Data publikacji: 17.10.2014

Powrót do korzeni w Polsce i Europie

Folklor wraca do łask. Zjawisko to można zauważyć przede wszystkim w muzyce, ale również w architekturze czy modzie. Zapraszam na mały przegląd.


Bałkańskie rytmy

Na listach przebojów od kilku lat przewijają się hity, w których da się usłyszeć tradycyjne rytmy. Jednym z zespołów, które poszukują złotego środka między tradycją, a nowoczesnością jest Enej. Polsko-ukraińska formacja szturmem wtargnęła na rynek muzyczny, a do ich sukcesu przyczynił się popularny program muzyczny "Must be the music".

Kolejnym zespołem, czerpiącym inspiracje z twórczości ludowej jest Donatan i Cleo. Ich wspólne wysiłki zostały nagrodzone możliwością udziału w europejskim konkursie piosenki. Z utworem "My Słowianie" zajęli 14. miejsce, co jak na dotychczasowe wyniki, jest całkiem dobrym rezultatem. Poza tym wzory na stroju Cleo, zaczerpnięte rodem z babcinych fotografii, spowodowały masowe zainteresowanie dziewcząt podobnymi stylizacjami.

Mówiąc o profolkowych formacjach nie można zapomnieć o Piersiach, których Bałkanica królowała na listach przebojów.

Słuchacze Radia Zet uznali utwór za "Przebój Roku" 2013, podobnie jak widzowie 4fun tv. Fenomenalne wykorzystanie instrumentów dętych pozwala słuchaczom na małą podróż w czasie. Skoczne dźwięki i radosne pokrzykiwanie powodują, że piosenka jest dobrze zapamiętywana.

Moda

Kto z nas nie słyszał o koronkach z Koniakowa? Pomimo, że tamtejsze rękodzieło ma wieloletnią tradycję, nie zostało wyparte przez nowoczesne faktury i wzory, wręcz przeciwnie - Koniaków stał się miejscem, gdzie przybywa wielu turystów. Podziwiają oni misternie zdobione serwetki czy poszewki. Szczególnie popularne stały się ostatnimi czasy koronkowe stringi! Widać, że hafciarki idą z duchem czasu i odpowiadają na potrzeby klientów. Choć koszt takiej fikuśnej części garderoby to wydatek rzędu 40-50 złotych, chętnych nie brakuje.

Znaną młodą projektantką w Polsce jest Marta Wróblewska, która wzoruje się m.in. na łowickich wycinankach, umieszczając je na strojach, torbach czy różnego rodzaju etui.

A co z zagranicą? Tam również zainteresowanie folklorem nie gaśnie, o czym świadczą tegoroczne pokazy mody. Do motywów ludowych i etnicznych na sezon wiosna-lato 2014 nawiązali m.in. Valentino i Givenchy, podobnie jak, Dries van Noten oraz Emilio Pucci.

Wystrój wnętrz

Folkowe wnętrza nadają mieszkaniom charakteru. Kwieciste tapety i ciężkie, drewniane meble traktują o powrocie do korzeni i pozwalają poczuć się swojsko. Należy dodać, że powstała oddzielna kategoria - new folk, której istotą jest połączenie nowoczesności z wzorami ludowymi. Efekt ten uzyskuje się np. poprzez zestawienie plastiku z intrygującymi wycięciami w środku, co zapobiega wrażeniu ciężkości.

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4768/powrot-do-korzeni-w-polsce-i-europie

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.