Data publikacji: 07.02.2012

Przedsiębiorstwa muszą zwiększać swoją innowacyjność, gdyż światowa konkurencja staje się coraz silniejsza

Według unijnej tablicy wyników innowacyjności 2011 niemal wszystkie państwa członkowskie zwiększyły swoją innowacyjność.


Jednak tempo wzrostu innowacyjności spada i UE nie jest w stanie nadrobić stale utrzymującego się opóźnienia w stosunku do światowych liderów w zakresie innowacji: USA, Japonii i Korei Południowej. Największe opóźnienia w zakresie innowacyjności w UE-27 odnotowuje się w sektorze prywatnym. UE nadal utrzymuje wyraźną przewagę nad szybko rozwijającymi się gospodarkami Chin, Brazylii, Indii, Rosji i Republiki Południowej Afryki. Chiny jednak stale zwiększają swoją innowacyjność i stopniowo nadrabiają zaległości. W obrębie UE swoją wiodącą pozycję w ogólnym rankingu potwierdza Szwecja, a niewiele gorzej radzą sobie Dania, Niemcy i Finlandia (pełny ranking znajduje się poniżej). Działania przedsiębiorstw na rzecz innowacji są istotnym czynnikiem prowadzącym do osiągnięcia czołowych pozycji zarówno na poziomie UE, jak i w skali międzynarodowej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, Antonio Tajani, powiedział: „Tegoroczne wyniki stanowią wyraźny sygnał, że należy zintensyfikować wysiłki w celu zwiększenia innowacji. Jeżeli chcemy nadrobić opóźnienia wobec naszych głównych partnerów gospodarczych i przezwyciężyć obecny kryzys, należy poświęcić szczególną uwagę innowacjom. W szczególności liczę na przedsiębiorstwa, ponieważ dowiodły one, że dla sukcesów w dziedzinie innowacji ich rola jest kluczowa. Jednakże sukcesy nowopowstających firm w innych częściach świata pokazują, że w Europie nadal trzeba się wiele nauczyć.”

„Potrzebujemy zrównoważonych krajowych systemów badań i innowacji, które zapewnią otoczenie sprzyjające innowacjom w biznesie. Tabela wyników wskazuje również na opóźnienia w stosunku do USA pod względem badań najbardziej zaawansowanych. Europejskiej przestrzeni badawczej potrzeba pilnie zwiększenia konkurencyjności, osiągania lepszych wyników, przyciągania i zatrzymywania największych światowych talentów”, powiedziała Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki.

Pełen tekst sprawozdania jest dostępny na stronach internetowych: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/innovation/facts-figures-analysis/innovation-scoreboard/index_en.htm

oraz
http://www.proinno-europe.eu/metrics
Aby zapoznać się z podsumowaniem indywidualnych wyników w dziedzinie innowacyjności dla wszystkich 27 państw członkowskich oraz innych krajów europejskich - zob.
MEMO/12/74.

Kto jest liderem innowacyjności w Europie?
W unijnej tablicy wyników innowacyjności 2011 państwa członkowskie zostały podzielone na cztery grupy:

  • liderzy innowacji: Szwecja, Dania, Niemcy i Finlandia;
  • kraje doganiające liderów: Belgia, Wielka Brytania, Holandia, Austria, Luksemburg, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia, z wynikami zbliżonymi do średniej dla UE-27;
  • umiarkowani innowatorzy: Włochy, Portugalia, Czechy, Hiszpania, Węgry, Grecja, Malta, Słowacja i Polska mają wyniki poniżej średniej dla UE-27;
  • innowatorzy o skromnych wynikach: Rumunia, Litwa, Bułgaria i Łotwa są znacznie poniżej średniej dla UE-27.

Uwaga: Średnią innowacyjność mierzy się w oparciu o wskaźnik złożony, skonstruowany na podstawie danych dla 24 wskaźników – od minimalnego możliwego do uzyskania wyniku (0) do wyniku maksymalnego (1). Średnie wyniki dla 2011 r. odzwierciedlają wyniki z lat 2009/2010 z powodu opóźnień w dostępności danych.     
Co jest źródłem sukcesu liderów innowacji

Państwa na szczycie rankingu według złożonego wskaźnika innowacji mają wiele podobnych mocnych stron w krajowych systemach badań i innowacji, a kluczową rolę odgrywa u nich działalność gospodarcza oraz współpraca sektora publicznego i prywatnego. Mimo że nie istnieje jedna właściwa droga do osiągnięcia najlepszych wyników w dziedzinie innowacji, oczywiste jest, że we wszystkich państwach wiodących w dziedzinie innowacji, tj. w Finlandii, Szwecji, Danii i Niemczech, przedsiębiorstwa przeznaczają znaczne nakłady na badania i rozwój. Większość liderów innowacji ma również wysokie wyniki pod względem innych wskaźników innowacji związanych z działalnością firm. Najlepszy innowator w UE, Szwecja, zajmuje pierwsze miejsce w trzech spośród ośmiu wymiarów innowacji: pod względem zasobów ludzkich, środków finansowych i wsparcia oraz inwestycji przedsiębiorstw. Z kolei zarówno Niemcy, jak i Dania osiągnęły najlepsze wyniki w dwóch podkategoriach (powiązania i przedsiębiorczość oraz aktywa intelektualne vs innowatorzy i skutki ekonomiczne). Wszyscy najlepsi europejscy innowatorzy mają również dobre wyniki w komercjalizacji wiedzy technicznej.

UE w międzynarodowych porównaniach
Podobnie jak w roku ubiegłym, największa opóźnienie występuje w kategorii "działalność przedsiębiorstw", gdzie UE-27 pozostaje w tyle pod względem wydatków przedsiębiorstw na badania i rozwój, wspólnych publikacji sektora publicznego i prywatnego, a w porównaniu do USA, pod względem wysokiej jakości i atrakcyjności systemów badawczych. Lepsze warunki ramowe nie wystarczą, jeśli UE nie będzie w stanie przyciągnąć większej liczby wiodących naukowców i najlepszych młodych talentów naukowych z całego świata.

Informacje ogólne
Unijna tablica wyników innowacyjności 2011 opiera się obecnie na 24 wskaźnikach, które są pogrupowane w trzy główne kategorie i osiem wymiarów:

  • „warunki podstawowe”, tj. podstawowe elementy, które umożliwiają innowacje (zasoby ludzkie, otwarte, znakomite i atrakcyjne systemy badawcze, oraz finansowanie i wsparcie);
  • „działalność przedsiębiorstw” – kategoria odzwierciedlająca wysiłki europejskich przedsiębiorstw w zakresie innowacji (ich inwestycje, powiązania i przedsiębiorczość, aktywa niematerialne); oraz
  • „produkty”, które pokazują, jak innowacje przekładają się na korzyści dla całej gospodarki (innowatorzy i skutki gospodarcze, w tym zatrudnienie).
  • Więcej informacji:
    Dane dotyczące badań dla poszczególnych krajów:
    http://ec.europa.eu/research/horizon2020/index_en.cfm?pg=country-profiles
    Tabela wyników w zakresie rozwoju i badań: Zob.
    IP/11/1025 oraz MEMO/11/705
    http://ec.europa.eu/research/innovation-union/index_en.cfmUnia Innowacji
    http://ec.europa.eu/europe2020/index_pl.htm
    Europa 2020


    Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.