Data publikacji: 31.05.2023
w zakresie powstających technologii, zrównoważonego handlu i bezpieczeństwa gospodarczego
31 maja br. w miejscowości Luleå w Szwecji, miało miejsce czwarte spotkanie ministerialne Rady UE–USA ds. Handlu i Technologii.
Współprzewodniczyli mu: wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, sekretarz stanu USA Antony Blinken, sekretarz handlu USA Gina Raimondo oraz przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai. W spotkaniu wziął udział także komisarz europejski ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, a gospodarzem spotkania była szwedzka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
UE i USA niezmiennie pozostają kluczowymi partnerami handlowymi i geopolitycznymi. Handel dwustronny między UE a USA osiągnął w 2022 roku rekordowo wysoki poziom ponad 1,55 bln euro, w tym ponad 100 mld euro w ramach handlu cyfrowego.
Podczas spotkania ministerialnego UE i USA zatwierdziły listę głównych wyników zacieśniania współpracy transatlantyckiej w zakresie powstających technologii, zrównoważonego handlu, bezpieczeństwa gospodarczego i dobrobytu, bezpiecznej łączności oraz praw człowieka w środowisku cyfrowym. Obie strony potwierdziły również, że nadal są w pełni zaangażowane we wspieranie Ukrainy.
Główne wyniki czwartego posiedzenia ministerialnego Rady UE–USA ds. Handlu i Technologii
Współpraca transatlantycka w zakresie powstających technologii, łączności i infrastruktury cyfrowej
UE i USA są zgodne, że technologie sztucznej inteligencji (SI) oferują ogromne możliwości, ale mogą również być dla społeczeństwa zagrożeniem. Strony zaprezentowały więc pierwsze owoce wdrażania opracowanego przez Radę UE–USA ds. Handlu i Technologii wspólnego planu działania na rzecz wiarygodnej sztucznej inteligencji i zarządzania ryzykiem, realizowanego przez specjalne grupy ekspertów, pracujących głównie nad określeniem norm i narzędzi umożliwiających funkcjonowanie wiarygodnej SI. W przyszłości prace te obejmą również w szczególności systemy generatywnej sztucznej inteligencji.
UE i USA poczyniły postępy w pracach nad półprzewodnikami, polegające na wdrożeniu porozumień w sprawie wczesnego ostrzegania w łańcuchach dostaw i przejrzystości dotacji. Strony wprowadziły mechanizm zapobiegający wyścigom o dotacje, pogłębiły współpracę w zakresie swoich aktów w sprawie czipów i zamierzają wspólnie prowadzić badania nad możliwością zastąpienia PFAS w łańcuchach dostaw półprzewodników.
UE i USA rozwijają także dziedzinę elektromobilności, w kontekście której opracowały wspólną normę międzynarodową w zakresie systemów megawatowego ładowania elektrycznych pojazdów ciężkich. Ułatwi ona transatlantycki handel i inwestycje dzięki zmniejszeniu kosztów produkcji i wprowadzania tych systemów. Opracowano również zalecenia dotyczące wdrażania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych finansowanego przez rząd.
UE i USA przyspieszyły współpracę nad wspólną wizją i planem działania przemysłu w zakresie systemów łączności bezprzewodowej 6G oraz wydały opinię perspektywiczną w sprawie 6G, w której określiły zasady przewodnie i kolejne kroki w kontekście rozwoju tej kluczowej technologii.
Obie strony nadal pracują również nad przyspieszeniem wdrażania projektów bezpiecznej i odpornej łączności w państwach trzecich, a dziś ogłosiły podjęcie nowych inicjatyw w Kostaryce i Filipinach.
Prawa człowieka i wartości w zmieniającym się geopolitycznym środowisku cyfrowym
Według UE i USA platformy internetowe powinny być w większym stopniu odpowiedzialne za ochronę małoletnich i wzmacnianie ich pozycji. Dostęp badaczy do danych jest kluczowy, aby dostrzec zagrożenia czyhające na platformach internetowych oraz lepiej zrozumieć ekosystem cyfrowy. UE i USA opracowały zbiór zasad wysokiego szczebla dotyczących ochrony małoletnich i wzmacniania ich pozycji oraz dostępu badaczy do danych, które to zasady są zgodne z unijnym aktem o usługach cyfrowych.
