Data publikacji: 15.09.2014

Pomoc chwilowo zawieszona

Komisja Europejska zawiesiła stosowanie nadzwyczajnych środków rynkowych dotyczących łatwo psujących się warzyw i owoców (na które przeznaczono 125 mln euro), ogłoszonych 18 sierpnia w następstwie nałożonego przez Rosję zakazu importu niektórych produktów rolnych z UE.


Program cieszył się dużym zainteresowaniem w sektorach, których dotyczył, ale musiał zostać zamknięty z uwagi na nieproporcjonalny wzrost łącznej kwoty wniosków.

Ilość wniosków w przypadku pewnych produktów przekroczyłaby kilkakrotnie średnią łączną wartość rocznego eksportu danego produktu z UE do Rosji.

Komisja Europejska przedstawi w najbliższej przyszłości bardziej ukierunkowany program, opracowany z uwzględnieniem doświadczeń z ostatnich tygodni. Dzięki temu producenci będą nadal otrzymywać skuteczne wsparcie, a jednocześnie osiągnięty zostanie cel, jakim jest stabilizacja rynku we wszystkich państwach członkowskich dotkniętych rosyjskim embargiem.

Komisarz Dacian Cioloş stwierdził: - Komisja Europejska nadal poczuwa się do obowiązku wsparcia tych producentów, którzy nagle utracili ważny rynek wskutek działań podjętych przez Rosję. W najbliższych dniach zamierzam przedstawić propozycję nowego programu, który będzie bardziej ukierunkowany i skuteczny, i który będzie kontynuacją pierwszego programu.

Kontekst

18 sierpnia Komisja wprowadziła nadzwyczajne środki rynkowe, na które postanowiła przeznaczyć maksymalnie 125 mln euro. Fundusze te przeznaczone były na sfinansowanie wycofywania z rynku łatwo psujących się owoców i warzyw najbardziej dotkniętych rosyjskim embargiem (w celu ich bezpłatnej dystrybucji lub na inne cele), oraz na odszkodowania z tytułu niezebrania plonów i zielonych zbiorów. Przewidziano pułapy wypłat w wysokości 82 mln euro dla jabłek i gruszek oraz 43 mln euro dla innych owoców i warzyw. Programem objęte były pomidory, marchew, kapusta, papryka, kalafiory i brokuły, ogórki i korniszony, grzyby, jabłka, gruszki, śliwki, owoce miękkie, winogrona stołowe i kiwi, a odszkodowania miały być wypłacane, po cenach określonych w rozporządzeniu, wszystkim producentom, przy zastrzeżeniu wyższego poziomu wsparcia unijnego dla członków organizacji producenckich.

Zgodnie z rozporządzeniem państwa członkowskie muszą powiadamiać Komisję w każdy poniedziałek i czwartek o wartości wniesionych wniosków o wsparcie. Z danych przekazanych do Komisji w dniu 8 września, obejmujących wnioski wniesione od 18 sierpnia do 3 września, wynika że osiągnięte zostały już pułapy finansowe przewidziane w rozporządzeniu dla jabłek i gruszek oraz innych produktów, w związku z czym program musi zostać zawieszony.

 

Żródło: http://ec.europa.eu/polska/news/140912_wnioski_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.