Data publikacji: 23.06.2020

Potrzebne są zdecydowane działania chroniące pracowników transgranicznych i sezonowych

Posłowie wzywają do podjęcia pilnych działań w celu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i godnych warunków zatrudnienia pracowników transgranicznych i sezonowych w kontekście COVID-19.


Więcej krajowych i transgranicznych inspekcji pracy
Godne warunki mieszkaniowe, których koszt nie może być potrącany z wynagrodzenia
Komisja Europejska ma ocenić, czy istniejące przepisy UE są wystarczające, także w przypadku pandemii
 
Kryzys COVID-19 jeszcze bardziej ujawnił i pogłębił dumping społeczny oraz istniejącą niepewność sytuacji wielu mobilnych pracowników zatrudnionych w sektorach rolno-spożywczym, budowlanym i opieki zdrowotnej w UE. W przyjętej w piątek rezolucji Parlament wzywa Komisję Europejską do dokonania oceny warunków zatrudnienia, zdrowia i bezpieczeństwa pracowników transgranicznych i sezonowych, w tym roli agencji pośredniczących i firm podwykonawczych, w celu zidentyfikowania niedociągnięć w prawodawstwie UE i krajowym oraz, jeśli to konieczne, do dokonania przeglądu obowiązującego prawa. W tekście wzywa się również do szybkiego i wyważonego porozumienia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które jest niezbędne do zwalczania oszustw wymierzonych w systemy zabezpieczeń społecznych i ochrony praw praw pracowników mobilnych.
 
Instrumenty ochrony pracowników sezonowych i transgranicznych pilnie potrzebne
 
Posłowie wzywają Komisję Europejską do wydania nowych, szczegółowych wytycznych dla pracowników transgranicznych i sezonowych w kontekście COVID-19, do zaproponowania długoterminowych rozwiązań w zakresie zwalczania nadużyć związanych z podwykonawstwem oraz do zagwarantowania, że Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) stanie się w pełni operacyjny najszybciej jak to możliwe. Państwa członkowskie powinny zwiększyć kompetencje oraz możliwości inspektoratów pracy i zapewnić wysokiej jakości zakwaterowanie, którego koszty nie powinny być potrącane z wynagrodzenia pracowników, stwierdzono w tekście.
 
Rezolucję przyjęto 593 głosami do 34, przy 38 wstrzymujących się od głosu.
 
Kolejne kroki
 
Komisja Europejska ma wkrótce przedstawić wytyczne dotyczące ochrony pracowników transgranicznych i sezonowych.
 
Kontekst
 
W 2018 roku, najwięcej pracowników transgranicznych wyjechało z Polski do pracy w Niemczech (125 000 osób, z których wiele pracowało w sektorze budowlanym), z Francji do Luksemburga (88 000), z Niemiec do Luksemburga (52 000), ze Słowacji do Austrii (48 000, z których większość stanowiły kobiety pracujące w sektorze opieki zdrowotnej w Austrii) oraz z Francji do Belgii (46 000).

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.