Data publikacji: 13.09.2009

Podsumowanie spotkania Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa z dnia 7 września.

Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa krajów europejskich spotkali się w Brukseli w dniu 7 września. Agenda spotkania obejmowała przede wszystkim rozmowy na temat sytuacji na europejskim rynku mleka w związku z raportem Komisji Europejskiej i analizą rynku nabiału.


Rada dyskutowała również o sytuacji na rynku pasz. Komisja poinformowała na spotkaniu o raporcie Grupy Wysokiego Szczebla ds. Konkurencji w Przemyśle Żywieniowym. Przedyskutowano również możliwość wprowadzenia poprawki do przepisu o ochronie zwierząt podczas transportu.

 
Raport Komisji Europejskiej dotyczący sytuacji na rynku mleka w 2009r.
 
Ministrowie przedyskutowali szczegółowo różne środki zapobiegawcze w odpowiedzi na kryzys w sektorze nabiałowym. Dyskusja była oparta o komunikat wydany przez Komisję w dniu 22 lipca na temat rynku nabiału. Oprócz analizy rynku, komunikat zawiera spis różnych sposobów wspomagania produkcji mleka, spośród których do najważniejszych zalicza się : pomoc państwa, środki zawarte w programie rozwoju obszarów wiejskich czy przejrzystość rynku. Państwa członkowskie zgodziły się również, że decyzje zawarte w ”karcie zdrowia” (przegląd Wspólnej Polityki Rolnej),a zwłaszcza nakaz, by przedsięwzięte przez państwa środki nie wpływały na decyzję o zniesieniu systemu kwot mlecznych do 2015r., muszą być przestrzegane. Po 2015r. produkcja mleka będzie całkowicie zależna od sił rynku.
Większość państw członkowskich zgadza się z analizą sytuacji Komisji, lecz nadal istnieją obawy, że środki pomocy przez nią zaproponowane nie będą wystarczająco dalekosiężne. Niektóre państwa członkowskie żądają, by Komisja Europejska przedsięwzięła bardziej znaczące kroki w celu ustabilizowania rynku mleka. Proponują zastosowanie środków takich jak zwiększenie refundacji eksportu czy odroczenie abolicji kwot mlecznych.
Temat zostanie ponownie podjęty na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w październiku, gdy Komisja zaprezentuje nowy raport kwartalny. Dyskusje na ten temat odbędą się również w Specjalnej Komisji ds. Rolnictwa
 
Grupa Wysokiego Szczebla ds. Konkurencji w Przemyśle Żywieniowym
 
Komisja zaprezentowała również raport Grupy Wysokiego Szczebla ds. Konkurencji w Przemyśle Żywieniowym. Grupa ta została utworzona przez Komisję Europejską w 2008 r. w celu wyznaczenia sposobów mających wzmocnić zrównoważony wzrost i konkurencyjność europejskiego przemysłu żywieniowego. Grupa wydała 30 rekomendacji i mapę drogową tłumaczącą, w jaki sposób należy te rekomendacje wprowadzać w życie.
Ministrowie przyjęli również przepis modernizujący normy Unii Europejskiej dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
 
Sytuacja na rynku pasz
 
Ministrowie dyskutowali również o sytuacji na rynku pasz. Problemy na tym rynku zaczęły się, gdy genetycznie zmodyfikowana żywność, która nie jest zatwierdzona w Unii Europejskiej, została wykryta tego lata w transporcie soi z USA. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przeanalizował znalezisko i oszacował, iż nie stanowi zagrożenia. Prezydencja zachęciła Komisję, aby ta zaprezentowała rozwiązanie tego problemu i obiecała, że Rada bezzwłocznie zajmie się tą sprawą.
 
Transport żywych zwierząt – nadzór satelitarny i baza danych
 
Komisja potwierdziła, że pracuje nad propozycją nowelizacji przepisu o ochronie zwierząt podczas transportu. Obecne prawo wymaga, aby ciężarówki, które przewożą zwierzęta przez dłużej niż 8 godzin, posiadały wbudowany system nawigacji. Komisja prawdopodobnie wysunie propozycję, aby ten system nawigacji miał możliwość wysyłania informacji o pojeździe do bazy danych. Te informacje posłużyłyby polepszeniu nadzoru nad transportem zwierząt. Państwa członkowskie wezwały Komisję do jak najszybszego zaprezentowania swojej propozycji.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.