Data publikacji: 03.03.2015

Powstaje Lista Skarbów Europejskiej Kultury Filmowej

Podjęto właśnie decyzję o stworzeniu listy miejsc w Europie, które odegrały istotną rolę dla kinematografii „Starego Kontynentu”. Jak na razie spis liczy cztery pozycje, ale pomysłów na kolejne miejsca jest coraz więcej.


Na początku bieżącego roku, Europejska Akademia Filmowa (ang. European Film Academy, EFA) z siedzibą w Berlinie, zainicjowała spis najznamienitszych bogactw, tak ważnych dla europejskiego filmu i filmowców. Znaleźć mają się na nim mianowicie te obiekty i miejsca, które posiadają wyjątkową symbolikę oraz wartość historyczną i kulturalną. Zdaniem Akademii lista pełnić ma funkcję swoistego przewodnika i być źródłem „pamięci o...” do wykorzystania dla późniejszych pokoleń.

 

Bezpośrednimi pomysłodawcami projektu są dyrektor Muzeum Filmu z Moskwy - Naumy Kleimana oraz współtwórcy tzw. Berlinale Forum działającego przy rzeczonym niemieckim festiwalu - Ulrich i Erika Gregor. Zgodnie z ich postanowieniami, jako pierwsze w zestawieniu pojawiły się:

1. Bergmancenter (Centrum Bergmana), mieszczące się na niewielkiej wyspie Faro na Morzu Bałtyckim muzeum. To jednak nie tylko muzeum, a także obiekt działań pracy twórczej. Miejsce poświęcone pamięci życia i osiągnięć szwedzkiego reżysera, legendarnego artysty - Ingmara Bergmana.

2. Instytut Lumiere, czyli rozbudowany obiekt poświęcony twórcom kina, francuskim wynalazcom Auguste"owi i Louisowi Lumiere"om. W skład Instytutu bowiem wchodzi, oprócz części muzealnej, biblioteki filmowej, galerii i kina, rodzinny dom braci.

3. Centrum Eisensteina, które poświęcone jest sylwetce rosyjskiego reżysera, wizjonera, artysty i twórcy Pancernika Potiomkina - Siergieja Eisensteina. W muzeum znaleźć można listy z podróży reżysera, pamiątki, bibliotekę i prace Eisensteina nad technikami filmowymi.

4. Il mondo di Tonino Guerra (Świat Tontino Guerry) – ciągle tętniąca życiem ostoja dla spragnionych dyskusji na temat filmu. Posiadający status muzeum poświęconego postaci Federico Felliniego i Michelangelo Antonioniego „Świat...”, daleki jest jednak od tradycyjnej formy skansenu czy galerii. Ciągle jednak cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów przyjeżdżających do włoskiej Perugii.

Jak widać, pierwsze miejsca zestawienia „skarbów” są kultowe. Z pewnością już niedługo Europejska Akademia Filmu poinformuje świat o kolejnych pozycjach na znamienitej liście. Sama lista bowiem z pewnością poszerzać się będzie o nowe obiekty sukcesywnie, rzeczowo i wiarygodnie.

 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4871/powstaje-lista-skarbow-europejskiej-kultury-filmowej

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.