Data publikacji: 12.03.2012

Prostsze dziedziczenie transgraniczne

Już niedługo uproszczone mają być zasady dziedziczenia w UE w sytuacjach, w których zachodzą na siebie przepisy różnych państw członkowskich.


Według statystyk, co roku zdarza się 450 tysięcy takich spornych przypadków, co stanowi 10 proc. ogółu spraw spadkowych w Unii. W poniedziałek na sesji plenarnej tą sprawą zajmie się Parlament Europejski.
 
Obecnie każde państwo unijne ma odmienne przepisy spadkowe. Wywołuje to często skomplikowane spory, jeśli zmarła osoba rezydowała za granicą lub gdy jej partner lub partnerka mieli obywatelstwo innego kraju.
 
W takiej sytuacji pojawia się dylemat: prawo którego kraju należy stosować i który z narodowych sądów ma rozstrzygnąć o przyznaniu spadku?
 
Komisja prawna PE przyjęła 1 marca raport przygotowany pod kierunkiem niemieckiego eurodeputowanego Kurta Lechnera (Europejska Partia Ludowa). Deputowani uprościli projekt przygotowany wcześniej przez Komisję Europejską. "Przyjęty przez komisję tekst jest na tyle jasny, że może być zrozumiany przez przeciętnego obywatela" - zauważył Lechner.
 
Tekst oparty na propozycji Komisji Europejskiej zakłada, że w spornych przypadkach stosowane będzie prawo zamieszkania osoby zainteresowanej. Będzie mogła ona jednak to zmienić, jeśli będzie chciała postępować według przepisów kraju urodzenia. Te przepisy pozwolą uniknąć sytuacji, w których dwa różne państwa wydają różne wyroki.
 
Proponowane przez komisję prawo nie będzie miało wpływu na tych obywateli UE, którzy rezydują w swoim ojczystym kraju i którzy nie posiadają nieruchomości w innym państwie. Z przepisów będzie jednak wyłączona Wielka Brytania i Irlandia.
 
Projekt nowego prawa zakłada również stworzenie Europejskiego Certyfikatu Spadkowego. Certyfikat został zaprojektowany tak, by pozycja prawna spadkodawcy była jasna we wszystkich krajach członkowskich, a także by zabezpieczyć zarówno prawa spadkobierców, jak i innych stron, np. wierzycieli.
 
Po poniedziałkowej debacie nad projektem we wtorek eurodeputowani mają głosować nad nim w Strasburgu w trakcie sesji plenarnej.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.