Data publikacji: 16.06.2010
Unia Europejska powinna wspierać nowatorskie sposoby finansowania pomocy rozwojowej aby zrealizować Milenijne Cele Rozwoju do 2015 roku - głosi rezolucja przyjęta we wtorek przez Parlament Europejski.
Posłowie oczekują, że zbierająca się w czerwcu Rada Europejska "przyjmie ambitne, jednolite stanowisko UE przed wrześniowym posiedzeniem Narodów Zjednoczonych w sprawie MCR i podejmie nowe, zorientowane na wyniki, dodatkowe, przejrzyste i wymierne zobowiązania." Spotkanie w sprawie MCR zaplanowane jest na 20-22 września 2010 roku w Nowym Yorku.
Dziesięć lat temu przywódcy państw członkowskich ONZ postawili sobie za cel walkę z ubóstwem w 8 obszarach. Program, nazwany Milenijnymi Celami Rozwoju, przewiduje m.in. zmniejszenie o połowę biedy i głodu, wprowadzenie powszechnej edukacji podstawowej, eliminację nierówności wynikających z płci oraz działania w sferze zdrowia.
Posłowie zauważają, że istnieje realne ryzyko niepowodzenia programu i wzywają do realizacji przyjętych zobowiązań. "Chciałbym, aby Unia Europejska była liderem programu. Nie chodzi o uzgodnienia na minimalnym poziomie, ale o zobowiązanie [do przeznaczenia na realizację MCR] 0,7 % dochodu narodowego brutto" - mówił w czasie poniedziałkowej debaty spawozdawca raportu w sprawie rezolucji Michael CASHMAN (S&D, UK).
Dodatkowe fundusze na wspieranie polityki rozwojowej
Zdaniem posłów konieczne jest wprowadzenie nowatorskich mechanizmów finansowania MCR, takich jak:
- ponowienie wysiłków na rzecz złagodzenia obciążenia zadłużeniem krajów LDC, które osiągają dobre wyniki w zakresie rozliczalności, przejrzystości i dobrych rządów,
- walkę z rajami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków, w tym systematyczne ujawnianie osiągniętych zysków i płaconych podatków,
- działania na rzecz obniżenia opłat za przekazy emigrantów wysyłane do ich krajów pochodzenia.
Więcej funduszy na zdrowie i edukację
Zdaniem posłów, państwa członkowskie UE i Komisja Europejska powinny przeznaczać przynajmniej 20% wszystkich wydatków na rozwój na podstawową opiekę zdrowotną i edukację. Priorytetem powinna być opieka zdrowotna nad matkami i walka ze śmiertelnością wśród niemowląt.
Posłowie wzywają państwa członkowskie i Komisję "do odwrócenia niepokojącego trendu ograniczania środków przeznaczanych na prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne w krajach rozwijających się oraz do wspierania strategii politycznych w zakresie dobrowolnego planowania rodziny, bezpiecznej aborcji, leczenia chorób przenoszonych drogą płciową oraz dostępności artykułów związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym, na które składają się ratujące życie lekarstwa i środki antykoncepcyjne, w tym prezerwatywy".
Dalsze kroki
Za rezolucją głosowało 353 posłów, przeciw 206, 75 wstrzymało się od głosu.
W czwartek Rada Europejska określi stanowisko UE na wrześniowe spotkanie Narodów Zjednoczonych w sprawie MCR na podstawie rekomendacji Rady UE.