Data publikacji: 01.07.2011

Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Dziś rozpoczyna się przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. Polska obejmuje prezydencję po półrocznym przewodnictwie Węgier.


Polska prezydencja rozpoczyna się w czasie, gdy przed Unią stoi wiele poważnych wyzwań, tak gospodarczych, jak i społecznych. Program i plan prac polskiej prezydencji jest odpowiedzią na te wyzwania. Już teraz Polska może liczyć na poparcie wielu krajów europejskich i instytucji wspólnotowych dla swoich celów. Jak pokazują badania, prezydencja ma także poparcie polskiego społeczeństwa – jednego z najbardziej euroentuzjastycznych w całej Unii.
 
Celami najbliższych sześciu miesięcy będzie dążenie do pogłębienia integracji unijnego rynku, co zaowocuje większym tempem wzrostu gospodarczego. Będą to także starania o dalsze rozszerzenie Unii i zacieśnioną współpracę z sąsiadami, co zagwarantuje większą stabilność tego regionu świata, tak na południu jak i na wschodzie. Inny cel to wzmacnianie energetycznego, żywnościowego i militarnego bezpieczeństwa Europy. W trakcie polskiej prezydencji rozpoczyna się też bardzo ważna dyskusja o nowym budżecie dla Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
 
Dzisiaj w Warszawie premier Donald Tusk gości przewodniczącego Rady Unii Europejskiej Hermana van Rompuy’a, przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz premiera Węgier Viktora Orbána, od którego symbolicznie odbierze przewodnictwo w Unii.
Rozpoczęcie polskiego przewodnictwa uświetnią uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, połączone z premierą opery Karola Szymanowskiego „Król Roger”.
 
PROGRAM INAUGURACJI KULTURALNEJ
 
godz. 12.00-20.00 EUgeniusz, scena dziecięca
Rynek Mariensztacki
 
Warszawski Mariensztat w samo południe zmieni się w przestrzeń działań twórczych dla najmłodszych, by odkrywając tajemnice zmysłów, mogli dać upust swojej wyobraźni.
Na placu staną, zaprojektowane przez polskich artystów, instalacje tworzące twarz EUgeniusza. Będzie można wejść do NOSA i wspinać się po nim, pociągnąć za WŁOSY i podkręcić WĄS, pomalować USTA i sprawdzić, czy dobrze patrzy mu z OCZU, a po krótkim odpoczynku w wielkich DŁONIACH, wpaść do UCHA posłuchać muzyki.
 
Dzień zakończy występ Asi Miny (Asia Bronisławska), która wspólnie z dziecięcą orkiestrą instrumentów dętych Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wykona utwory z premierowej płyty, wydanej specjalnie z tej okazji, pt. „Wybiegły!”.
Kuratorka: Joanna Bronisławska
Producent wykonawczy sceny: Fundacja Form i Kształtów
Udział w koncertach i wydarzeniach Inauguracji rozgrywających się na wszystkich scenach, jest bezpłatny.
 
godz. 12.00-22.00 EUharmonia, scena etniczna
 
Rynek Nowego Miasta
 
Dziesięciogodzinna podróż muzyczna po Europie i kulturach mniejszości zamieszkujących Polskę w przeszłości i dziś.
 
Na Rynku Nowego Miasta wystąpi ponad stu muzyków z różnych zakątków Europy. Udowodnią, jak różne tradycje muzyczne mogą się przenikać zachowując swój unikatowy charakter, jednocześnie tworząc nową jakość. Przenikać się będą nie tylko kultury, ale również stylistyki i środki wyrazu, tradycja i nowoczesność. Gitarom, trąbkom, perkusjom, skrzypcom czy kontrabasom towarzyszyć będą tak unikatowe instrumenty, jak lira korbowa, mandora, skandynawska mora-harpa, marokańskie qarqabuz czy, odtworzone na podstawie rycin i archeologicznych wykopalisk, starodawne polskie instrumenty – suka biłgorajska i fidel płocka.
 
