Data publikacji: 04.09.2009

Przed europoslami gorący okres

Tej jesieni rozpocznie się gorący okres dla nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego.


Od września do Bożego Narodzenia zbiorą się na sześciu plenarnych sesjach parlamentarnych w Strasburgu i Brukseli by podjąć istotne decyzje, rzutujące na kształt polityki UE w najbliższych latach. Europosłowie będą głosowali nad kandydaturą José Manuela Barosso na Przewodniczącego Komisji Europejskiej, zatwierdzą również cały skład nowej Komisji Europejskiej. Referendum w Irlandii nad przyjęciem Traktatu Lizbońskiego, a także Szczyt Klimatyczny w Kopenhadze to kolejne wyzwania, z którymi zmierzy się wkrótce Unia. Ten artykuł przedstawia niektóre kwestie, które zdominują europejskie media w najbliższych miesiącach.

Irlandia głosuje ponownie nad Traktatem Lizbońskim

Odnowiony Traktat Lizboński będzie przedmiotem referendum w Irlandii 2 października, co uważa się za ostateczny i przełomowy etap przed jego ratyfikacją. Jeśli referendum wypadnie pozytywnie, traktat wejdzie w życie 1 stycznia 2010.

W przypadku referendum na „TAK”, Szwecja, która obecnie przewodzi Unii Europejskiej, będzie miała skomplikowane zadanie osiągnięcia kompromisu wobec obsadzenia dwóch kluczowych stanowisk, które powstaną jeśli traktat wejdzie w życie. Dotyczy to stanowiska Przewodniczącego Unii Europejskiej oraz Wysokiego Przedstawiciela Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Jeśli traktat zostanie przyjęty, Parlament Europejski uzyska moc inicjatywy ustawodawczej.

Głosowanie ws. Barosso i „ rozmowy kwalifikacyjne” dla nowych Komisarzy

Tej jesieni człowiekiem, który oczekuje odpowiedzi w sprawie nowej pracy jest Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barosso. Jeśli Parlament Europejski powierzy mu misję kierowania Komisją na drugą pięcioletnią kadencję, Barroso będzie musiał rozdysponować obowiązki osobom nominowanym na komisarzy przez państwa członkowskie. Zanim obejmą swe stanowiska, desygnowani komisarze będą musieli przejść rozmowy kwalifikacyjne z posłami do Parlamentu Europejskiego. Weryfikacji poddane zostaną ich opinie, przygotowanie merytoryczne i zgodność ich profilu zawodowego z wyznaczonymi stanowiskami. Pomimo tego, że konkretne daty rozmów nie zostały jeszcze wyznaczone, to wydaje się wielce prawdopodobne, iż odbędą się one pod koniec października lub na początku listopada.

Z uwagi na fakt, że większość rządów w Europie ma charakter centro-prawicowy, a Europejska Partia Ludowa stanowi większość w Parlamencie Europejskim, można spodziewać się, iż przyszła Komisja Europejska może mieć centro-prawicowe przekonania.

Kopenhaga: Zgoda na gospodarkę nisko-węglową?

Na Konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej zmian klimatycznych, która odbędzie się w Kopenhadze w grudniu, światowi przywódcy będą musieli stawić czoła problemowi uzyskania zgody na postanowienia zawarte w protokole post-Kyoto, dotyczącym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Unia Europejska przyjęła ustawodawstwo (tzw. Pakiet Energetyczny), w którym zobowiązuje się, iż do 2020 roku ograniczy emisję dwutlenku węgla o 20% w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku, o 20% zwiększy produkcję z odnawialnych źródeł energii i poprawi o 20% sprawność energetyczną (tzw. 3x20). Jeśli znaczące porozumienie zostanie osiągnięte w stolicy Danii, wtedy światowe największe podmioty emitujące dwutlenek węgla - Stany Zjednoczone i Chiny- będą musiały podpisać się pod postanowieniem zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Reforma Unijnej Polityki Azylowej: nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego przejmą pałeczkę

W maju posłowie do Parlamentu Europejskiego ubiegłej kadencji zatwierdzili pewne kroki w celu ulepszenia prac na Unijną Polityką Azylową poprzez prawa ustawowe dla imigrantów i większą solidarność między 27 państwami członkowskimi.

W lipcu prezydencja szwedzka uruchomiła tzw. „Program Sztokholmski”, którego celem jest stworzenie współpracy w dziedzinach takich jak tworzenie polityk, sądownictwo, wizy i współpraca imigracyjna przez kolejne 5 lat. Częścią tego programu jest wezwanie krajów do wykazania się większą solidarnością i dzieleniem ciężaru imigracji z krajami takimi jak Malta, Hiszpania czy Włochy, które przyjmują ogromne liczby imigrantów z Afryki w przeciwieństwie do innych krajów, którym ten problem jest obcy.

Szwedzki Minister Imigracji Tobias Billstroem zapowiedział, że we wrześniu chciałby ujawnić propozycje - oczekuje się, iż będą one obejmowały potencjalnie kontrowersyjną politykę innego przydziału uchodźców i poszukujących azylu wśród 27 państw członkowskich. Z uwagi na delikatną naturę powyższej kwestii, oczekuje się ożywionych debat nad tymi propozycjami, które zostaną złożone w Parlamencie jeszcze w tym roku.

Źródło: PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.