Data publikacji: 04.05.2011
Naukowcy i przedsiębiorcy z całej UE z zadowoleniem przyjmują koncepcję Komisji dotyczącą wspólnych ram strategicznych dla przyszłego finansowania unijnego na rzecz badań naukowych i innowacji.
Tak brzmi wstępny wniosek sformułowany na podstawie ponad 470 opinii uzyskanych do tej pory w ramach konsultacji zapoczątkowanych przez Komisję w zielonej księdze z lutego 2011 r. Niemal wszyscy respondenci podkreślają potrzebę uproszczenia procedur składania wniosków o finansowanie oraz sprawozdań dotyczących jego wykorzystania. Wspólne ramy strategiczne obejmować będą bieżące finansowanie realizowane w ramach programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR), programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji oraz Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) (IP/11/138 i MEMO/11/76). Do tej pory wpłynęło ponad 420 wypełnionych ankiet elektronicznych i zamieszczono ponad 50 pisemnych oświadczeń, dostępnych w Internecie dla wszystkich zainteresowanych. Szacuje się, że pojawią się kolejne opinie, ponieważ zainteresowane strony mają czas na przedstawienie swojego stanowiska do 20 maja 2011 r. Stronę internetową konsultacji odwiedziło już 28 500 osób z 134 krajów: http://ec.europa.eu/research/csfri/index_en.cfm
Unijna komisarz ds. badań i innowacji, Máire Geoghegan-Quinn, powiedziała: „Bardzo mnie cieszy silny odzew, jaki konsultacje wywołały do tej pory. Zachęcam zainteresowane strony, które jeszcze nie przedstawiły nam swego stanowiska, aby zrobiły to w terminie do 20 maja. Zapewniam, że każda uwaga zostanie uwzględniona. Główne przesłanie dla Komisji jest już bardzo wyraźne. Przyjmuję je z dużym zadowoleniem: musimy jeszcze bardziej ograniczyć biurokrację i być jeszcze bardziej innowacyjni, jeśli chcemy uwolnić cały potencjał finansowania unijnego na rzecz badań naukowych i innowacji, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, tworzyć nowe miejsca pracy i poprawić jakość życia w Europie i poza jej granicami”.
Po zakończeniu konsultacji 10 czerwca w Brukseli odbędzie się ważna konferencja. Udział w niej weźmie ponad 700 naukowców, przedsiębiorców, polityków i innych zainteresowanych stron, którzy wspólnie będą omawiać wynik konsultacji.
Wyniki konsultacji i konferencji będą podstawą dla wniosku Komisji w sprawie przyszłego finansowania unijnego na rzecz badań naukowych i innowacji, który zostanie złożony przed końcem tego roku. Nowy system wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę, po zakończeniu bieżących programów w dniu 31 grudnia 2013 r.
Większa elastyczność i działania wzbudzające ciekawość
Poza uproszczeniem zasad wielu uczestników podkreśla konieczność zwiększenia liczby działań wzbudzających ciekawość, które pozwolą odblokować twórczy potencjał Europy oraz przedsięwzięć wysokiego ryzyka, mogących przynieść znaczące korzyści społeczne i ekonomiczne.
Wielu respondentów podkreśla również potrzebę bardziej bezpośredniej komunikacji ze społeczeństwem, na przykład poprzez silniejszy nacisk na edukację naukową, przekazywanie informacji naukowych oraz promocję nauki, przy jasno określonej roli szczebla krajowego i regionalnego.
Do tej pory dwie trzecie respondentów to osoby fizyczne, pozostała jedna trzecia obejmuje w równych proporcjach organizacje handlowe i uniwersytety lub inne placówki szkolnictwa wyższego. Ok. 10% respondentów deklaruje się jako przedstawiciele MŚP.
Ponad połowa respondentów otrzymała finansowanie w ramach 7PR.
Wpłynęło ponad tysiąc propozycji dotyczących nazwy nowego programu finansowania
Oprócz konsultacji w sprawie treści nowego programu Komisja prowadzi konkurs ogłoszony 28 marca przez komisarz Máire Geoghegan-Quinn na znalezienie inspirującej nazwy tego programu (IP/11/371).
Do 10 maja wszystkie osoby zainteresowane mogą składać swoje propozycje w formie elektronicznej pod adresem:
Następnie międzynarodowa komisja konkursowa wybierze wstępną listę trzech nazw, które będą przedmiotem publicznego głosowania. Do tej pory wpłynęło ponad tysiąc propozycji.