Data publikacji: 13.04.2011

Poprawy opieki zdrowotnej poprzez technologie e-zdrowie?

Komisja Europejska zwróciła się do obywateli oraz innych zainteresowanych stron o opinie na temat tego, w jaki sposób UE może przyczynić się do osiągnięcia ogólnospołecznych korzyści w zakresie jakości i skuteczności opieki zdrowotnej dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (tzw. „e-zdrowie”).


Technologie te już dziś odgrywają istotną rolę w rozwiązywaniu licznych problemów, przed którymi stoją systemy opieki zdrowotnej w krajach UE, takimi jak starzenie się społeczeństwa, wzrost zachorowań na choroby przewlekłe, cięcia budżetowe i niedobory personelu, dzięki między innymi stawianiu diagnozy na odległość, zdalnemu monitorowaniu terapii oraz wzajemnemu dostępowi do dokumentacji pacjentów dla pracowników służby zdrowia. Usługi e-zdrowia dysponują jednak jeszcze większym potencjałem na przyszłość. W niemałym stopniu mogą one również umożliwić – w szczególności osobom starszym – prowadzenie bardziej godnego i samodzielnego życia. Coraz więcej pacjentów korzysta ze stwarzanych przez technikę możliwości, by uzyskać informacje na temat chorób, a także w ramach stosowanych terapii. Usługi e-zdrowia nigdy nie zastąpią w pełni człowieka, ale właśnie pracownikom opieki zdrowotnej ułatwić mogą przeznaczenie większej ilości czasu na bezpośrednie kontakty z pacjentami. Propagowanie e-zdrowia stanowi jeden z głównych celów Europejskiej agendy cyfrowej (zob. IP/10/581, MEMO/10/199 oraz MEMO/10/200). Konsultacja społeczna w internecie potrwa do 25 maja 2011 r. Otrzymane odpowiedzi zostaną wykorzystane przy opracowywaniu planu działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020, który Komisja ma przedstawić do końca 2011 r.
 
Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej, stwierdziła: „W czasach, kiedy zarówno obywatele, jak i rządy zmuszeni są do znacznych oszczędności, e-zdrowie może przyczynić się do zwiększenia wydajności systemów opieki zdrowotnej, wsparcia koniunktury oraz zwiększenia autonomii pacjentów. Mile widziany jest każdy głos w kwestii jak najlepszego dla nas wszystkich wykorzystania możliwości oferowanych przez usługi e-zdrowia.”
 
omisja zwraca się do wszystkich zainteresowanych stron, w tym pracowników opieki zdrowotnej i pacjentów, o wyrażenie opinii na temat głównych zalet usług e-zdrowia, zasadniczych barier utrudniających ich wprowadzenie na szeroką skalę oraz działań, jakie Komisja Europejska powinna podjąć w celu ich przezwyciężenia. Zainteresowane strony mogą również podzielić się swoimi uwagami na temat tego, jak najlepiej poprawić interoperacyjność, w jaki sposób Komisja powinna rozwiązać kwestie prawne wiążące się z e-zdrowiem oraz jakie są najlepsze metody wspierania innowacji.
 
Kwestionariusz zawiera konkretnie pytania dotyczące następujących celów:
-           lepszego uświadomienia zalet i możliwości usług e-zdrowia;
-           rozwiązania problemów interoperacyjności technologii w dziedzinie e-zdrowia;
-           zwiększenia pewności prawa w odniesieniu do e-zdrowia;
-           wspierania innowacji oraz badań naukowych w obszarze elektronicznych usług opieki zdrowotnej.
Przyszły plan działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020 będzie stanowił okazję do wykorzystania wyników osiągniętych w ramach pierwszego tego rodzaju planu (zob. IP/04/580), którego realizację rozpoczęto w roku 2004. Jego celem będzie dalsze rozwinięcie dotychczasowych działań oraz sformułowanie długookresowej perspektywy dla e-zdrowia w Europie, w kontekście Europejskiej agendy cyfrowej, Unii innowacji oraz Europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu.
Dzięki odpowiedziom na pytania postawione w kwestionariuszu Komisja będzie również mogła łatwiej ocenić, czy proponowane przez nią cele polityczne są wykonalne technicznie, możliwe do praktycznego wdrożenia oraz czy odpowiadają oczekiwaniom zainteresowanych stron. Odpowiedzi należy przesyłać do dnia 25 maja; zostaną one następnie uwzględnione przy opracowywaniu planu działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020.
 
Kontekst
Komisja Europejska już od ponad 20 lat inwestuje w badania nad elektronicznymi usługami opieki zdrowotnej. Od czasu uruchomienia pierwszego planu działania w obszarze e-zdrowia w 2004 r. Komisja opracowuje również ukierunkowane inicjatywy polityczne, które służą wspieraniu powszechnego wprowadzenia w całej Unii technologii w zakresie usług e-zdrowia.
 
W 2010 r., jako część unijnej strategii Europa 2020 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, uruchomiono inicjatywy przewodnie Europejska agenda cyfrowa oraz Unia innowacji. W obu tych inicjatywach istotną rolę przypisano e-zdrowiu: Europejska agenda cyfrowa obejmuje szereg ukierunkowanych działań i celów w obszarze e-zdrowia, które stanowią część szerszej strategii na rzecz stabilnego finansowo systemu opieki zdrowotnej oraz opartego na technologiach informacyjno-komunikacyjnych wsparcia dla godnego i niezależnego życia. W strategii na rzecz Unii innowacji wprowadzono pilotażowe Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu, które zostanie ustanowione w 2011 r.
 
Konsultacja społeczna na temat planu działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020:
Strona internetowa poświęcona agendzie cyfrowej:
Strona internetowa komisarz Neelie Kroes: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/
Neelie Kroes w serwisie Twitter: http://twitter.com/neeliekroeseu
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.