Data publikacji: 24.10.2011
Artykuł "Każdy chce żyć" Majki Lisińskiej-Kozioł to polski finalista trzeciej edycji konkursu dziennikarskiego "Zdrowie UE", którego tematem była "Europa dla pacjentów".
Zwycięska praca będzie walczyła o nagrodę na szczeblu europejskim. Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się ponad 40 dziennikarzy. Ich artykuły ukazują, w jaki sposób kwestie związane ze zdrowiem wpływają na codzienne życie Europejczyków.
Polski finalista konkursu o zdrowiu
W polskiej części konkursu najwyżej oceniony został artykuł "Każdy chce żyć" Majki Lisińskiej-Kozioł, dziennikarki pracującej w "Dzienniku Polskim". Praca, opisująca proces leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi, została doceniona za poziom merytoryczny, warsztat dziennikarski autorki i wydźwięk emocjonalny.
Wyróżnienie specjalne za artykuł przedstawiający zagrożenie, jakie stwarza palenie papierosów, otrzymała Moniki Cetery, za tekst „Przyszłam tu leczyć zęby, nie rzucać palenie”.
W skład polskiego jury wchodzili:
* Zbigniew Wojtasiński – dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej"
* Marek Balicki – lekarz, polityk, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie
* Piotr Cieśliński – redaktor "Gazety Wyborczej"
* Magdalena Cedzyńska – ekspert w dziedzinie zdrowia, Centrum Onkologii
* Bartosz Zadura – specjalista ds. mediów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce
Konkurs na poziomie europejskim zostanie rozstrzygnięty 1 grudnia 2011 r. Spośród 27 finalistów krajowych unijne jury wybierze trzech zwycięzców i zdobywcę nagrody specjalnej. Na początku 2012 r. 27 finalistów zostanie zaproszonych do Brukseli do uczestnictwa w seminarium medialnym poświęconym kwestiom zdrowia w UE, po którym odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.
W tym roku tematy objęte konkursem - transgraniczna opieka zdrowotna, choroby rzadkie, pracownicy sektora opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo pacjentów, dawstwo i przeszczepy narządów, nowotwory, szczepienia przeciwko grypie, racjonalne stosowanie antybiotyków, zdrowie psychiczne, choroba Alzheimera i inne odmiany demencji oraz szczepienia dzieci - zostały rozszerzone o inicjatywy Komisji z zakresu wyrobów farmaceutycznych.
Więcej informacji:
Strona internetowa „Europa dla pacjentów”: http://ec.europa.eu/health-