Data publikacji: 14.04.2014

Przodujące europejskie centra ICT

Zastanawiając się, co cechuje centra technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w Europie, warto spojrzeć na Monachium, Londyn, Paryż lub mniejsze miasta, takie jak Darmstadt, które zostały wskazane w nowym Atlasie centrów ICT w Unii Europejskiej.


Atlas ten pokazuje miejsca, w których rozwijają się technologie cyfrowe, i bada czynniki przyczyniające się do tego sukcesu.

Większość europejskiej działalności w dziedzinie ICT skupia się w 34 regionach w 12 krajach (wymienionych w załączniku). Kluczowe elementy sukcesu obejmują dostęp do najlepszych uniwersytetów i ośrodków badawczych oraz możliwości finansowania (takich jak kapitał wysokiego ryzyka).

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej @NeelieKroesEU powiedziała: „Stanowi to potwierdzenie faktu, że źródłem cyfrowego sukcesu jest gotowość do inwestowania oraz otwarte nastawienia do innowacji i planowania.Europa musi obecnie budować te wartości, aby zostać światowym liderem w dziedzinie technologii".

 

Kategorie klasyfikacji

Liczba absolwentów informatyki: osiem spośród dziesięciu czołowych regionów znajduje się w Zjednoczonym Królestwie.

Badania i aktywność patentowa: pierwsze miejsce zajmują Niemcy.

Wzrost zatrudnienia: Lizbona w Portugalii i subregion rzeszowski w Polsce rozwijają się najszybciej.

Kapitał wysokiego ryzyka: Monachium, Paryż i Londyn przyciągają najwięcej kapitału.

Nie trzeba być dużym, aby odnieść sukces!

Badanie podkreśla również wagę mniejszych regionów. Na przykład Darmstadt – miasto liczące 150 000 mieszkańców – na podstawie wskaźników badań i innowacji oraz aktywności przedsiębiorców zajmuje siódmą pozycję wśród czołowych dziesięciu europejskich biegunów doskonałości w dziedzinie ICT. Inne małe regiony, wykazujące się znaczącym dorobkiem, to Leuven, Karlsruhe i Cambridge.

Składniki cyfrowego sukcesu

Doskonałość regionu w dziedzinie ICT jest powiązana z działaniami w zakresie badań naukowych i rozwoju, ze zdolnością do przyjęcia wiedzy przez rynek (innowacje) oraz do budowania intensywnej działalności gospodarczej wokół tych innowacji. Wydaje się, że prosperujące regiony ICT:

  • – są w większości przypadków obszarami przemysłowymi o długiej tradycji;
  • – dysponują wysokiej klasy instytucjami edukacyjnymi, a także innymi kluczowymi podmiotami w sferze innowacji;
  • – posiadają długoterminową strategię w zakresie badań naukowych i innowacji;
  • – wykorzystały historyczne możliwości (są np. stolicami państw);
  • – wykazują tendencję do funkcjonowania w podobnym sąsiedztwie (połowę z 34 biegunów doskonałości stanowią regiony sąsiadujące ze sobą).

Zjawisko to można również zaobserwować w Dolinie Krzemowej (USA), Bangalore (Indie) lub Changzhou (Chiny).

Kontekst

Niniejsze sprawozdanie dotyczy strategii EU na rzecz wzmocnienia przodującej roli przemysłu i technologii Europy w dziedzinie ICT. Wnioski ze sprawozdania oraz Atlas zostaną w przyszłości wykorzystane przy formułowaniu unijnej polityki w zakresie wspierania innowacyjności w UE. Zostaną one również włączone do projektu EURIPIDIS, który skupia się na polityce innowacji w zakresie ICT i transferze najlepszych pomysłów badawczych na rynek. Ponadto Wspólne Centrum Badawcze zamierza zbadać technologiczne zróżnicowanie działalności w dziedzinie ICT i kierunki jej rozwoju, co pomoże określić komplementarność między poszczególnymi ośrodkami.

Europejskie centrum doskonałości ICT jest obszarem geograficznym znajdującym się na terenie UE, w którym skupia się działalność na najwyższym poziomie w dziedzinie ICT w zakresie produkcji oraz badań naukowych i innowacji, odgrywająca centralną rolę w globalnych międzynarodowych sieciach powiązań.

