Data publikacji: 02.09.2009

Poznaj swój Parlament

Na początku czerwca mieszkańcy Unii Europejskiej wybrali swoich posłów, którzy przez następne pięć lat będą reprezentowali ich interesy we wspólnej Europie. W lipcu Parlament zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu.


Nowym przewodniczącym Izby został Jerzy Buzek. Deputowani ustalili skład Prezydium PE oraz wybrali członków komisji parlamentarnych. Już 14 września w Strasburgu nowy Parlament rozpocznie prace nad europejskim prawem.

Siedem grup politycznych zawiązało się w Parlamencie siódmej kadencji. Największe z nich to centroprawicowa Europejska Partia Ludowa oraz grupa Socjalistów i Demokratów. (W nawiasie liczba posłów w poszczególnych grupach):
 
  • Europejska Partia Ludowa (265)
  • Socjaliści i Demokraci (184)          
  • Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (84)
  • Partia Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (55)
  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (54)
  • Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej /Nordycka Zielona Lewica (35)
  • Europa na Rzecz Wolności i Demokracji (32)
  • Posłowie nie zrzeszeni (27)
 
Polak Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego
 
Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został były polski premier,
Jerzy Buzek. Kandydata grupy Europejskiej Partii Ludowej poparło w tajnym głosowaniu aż 555 posłów. Polak jest trzynastym przewodniczącym demokratycznie wyłanianego Parlamentu Europejskiego. Swój urząd będzie pełnił przez dwa i pół roku - połowę siódmej kadencji Izby.
 
Wiceprzewodniczący i kwestorzy
 
Posłowie wybrali czternastu nowych wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodniczący zastępują przewodniczącego w razie jego nieobecności lub niemożności wykonywania przez niego obowiązków, lub w przypadku, gdy chce on uczestniczyć w dyskusji. Wiceprzewodniczący wchodzą w skład prezydium, które jest organem odpowiedzialnym za wszelkie sprawy administracyjne i pracownicze.
 
Parlament Europejski wybrał również kwestorów odpowiedzialnych za sprawy administracyjne i finansowe dotyczące posłów. Wśród pięciu posłów, którym powierzono tę funkcję znalazła się polska deputowana Lidia Joanna Geringer de Oedenberg z grupy Socjalistów i Demokratów. Kwestorzy są odpowiedzialni za prowadzenie spraw administracyjnych i finansowych bezpośrednio dotyczących posłów takich jak np. udostępnianie infrastruktury i ogólnych usług. Posiadają głos doradczy w Prezydium Parlamentu.
 
Komisje parlamentarne
 
Od przemysłu i energii po sprawy zagraniczne, od handlu międzynarodowego po rybołówstwo: w drugiej połowie lipca w Parlamencie Europejskim ukonstytuowało się 20 komisji skupiających swoje prace na kwestiach najistotniejszych dla Unii Europejskiej. Powstały też dwie podkomisje - Praw Człowieka oraz Bezpieczeństwa i Obrony.
 
Na czele każdej komisji stoi przewodniczący wybierany na dwa i pół roku, który wspierany jest przez 4 wiceprzewodniczących. Dbają oni o prawidłowy przebieg prac komisji.


Przewodniczący pełnią także ważną rolę polityczną, reprezentując swoje grupy polityczne i kraje, z których pochodzą. Dlatego też przed wyborem przewodniczących i wiceprzewodniczących miały miejsce długie i intensywne negocjacje.

 
Pracowita jesień
 
Na posłów czekają nowe zadania. Izba zajmie się przesłuchaniami kandydatów na Komisarzy UE i ostateczne zatwierdzi wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej i skład Kolegium Komisarzy.
 
W październiku Irlandczycy zagłosują ponownie nad przyjęciem Traktatu z Lizbony. Niezależnie od wyniku referendum Parlament będzie monitorował prace nad reformą Unii Europejskiej.
 
Wobec nasilających się zmian klimatycznych Świat musi dojść do porozumienia w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla, które zastąpi wygasający w 2012 roku Protokół z Kioto. Delegacja Parlamentu weźmie udział w grudniowym szczycie klimatycznym w Kopenhadze.
 
Izba zajmie się również opracowaniem nowych wspólnych zasad imigracyjnych i azylowych w Unii Europejskiej. Nowe przepisy pozwolą skuteczne zarządzać napływem ludności z krajów trzecich i wykorzystać pozytywny potencjał migracji na terytorium UE. 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.