Kuratorka: Anna Mamińska
Producent wykonawczy sceny: Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej Transetnika
 
godz. 18.00-03.00 TrzeciE Ucho, scena eksperymentalna/alternatywna
 
Elektrociepłownia Powiśle i Centrum Nauki Kopernik
od 03.00 afterparty
 
W industrialnych przestrzeniach dawnej elektrowni nad Wisłą i w nowoczesnym centrum nauki zabrzmi muzyka elektroniczna, improwizowana, alternatywna, post rockowa i jazzowa.
Nieczynna elektrociepłownia na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik będą scenerią dla muzycznych eksperymentów i projektów, które wymykając się definicjom, określane są jako alternatywne i niezależne. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.
 
Kurator: Michał Borkiewicz
Producent wykonawczy sceny: Stowarzyszenie Plan B
Partner sceny: Menolly Poland
 
godz. 22.00-02.00 TU WARSZAWA, scena główna - Finałowy koncert dnia Inauguracji Przewodnictwa Polski w Radzie UE
Plac Defilad
 
Widowisko muzyczne według scenariusza Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego, będzie głównym wydarzeniem kulturalnym dnia Inauguracji polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Na trzech połączonych multimedialnie scenach, zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, w oprawie impresji filmowych i spektakularnego pokazu sztucznych ogni wokół Pałacu Kultury.
 
Producent wykonawczy sceny: MM Communications
 
Dzisiaj, 1 lipca Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem - po Słowenii, Czechach i Węgrzech - sprawującym prezydencję.
 
Oficjalnie Polska przejmie przewodnictwo od Węgier w południe w Warszawie podczas spotkania premierów Donalda Tuska i Viktora Orbana. Gośćmi szefa polskiego rządu będą też przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
 
Podczas półrocznej prezydencji polski rząd chce realizować priorytety dotyczące m.in.: wzrostu gospodarczego, polityki energetycznej i zbliżenia z partnerami na Wschodzie.
 
Choć Traktat z Lizbony ograniczył rolę rotacyjnej prezydencji w Unii, kraj sprawujący przewodnictwo wciąż może przez pół roku wywierać piętno na unijnej polityce zależnie od swoich wpływów i zdolności do budowania kompromisów.
 
Jednym z najważniejszych zadań, które czeka polski rząd, są negocjacje ws. nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 roku po środowej propozycji Komisji Europejskiej. Polska rozpocznie dyskusję w tej sprawie na spotkaniu ministrów ds. europejskich 28-29 lipca w Sopocie.
 
Polski rząd chce także skupić się na wzmocnieniu wzrostu gospodarczego, co ma się dokonać m.in. dzięki dokończeniu budowy unijnego rynku wewnętrznego.
 
Choć Traktat z Lizbony umniejszył kompetencje rotacyjnej prezydencji w kontekście polityki zagranicznej - gdyż prowadzi ją obecnie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton - polski rząd nie zamierza być bierny.
 
Polska chce skoncentrować się zarówno na wzmocnieniu inicjatywy, której była współautorem (wraz ze Szwecją) - Partnerstwa Wschodniego, jak i na wypracowaniu nowych relacji UE ze światem arabskim oraz wspomaganiu krajów Afryki Północnej w budowie nowych struktur państwowych i państwa demokratycznego.
 
Polski rząd liczy na to, że w tym roku zakończone zostaną negocjacje z Ukrainą dotyczące podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Do końca roku ma być podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją, która zakończyła już negocjacje.
 
Jednym z najważniejszych spotkań polskiej prezydencji ma być szczyt Partnerstwa Wschodniego pod koniec września w Warszawie, na którym ma zostać ogłoszony nowy plan działania.
 
Polska będzie musiała się także zmierzyć z problemem dużego napływu imigrantów z Afryki Płn. do państw Unii. Do września ma zostać opracowany mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen w krytycznych sytuacjach. Polska broni swobody przepływu dla obywateli Unii Europejskiej. Ważne jest - jak mówią polscy politycy - by czasowe przywracanie kontroli na granicach nie rzutowało na swobodę przemieszania granic przez osoby, które np. udają się do innych krajów europejskich do pracy. (PAP)
 
par/ bk/
 
 
Więcej o polskiej prezydencji w lipcowym biuletynie Europe Direct Poznań http://www.europe-direct.poznan.pl/ed_P/strona.php?mi=400&lang=

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.