w ramach uzgodnionych priorytetów strategicznych w danym obszarze. Weryfikacja ta powinna się odbywać w taki sam sposób, niezależnie od programu/instrumentu, w ramach którego będzie prowadzona.

– Chciałabym podkreślić ogromne korzyści, jakie można uzyskać dzięki łączeniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych z EFIS, na którym opiera się Pan Inwestycyjny. Może to przyciągnąć inwestycje w te regiony i sektory, w których EFIS jak dotąd był wykorzystywany w niewielkim stopniu; finansować strategiczne inwestycje w najważniejszych obszarach takich jak infrastruktura, badania i innowacje oraz wspierać małe przedsiębiorstwa – zaznaczyła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu. – Potencjał w Polsce jest ogromny, zwłaszcza w sektorze efektywności energetycznej. Władze krajowe i lokalne powinny rozpowszechniać informacje i w pełni korzystać z tych możliwości. Plan Inwestycyjny oraz europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne wzmacniają się wzajemnie i mają jeden cel – wzrost gospodarczy w Europie – dodała komisarz.

Polskie projekty w ramach Planu

Wsparcie EFIS ma charakter zwrotny. Udzielane jest w ramach dwóch okien: „Infrastruktura i innowacje” (duże, długoterminowe projekty inwestycyjne o wartości powyżej 25 mln euro) i „Okno dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji”.

W zakresie „Okna dla MŚP oraz spółek średniej kapitalizacji”, pod względem wysokości zakontraktowanego preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców, Polska zajmuje szóstą pozycję.

W czerwcu Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji (okno „infrastruktura i innowacje”), które będą ubiegać się o wsparcie z EFIS. Powstała ona po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu. Obecnie na liście znajduje się 49 projektów o wartości blisko 83 mld zł. Lista ma charakter otwarty i jest na bieżąco aktualizowana.

W oknie „Infrastruktura i innowacje” EBI zaakceptował dotychczas 6 polskich projektów. W 2016 r. planowanych do złożenia do oceny EBI jest kolejnych ponad 20 projektów rządowych. Wśród dotychczas zgłoszonych do EFIS dużych projektów z Polski, dominują inwestycje spółek publicznych lub samorządowych. Podczas konferencji zaprezentowany został jeden z nich – Trasa Łagiewnicka w Krakowie.

W przypadku części projektów, planowane jest współfinansowanie ze środków unijnych i budżetu państwa.

Więcej informacji:

 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.