Data publikacji: 19.03.2013

Prawa obywateli nabierają realnych kształtów -500 punktów informacyjnych dla obywateli w całej Europie

Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, oraz Othmar Karas, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, zainicjowali 18 marca br nową edycję sieci punktów informacyjnych Europe Direct.


Nowa sieć zapewni obywatelom większe możliwości uzyskania praktycznych informacji oraz porad w zakresie korzystania ze swoich praw w Unii Europejskiej. Sieć obejmuje obecnie 500 punktów w Europie obsługujących 500 mln obywateli w Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku do sieci przyłączy się Chorwacja. Zapowiedź ta zbiega się ze spotkaniem przedstawicieli punktów w Brukseli z okazji corocznego walnego posiedzenia sieci Europe Direct.

Punkty informacyjne Europe Direct są naszą pierwszą linią kontaktu odpowiadają za zewnętrzny wizerunek i można powiedzieć, że są lokalnym rzecznikiem naszych polityk i praw obywateli, powiedziała Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. Liczby są imponujące: tylko w zeszłym roku do punktów informacyjnych wpłynęło ponad milion zapytań. Dzisiaj rozszerzamy tą sieć, tak aby punkty mogły w dalszym ciągu angażować się w udzielanie odpowiedzi na pytania obywateli i stymulowanie debaty na tematy europejskie na szczeblu lokalnym.

Nowe punkty informacyjne zostały wybrane przez Komisję Europejską na okres pięciu lat w drodze otwartego konkursu. Punkty wyłonione w konkursie mają zapewnione dofinansowanie z Komisji Europejskiej oraz prawo do korzystania z logo

Punkt informacyjny Europe Direct. Większość z nich jest prowadzona przez władze regionalne lub lokalne, stowarzyszenia lub izby handlowe.

Pierwsza edycja punktów została uruchomiona w 2005 r. Od tamtej pory rośnie liczba obywateli w całej Europie, którzy z nich korzystają. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat istnienia drugiej edycji punktów informacyjnych otrzymały one około 3,3 mln bezpośrednich zapytań, zorganizowały ponad 41 tys. imprez oraz odpowiedziały na ponad milion e-maili.
Sieć Europe Direct odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnianiu bezpośredniego kontaktu z obywatelami w ich krajach, porozumiewając się z nimi w odpowiedni i zrozumiały sposób. Dzisiejszy komunikat zbiega się z Europejskim Rokiem Obywateli 2013 rokiem poświeconym obywatelom Europy i ich prawom. W ramach działań informacyjnych przez cały 2013 rok wiceprzewodnicząca Viviane Reding oraz komisarze unijni wspólnie z krajowymi i lokalnymi politykami będą sie angażować w prowadzenie debat z obywatelami w całej Europie słuchając ich i odpowiadając na ich pytania.

Kontekst:
Sieć punktów informacyjnych Europe Direct działa od 2005 r. Punkty w państwach członkowskich to jeden ze sposobów, w jaki Komisja Europejska dociera z informacjami do opinii publicznej na poziomie lokalnym. Za świadczone w ramach sieci usługi nie są pobierane od obywateli żadne opłaty.

W ramach Europe Direct dostępne są cztery różne usługi. Wszystkie służą obywatelom i wszystkie są prowadzone bezpłatnie.

Punkt kontaktowy Europe Direct oferuje serwis informacyjny dostępny na terenie całej Unii, za pośrednictwem którego drogą telefoniczną i elektroniczną można zasięgnąć informacji na wszelkie tematy związane z Unią.

Punkty informacyjne Europe Direct działają jako lokalne punkty informacyjne. Dostarczają informacji i odpowiedzi na wszelkiego rodzaju kwestie związane z Unią Europejską. Odpowiedzi udzielane są bezpośrednio i uwzględniają lokalne uwarunkowania. Odpowiednio przeszkolony personel ma kontakt z obywatelami poprzez organizowanie imprez w szkołach, debat z udziałem lokalnych i regionalnych polityków oraz prezentując Europe na targach. Dzięki ponad milionowi zapytań, które każdego roku są kierowane do punktów informacyjnych, unijni decydenci mają również okazje dowiedzieć sie w sposób bezpośredni o potrzebach i obawach obywateli.

Centra dokumentacji europejskiej promują wiedzę i badania naukowe na temat integracji UE. Oferują szeroki zbiór dokumentacji na tematy europejskie oraz zachęcają środowiska naukowe, by włączyły się w debatę na temat Europy.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.