Data publikacji: 29.09.2010

Polscy naukowcy są wśród zwycięzców Konkursu Prac Młodych Naukowców

EUKonkurs.jpgPolscy naukowcy są wśród zwycięzców Konkursu Prac Młodych Naukowców. W Lizbonie rozstrzygnięto 22. edycję tego konkursu, w którym wyróżnienia otrzymali polscy, czescy i węgierscy młodzi naukowcy.


Międzynarodowe jury wybrało zwycięskie projekty o zróżnicowanej tematyce od fizyki, przez biologię aż po nauki społeczne, spośród 85 zgłoszeń nadesłanych z 37 krajów.
 
Polacy wśród zwycięzców
           
Nagrody drugiego, trzeciego i czwartego miejsca oraz nagrodę międzynarodową przyznano siedmiu kolejnym projektom, reprezentującym Polskę, Niemcy, Portugalię, Łotwę, Włochy oraz Brazylię. Całej szesnastce laureatów konkursu, w którym udział brali badacze w wieku od 14 do 21 lat będący autorami nowatorskich, wartościowych projektów naukowych, przypadły w udziale nagrody o łącznej wartości 51 500 euro.
 
Gratuluję Łukaszowi Sokołowskiemu uzyskania pierwszej nagrody za jego fascynujący projekt o życiu mrówek i ich strategii w bezkonfliktowym zdobywaniu żywności. Gratuluję także Justynie Słowiak drugiej nagrody za badania nad kręgowcami zamieszkującymi ekosystem morski w środkowym triasie na terenie dzisiejszego Śląska - wychwalała polskich laureatów Máire Geoghegan-Quinn - unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki.
 
Strona internetowa ze szczegółowymi informacjami na temat zwycięzców i wszystkich projektów uczestniczących w konkursie: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index_en.cfm
 
Unijny Konkurs Prac Młodych Naukowców to kuźnia sukcesu dla adeptów nauki w całej Europie. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Jesteście nadzwyczajnymi ambasadorami swoich macierzystych szkół i uczelni, swoich regionów i krajów, a przede wszystkim – widzę tu kwiat dzisiejszej młodzieży! – mówiła o wszystkich uczestnikach komisarz Máire Geoghegan-Quinn.
 
Jej zdaniem właśnie inwestycji w młode talenty, w ludzi o świeżych pomysłach i zaoferowanych ich realnych szans kariery potrzeba dziś Europie, o ile ma grać w światowej lidze naukowej, dążąc do zbudowania Unii Innowacji.
 
Młodzi ludzie tacy jak wy ukształtują naszą przyszłość. Osobiście ufam, że jesteśmy w dobrych rękach. Moją szczególną otuchę budzi fakt, że trzy pierwsze nagrody zdobyli studenci z nowych państw członkowskich - mówiła Máire Geoghegan-Quinn.
 
Wtórowała jej komisarz odpowiedzialna za sprawy edukacji i młodzieży Androulla Vassiliou, dodając, że nauka to papierek lakmusowy, wskazujący, w jakim społeczeństwie żyjemy - postęp wpływa na nasze życie, dostarczając nam bezpieczniejszych i bardziej odżywczych pokarmów, dbając o nasze zdrowie, o transport mniej szkodliwy dla środowiska, ułatwiając nam dostęp do informacji, pozwalając nam słuchać muzyki nawet w podróży, dając nam nie tylko możliwość odbioru wiadomości SMS, ale i telewizji w wysokiej rozdzielczości.
 
Tym razem w progach lizbońskiego muzeum elektryczności gościło 125 uczestników, reprezentujących 37 krajów z całej Europy i innych kontynentów, w szczególności Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Brazylii. W dniach 24-29 września debiutujący naukowcy przedstawili międzynarodowemu jury konkursowemu pod przewodnictwem prof. Hagit Messer-Yaron 85 zgłoszonych projektów.
 
Były to projekty, które zdobyły pierwsze nagrody w krajowych eliminacjach konkursu. Ich tematyka obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień: biologia, chemia, informatyka, nauki społeczne, środowisko, matematyka, materiałoznawstwo, inżynieria i nauki medyczne.
 
Prace reprezentują stale wysoki poziom, zaś wielu uczestników poprzednich edycji konkursu dokonało ważnych odkryć naukowych lub założyło firmy w celu wprowadzenia na rynek pomysłów opracowanych na potrzeby konkursu.
 
Historia konkursu
 
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej został zapoczątkowany staraniem Komisji Europejskiej w celu usprawnienia współpracy i wymiany myśli łączących narybek naukowy. Młodzi adepci nauk o podobnych umiejętnościach i zainteresowaniach uzyskali możliwość pracy pod kierunkiem najświatlejszych umysłów Europy.
 
Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań naukowych oraz do podjęcia kariery naukowej.
 
Konkurs jest częścią programu „Nauka w społeczeństwie”, który współtworzy siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.
 
Tegoroczne nagrody wręczała osobiście Anneli Pauli, wicedyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej, w asyście przewodniczącej konkursowego jury prof. Hagit Messer-Yaron.
 
Pierwsza edycja konkursu z roku 1989 obejmowała swym zasięgiem tylko 15 państw. W tym roku, w organizowanym po raz 22 turnieju uczestnicy reprezentują aż 37 krajów i jedną ze szkół europejskich.
 
Od samego początku do dziś w tej międzynarodowej imprezie uczestniczyło już 2074 młodych naukowców (z tego 627 płci żeńskiej, a 1447 - płci męskiej). Przyznano już w tym czasie ponad pół tysiąca nagród.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.