Obie strony są również głęboko zaniepokojone strategicznym wykorzystywaniem przez Rosję przekazów dezinformacyjnych oraz działaniami polegającymi na zagranicznych manipulacjach informacjami i ingerencjach w informacje w państwach trzecich. UE i USA wydały dziś wspólne oświadczenie, w którym określiły działania mające na celu zwalczanie zagranicznych manipulacji informacjami i ingerencji w informacje w państwach trzecich, w tym normę dotyczącą ustrukturyzowanej analizy zagrożeń i budowania zdolności w Afryce i Ameryce Łacińskiej.
Współpraca transatlantycka na rzecz łatwiejszego, bardziej ekologicznego i bezpieczniejszego handlu
UE i USA pracują nad ułatwieniem handlu – aby pogłębić dwustronną wymianę handlową, która obecnie osiągnęła wartość 1,5 mld euro – i podjęły dziś kroki na rzecz wprowadzenia takich ułatwień w kluczowych sektorach. Rozszerzyły wzajemne uznawanie produktów farmaceutycznych na leki weterynaryjne i zaktualizowały przepisy dotyczące wzajemnego uznawania wyposażenia statków przez UE i USA. Ponadto kontynuowane będą prace nad ułatwianiem oceny zgodności w niektórych kluczowych sektorach, takich jak sektor maszyn.
W ramach zobowiązania na rzecz bardziej ekologicznego i sprawiedliwego handlu UE i USA uzgodniły program prac nad transatlantycką inicjatywą na rzecz zrównoważonego handlu. Umożliwi ona ściślejszą współpracę nad przechodzeniem na zieloną gospodarkę. Zapoczątkowany niedawno dialog na temat zachęt do korzystania z czystej energii pomoże zapewnić wzajemne uzupełnianie się programów zachęt na rzecz czystej gospodarki w UE i w USA.
W ramach drugiego dialogu na temat handlu i pracy pogłębiono temat wyeliminowania pracy przymusowej z globalnych łańcuchów dostaw w oparciu o wspólne rekomendacje partnerów społecznych.
UE i USA nadal zmagają się z wyzwaniami mającymi wpływ na ich bezpieczeństwo. W tym zakresie dostosowują swoje przepisy dotyczące ograniczeń wywozowych w odniesieniu do produktów wrażliwych wywożonych do Rosji i Białorusi. Nadal koordynują zmiany wprowadzane do wykazów kontrolnych, omawiają powstające technologie i współpracują, aby zapewnić, że broń masowego rażenia nie będzie się rozprzestrzeniać.
Rada UE–USA ds. Handlu i Technologii ponownie podkreśliła, jak ważne jest solidne monitorowanie inwestycji zagranicznych, aby przeciwdziałać konkretnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego oraz koordynacja działań, aby dywersyfikować nasze łańcuchy dostaw i przeciwdziałać nierynkowym praktykom i strategiom politycznym oraz przymusowi gospodarczemu.
UE i USA nadal opowiadają się za wprowadzeniem cyfrowych rozwiązań ułatwiających handel i realizujących zasady handlu cyfrowego uzgodnione w ramach G-7.
Kontekst
Unia Europejska i Stany Zjednoczone zainaugurowały Radę UE–USA ds. Handlu i Technologii podczas szczytu w Brukseli 15 czerwca 2021 r. Rada ta służy UE i USA jako forum do koordynowania podejścia w sprawie kluczowych kwestii handlowych i technologicznych oraz do pogłębiania transatlantyckiej współpracy w tych dziedzinach w oparciu o wspólne wartości demokratyczne. Pierwsze posiedzenie Rady miało miejsce 29 września 2021 r. w Pittsburghu. Po tym posiedzeniu powołano 10 grup roboczych w takich dziedzinach jak normy, sztuczna inteligencja, półprzewodniki, kontrola eksportu i wyzwania dla globalnego handlu. Drugie spotkanie ministerialne miało miejsce 16 maja 2022 r. w Paryżu, a trzecie – w College Park w stanie Maryland w grudniu 2022 roku. Następne posiedzenie Rady planowane jest pod koniec 2023 roku w Stanach Zjednoczonych.
Więcej informacji:
Wspólne oświadczenie Rady UE–USA ds. Handlu i Technologii
Strona informacyjna Rady UE–USA ds. Handlu i Technologii