Data publikacji: 04.12.2009

Rada zdecydowała, że Wspólnota Europejska stanie się stroną konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (UNCRPD)

W dniu 26 listopada 2009 r. Rada utorowała drogę do podpisania przez Wspólnotę Europejską Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych (UNCRPD) z  2006 r.


Konwencja jest pierwszym międzynarodowym, prawnie wiążącym instrumentem, ustanawiającego minimalne normy dotyczące ochrony i zabezpieczenia pełnego zakresu praw obywatelskich, politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych osób niepełnosprawnych na całym świecie. Jest także pierwszym kompleksowym zbiorem praw człowieka, którego WE staje się stroną.
 
Tuż przed Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych oraz zgodnie z wyraźną prośbę Parlamentu Europejskiego, Rada postanowiła dać zielone światło dla Wspólnoty Europejskiej odnośnie przystąpienia do Konwencji ONZ. Decyzja została podjęta na podstawie wniosku Komisji z dnia 29 sierpnia 2008.
 
Z tej okazji, Vladimír Špidla, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans powiedział: "Ta decyzja jest prawdziwym kamieniem milowym; zobowiązanie do promowania i ochrony praw osób niepełnosprawnych jest teraz wzmocnione poprzez zgodę UE na przystąpienie do tej ważnej międzynarodowej umowy. We współpracy z państwami członkowskimi oraz z osobami niepełnosprawnymi, będziemy ciężko pracować, aby zapewnić jej skuteczne wdrożenie w całej UE. "
 
W tym kontekście Komisarz ds. stosunków zewnętrznych i europejskiej polityki sąsiedztwa, Benita Ferrero-Waldner powiedziała: "Na całym świecie osoby niepełnosprawne wciąż doświadczają dyskryminacji, piętnowania, wykluczenia społecznego i łamania ich praw. Niniejsza Konwencja ONZ jest wypełnieniem istotnej luki w międzynarodowym systemie ochrony praw człowieka, ponieważ niepełnosprawność uznano za kwestię praw człowieka i kwestii prawnych, a nie samej tylko materii społecznej. Dzisiejsza decyzja w sprawie przystąpienia do Konwencji ONZ jest ważnym krokiem w nieustających  działaniach UE na rzecz ochrony i promocji praw osób niepełnosprawnych na całym świecie ".
 
Po decyzji Rady , Konwencję UNCRPD muszą ratyfikować wszystkie państwa członkowskie. Dopiero wtedy nastąpi złożenie dokumentu do depozytu w ONZ.
 
Komisja wzywa państwa do niezwłocznej ratyfikacji i jednocześnie pracuje nad szeregiem środków wykonawczych, włączając w to przygotowanie „ European Disability Strategy 2010-2020”.
 
Od 2000 r. Komisja Europejska sfinansowała ponad 280 projektów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych w 69 krajach.
 
Coroczna konferencja, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, mająca miejsce 3 i 4 grudnia tego roku, organizowana przez Komisję w ścisłej współpracy z Europejskim Forum Niepełnosprawności (EDF), będzie doskonałą okazją do promowania lepszego zrozumienia UNCRPD. W tym też roku, szczególny nacisk położony zostanie na zagadnienia związane z umożliwieniem niepełnosprawnym prowadzenia samodzielnego życia.
 
Aby uzyskać więcej informacji:
http://ec.europa.eu/external_relations/human_rights/index_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.