Data publikacji: 14.03.2011
Magdalena Nowikiewicz, Michał Miśkiewicz i Norbert Wąsik są zwycięzcami polskich eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej i będą reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych finałów, które we wrześniu odbędą się w Helsinkach.
Wyniki polskich eliminacji konkursu ogłoszono w piątek na Wydziale Biologii UW. Zwycięzcy oprócz możliwości reprezentowania Polski w międzynarodowych zawodach otrzymali po 6 tysięcy złotych.
"Moja praca była poświęcona pewnym szczególnym punktom na płaszczyźnie, które roboczo nazwałem punktami +Mi+” – wyjaśnił PAP Michał Miśkiewicz. Odbierając nagrodę przyznał jednak, że na punkty te trzeba spojrzeć bardzo życzliwie, by tę szczególność zobaczyć. "Jednak gdy tę szczególność się zobaczy, to można badać ich własności. Kilka z nich udało mi się znaleźć” – powiedział autor pracy pt. "Urok zbioru+mi+”, który jest absolwentem XIV LO im. S. Staszica w Warszawie.
Druga z laureatek Magdalena Nowakiewicz badała jak przechowywać maliny, by zatrzymać w nich jak największą ilość witaminy C. Oprócz malin pod względem obecności tej witaminy badała też ogórki. "Ogórek gruntowy witaminy C nie zawiera praktycznie wcale. Cały pomysł polegał na tym by przetworzyć go tak, aby uzyskać jej jak najwięcej. W trzech próbkach udało się uzyskać prawie trzykrotnie więcej niż w ogórku świeżym” – powiedziała laureatka z VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Kolejny zdobywca pierwszego miejsca Norbert Wąsik, student I roku medycyny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu badał wpływ temperatury na szybkość, długość śpiewu jednaj z odmian świerszcza.
"Okazuje się, ze w zwykłej przyjemności jak słuchanie świerszcza, można dużo się nauczyć o tak skomplikowanej kwestii jak czynność mięśni u bezkręgowców i dojść do wniosków, które mogą dotyczyć grupy dużo większej niż mały miecznik” – mówił.
Trzy drugie miejsca oraz po 4 tysiące złotych otrzymali: Agnieszka Jasińska, która sprawdzała jak myślą dżdżownice; Dominik Kuryga badający możliwości bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej oraz Wiktor Paskal. Ten ostatni analizował w jaki sposób znajdujące się w glebie roztwory proszku do prania wpływają na białą kapustę i rzodkiewkę.
Na trzech trzecich miejscach znaleźli się: Arkadiusz Suwiński, Daniel Gustaw i Mateusz Tarnowski. Każdego z nich uhonorowano kwotą 3 tysiące złotych. Tarnowski otrzymał także nagrodę na najlepszy plakat.
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Każdego roku w konkursie uczestniczy ponad 30 tysięcy młodych badaczy z całego świata. Do tegorocznych polskich eliminacji zgłoszono 36 prac, z których jury wyłoniło 13 finalistów.
"Jury jest bardzo zadowolone z poziomu prac. Niektóre uzyskały entuzjastyczne recenzje. Obrady nie były jednak długie. Mamy tylko niedosyt, bo kilku fajnych pomysłów nie zostało nagrodzonych” – powiedział przewodniczący jury dr Piotr Chrząstowski-Wachel.
Polacy w ciągu 17 lat uczestnictwa w międzynarodowym konkursie zdobyli aż 19 nagród głównych, w tym 6 pierwszych, 7 drugich i 6 trzecich. Jak wspomniał organizator konkursu prof. Jan Madey, wśród laureatów znalazł się m.in. Grzegorz Niedźwiedzki, który dziś – dzięki odkryciu śladów najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego w kamieniołomie pod Kielcami – jest gwiazdą w świecie nauki.
Europejski finał 23 edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej odbędzie się między 23 a 28 września w Helsinkach. W ubiegłorocznej edycji, której finał odbył się w Lizbonie, Polacy zdobyli dwie nagrody główne. (PAP)
ekr/ tot/
http://europarlament.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_ep.pap.pl&_PageID=1&_menuId=17&_nrDep=27137&_CheckSum=-1900286654