Data publikacji: 12.03.2014

Ponad 196 mln euro ze środków UE na polepszenie jakości wody w Polsce i w Morzu Bałtyckim

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie kwotą 196,5 milionów euro projektu kompleksowej modernizacji systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Warszawy.


Ta inwestycja pozytywnie wpłynie na jakość wody nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce i w Morzu Bałtyckim. Celem projektu jest dostarczenie mieszkańcom Warszawy lepszej jakości wody oraz takie uzdatnianie ścieków przed ich wpłynięciem do Wisły, które pozwoli zredukować poziom zanieczyszczenia przez środki odżywcze. Dzięki temu projekt przyczyni się również do wypełnienia celów Unijnej Strategii dla regionu Morza Bałtyckiego w ramach działania priorytetowego "Redukcja środków odżywczych do akceptowalnego poziomu".

 
Komentując decyzję, komisarz ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn powiedział: Ten projekt jest dobrym przykładem tego, jak fundusze strukturalne polepszają codzienne życie obywateli i jednocześnie pomagają Polsce dostosować się do europejskich standardów ochrony środowiska w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Projekt będzie miał także pozytywny wpływ na jakość wód Morza Bałtyckiego i pomoże zredukować zanieczyszczenie wody w północnej części Europy.
 
Zatwierdzona inwestycja stanowi czwartą fazę projektu realizowanego w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko" (o wartości 37,7 mld euro pochodzących ze środków unijnych i funduszy krajowych, obejmującego teren całej Polski), poprzez oś priorytetową "Gospodarka wodno-ściekowa". Unia Europejska, poprzez Fundusz Spójności, finansuje 196,5 mln euro z inwestycji o całkowitej wartości 404 mln euro. Ta faza projektu powinna zostać zakończona do końca 2015 roku.
 
Całkowity koszt I i II fazy projektu wyniósł 177 mln euro, z czego Unia Europejska sfinansowała 110 mln euro. Natomiast udział środków unijnych w III fazie projektu, o całkowitej wartości 361 mln euro, wyniósł 224 mln euro.
 
Kontekst
 
Jest to tzw. "duży projekt", którego całkowity koszt (włączając VAT) wynosi ponad 50 mln euro i wymaga odrębnej decyzji Komisji Europejskiej. Pozostałe projekty są zatwierdzane na szczeblu krajowym lub regionalnym.
Decyzja o współfinansowaniu tego projektu dotyczy okresu programowania 2007-2013. W ramach polityki spójności dla Polski przeznaczono łącznie ok. 67 miliardów euro na lata 2007-2013 i 68,4 miliardy euro na lata 2014-20.
 
Czwarta faza projektu w szczególności uwzględnia:
  • budowę 62 km sieci kanalizacji sanitarnej,
  • modernizację 25 km sieci kanalizacji sanitarnej,
  • budowę trzech oczyszczalni ścieków,
  • budowę 4,4 km sieci dostarczania wody.
  • Pierwsza faza projektu objęła budowę systemu odbioru i oczyszczania ścieków z południowej części Warszawy oraz pomoc techniczną w przygotowaniu inwestycji wchodzących w zakres III fazy.
  • Drugą fazę projektu stanowiły inwestycje w zakresie spożycia, uzdatniania i dystrybucji wody.
  • Trzecia faza projektu objęła inwestycje w zakresie gromadzenia i uzdatniania ścieków na terenie Warszawy.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.