W sprawozdaniu przeanalizowano wszystkie regiony UE (1303 regiony NUTS3) pod względem aktywności w dziedzinie ICT i oceniono wyniki uwzględniając wagę kryteriów. Czternaście procent wszystkich regonów uzyskało wynik powyżej 20 punktów. Liczba punktów uzyskanych przez 34 najlepsze regiony mieściła się w przedziale między 41 a 100.

W sprawozdaniu poddano analizie trzy elementy (aktywność gospodarczą, działania badawczo-rozwojowe oraz innowacje w sektorze ICT). Podstawą badania była ich intensywność (np. obrót przedsiębiorstw, wzrost obrotów, liczba zatrudnionych), poziom internacjonalizacji (tj. liczba międzynarodowych partnerów danych podmiotów: przedsiębiorstw/ośrodków badawczych/uczelni wyższych) oraz powiązania sieciowe (rola poszczególnych regionów w sieciach: które z nich są punktami węzłowymi i mają bezpośrednie związki z wieloma partnerami, a które mają powiązania umożliwiające wymianę jedynie na niewielką skalę).

Ustalenia oparto na wskaźniku złożonym, uwzględniającym 42 wskaźniki na potrzeby oceny działalności w dziedzinie ICT. Do opracowania wskaźników i pomiarów wykorzystano różne źródła i bazy danych: rankingi uczelni wyższych, indeksy cytowań, informacje na temat współpracy w zakresie europejskich projektów badawczych, dane na temat liczby firm ICT o czołowej pozycji na świecie w dziedzinie badań i rozwoju obecnych w poszczególnych regionach, informacje o finansowaniu ze źródeł kapitału wysokiego ryzyka bądź też dane o zatrudnieniu i obrotach przedsiębiorstw.

Projekt Europejskie bieguny doskonałości w dziedzinie ICT jest realizowany przez Joint Research Centre oraz Dyrekcję Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii.

Przydatne linki

Sprawozdanie na temat biegunów doskonałości w dziedzinie ICT

Hashtagi: #research #innovation

Strona internetowa Neelie Kroes

Neelie Kroes na Twitterze

 

 

Kontakt

Email: comm-kroes@ec.europa.eu Tel.: +32.229.57361 Twitter: @RyanHeathEU

 

Załącznik

Najlepsze regiony na podstawie wskaźnika złożonego EIPE

Grupa

Pozycja EIPE

Nazwa regionu

Punktacja EIPE

1st tier

1

München, Kreisfreie Stadt

100

2

Inner London - East

97

3

Paris

95

2nd tier

4

Karlsruhe, Stadtkreis

80

5

Cambridgeshire CC

78

6

Stockholms lan

77

7

Darmstadt, Kreisfreie Stadt

73

8

Uusimaa

70

9

Zuidoost-Noord-Brabant

70

10

Groot-Amsterdam

64

11

Arr. Leuven

61

3rd tier

12

Bonn, Kreisfreie Stadt

59

13

Hauts-de-Seine

59

14

Milano

59

15

Berlin

58

16

Dublin

57

17

Aachen, Kreisfreie Stadt

55

18

Delft en Westland

55

19

Oxfordshire

51

20

Edinburgh, City of

51

21

Stuttgart, Stadtkreis

50

22

Heidelberg, Stadtkreis

49

23

München, Landkreis

49

24

Arr. de Bruxelles-Capitale

48

25

Byen Kobenhavn

48

26

Berkshire

48

27

Wien

47

28

Madrid

46

29

Surrey

45

30

Frankfurt am Main, Kreisfreie Stadt

44

31

Hampshire CC

43

32

Erlangen, Kreisfreie Stadt

42

33

Yvelines

42

34

Dresden, Kreisfreie Stadt

41

Note: The table includes the ranking of 34 best scoring out of the 1303 European regions that scored above 41 points on the EIPE Composite Indicator (CI). 1st Tier regions score between 81 and 100, 2nd tier regions between 61 and 80 and 3rd tier regions between 41 and 60 on the EIPE CI. The scale of the EIPE Composite Indicator represents a normalized scale with minimum 0 and maximum 100. The EIPE raw indicator is a z-scores indicator computed over equally weighted 42 indicators. For further methodological details please refer to Annexes of the report and to the methodological report documenting the methodology behind the EIPE ranking.

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.