Data publikacji: 24.06.2014

Prawie 200 mln Europejczyków ma już europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego

Prawie 200 mln Europejczyków ma już europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Tak wynika z najnowszych dostępnych danych za 2013 r. 200 mln to ponad połowa osób ubezpieczonych w UE.


Liczba posiadaczy karty EKUZ stale wzrasta: w 2013 r. posługiwało się nią o 8 mln obywateli więcej niż rok wcześniej (+ 4 proc.).

László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, skomentował: „Wielu ludzi planuje teraz swoje letnie wyjazdy, z zadowoleniem odbieramy więc fakt, że coraz więcej osób ma europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwoli im ona uzyskać dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych w czasie podróży w Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Wzrost liczby osób otrzymujących kartę pokazuje, że system EKUZ cieszy się uznaniem i zaufaniem do ochrony, jaką zapewnia".

Bezpłatna karta EKUZ jest dokumentem poświadczającym, że jej posiadacz ma prawo do otrzymania niezbędnej pomocy medycznej podczas tymczasowego pobytu za granicą w ramach systemu opieki zdrowotnej kraju goszczącego na takich samych prawach i po takich samych kosztach, jak obywatele tego kraju. Karty EKUZ nie można używać do pokrycia kosztów planowanego leczenia w innym kraju.

Szpitale świadczące usługi w ramach publicznej służby zdrowia są zobowiązane do uznania karty EKUZ. W znakomitej większości przypadków osoby okazujące kartę EKUZ otrzymują niezbędną pomoc lekarską i nie mają problemów ze zwrotem jej kosztów. Zdarzały się jednak sytuacje, w których odmówiono udzielenia pomocy – głównie z powodu braku świadomości podmiotów świadczących usługi opieki zdrowotnej. Dlatego też zarówno Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie muszą kontynuować wysiłki na rzecz upowszechniania wiedzy o sposobie działania karty – zarówno wśród pracowników służby zdrowia, jak i obywateli.

Jeżeli okaże się, że karta EKUZ nie jest honorowana, pacjenci powinni skontaktować się z odpowiednią instytucją odpowiedzialną za opiekę zdrowotną w kraju, w którym zwrócili się o pomoc. Numery alarmowe, pod które należy dzwonić w nagłych przypadkach, można z łatwością znaleźć dzięki aplikacji EKUZ działającej na smartfonach i tabletach (zob. poniżej). Jeżeli w dalszym ciągu pomoc nie zostanie udzielona, pacjenci powinni zwrócić się o pomoc do organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia w ich własnym kraju, a jeśli nadal będą pojawiały się problemy, powinni skontaktować się z Komisją Europejską, która może zbadać skargę i skontaktować się z tej sprawie z władzami danego państwa. Komisja prowadzi dochodzenia w sprawach tego typu i w stosownych przypadkach wszczyna postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec należących do Unii krajów, które nie stosują prawa UE w odniesieniu do możliwości korzystania z karty EKUZ.

Obywatele powinni wiedzieć, że kartę mogą otrzymać w swoim państwie bezpłatnie od krajowych organów odpowiedzialnych za ubezpieczenia zdrowotne. Nie muszą płacić pośrednikom oferującym pomoc w procesie składania wniosków, którzy pojawili się w niektórych krajach. Obywatele powinni zgłaszać takie przypadki do krajowych organów odpowiedzialnych za ubezpieczenia zdrowotne.

Aby przed wakacjami upowszechnić wiedzę na temat EKUZ, Komisja ogłosiła konkurs na scenariusz krótkiego filmu promującego kartę. Zwycięski scenariusz będzie podstawą wideoklipu, który zostanie wykorzystany do promocji EKUZ. Zgłoszenia można przesyłać od dzisiaj do 17 sierpnia br.

Pobierz aplikację!

Aplikacja EKUZ zawiera ogólne informacje na temat karty oraz numery alarmowe, wykaz gwarantowanych świadczeń i ich ceny, a także wskazówki, jak starać się o zwrot kosztów leczenia i gdzie zgłosić fakt zagubienia karty. W aplikacji umieszczono informacje dotyczące 28 krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Aplikacja dostępna jest w 25 językach i umożliwia przechodzenie z jednego języka na drugi. Sama aplikacja nie jest jednak odpowiednikiem karty EKUZ i jej nie zastępuje.

Dodatkowe informacje

 

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Konkurs na scenariusz krótkiego filmu o EKUZ 2014

Strona internetowa komisarza László Andora

László Andor na Twitterze

Bezpłatny biuletyn informacyjny Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego

 


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.