Data publikacji: 05.07.2011

Polska Prezydencja - priorytety

W drugim półroczu 2011 r. UE skupi się na wzroście gospodarczym, bezpieczeństwie oraz ściślejszej współpracy ze wschodnimi i południowymi sąsiadami.


Polska przejmuje przewodnictwo w okresie niepewności związanych z nierównym wzrostem gospodarczym, długiem publicznym w Grecji oraz niestabilną sytuacją polityczną w Afryce Północnej.
 
Polskie priorytety na najbliższych sześć miesięcy (pełny tekst programu dostępny jest na http://pl2011.eu/sites/default/files/users/shared/o_prezydencja/program_polskiej_prezydencji_w_radzie_ue.pdf ) to m.in. dalsza koordynacja działań, jakie kraje UE podejmują w celu pobudzenia wzrostu i zatrudnienia.
 
Wzrost gospodarczy
Polska popiera propozycje, które składają się na akt o jednolitym rynku i mają ułatwić osiedlanie się i prowadzenie interesów w całej Europie. Chodzi m.in. o rozwijanie transgranicznych usług cyfrowych i handlu on-line.
 
Ważne są także zrównoważone finanse publiczne. Polska będzie obserwować, jak kraje UE dostosowują swój budżet do celów uzgodnionych w pierwszej połowie roku.
 
Podczas przewodnictwa Polski UE przystąpi do negocjacji nad projektem budżetu UE na lata 2014-2020 http://europa.eu/press_room/pdf/a_budget_for_europe_2020_en.pdf .
 
Polska zabiega, by środki skierowano przede wszystkim na promowanie wzrostu, np. na inwestycje w kluczową infrastrukturę i specjalistyczne szkolenia. Plan prezydencji przewiduje również propozycje lepszego uregulowania rynków finansowych, dzięki którym UE będzie mogła uniknąć kolejnych kryzysów.
 
Żywność, energia i bezpieczeństwo
Priorytetem przewodnictwa jest wypracowanie wspólnego podejścia do problemu zaopatrzenia w żywność i energię oraz do kwestii bezpieczeństwa i obrony.
 
Trwająca reforma wspólnej polityki rolnej powinna się koncentrować na bezpieczeństwie żywnościowym, promowaniu zrównoważonego rolnictwa oraz na rozwoju obszarów wiejskich.
 
Polska będzie również pracować nad wspólną strategią energetyczną, która ma pomóc UE uzyskać tańsze i pewniejsze dostawy na rynkach międzynarodowych.
Prezydencja chce też dalszej współpracy w polityce bezpieczeństwa i obrony, by można było lepiej koordynować takie dziedziny, jak kontrola granic, oraz skuteczniej reagować na sytuacje kryzysowe i nadzwyczajne.
 
Kwestie międzynarodowe
Prezydencja będzie także dążyć do zacieśnienia stosunków ze wschodnimi sąsiadami UE: Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą i Białorusią. Ma też nadzieję przyspieszyć negocjacje w sprawie umów stowarzyszeniowych oraz poczynić dalsze postępy w dziedzinie usuwania barier handlowych i liberalizacji systemu wizowego.
 
Polska opowiada się za dalszym rozszerzeniem UE: będzie wspierać Chorwację w finalizowaniu akcesji oraz popierać rozmowy z Turcją i Islandią.
 
Częścią programu prezydencji jest też wypracowanie wspólnego podejścia mającego zachęcić kraje Afryki Północnej do demokratycznych przemian.
 
Polska p rezydencja w Radzie UE http://pl2011.eu/
 
Źródło: KE
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.