Data publikacji: 04.11.2010

Recepta na cyberataki

Jak walczyć z cyberprzestępczością - o tym dyskutowali deputowani z Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony z przedstawicielami Komisji Europejskiej.


Celem cyberataków stają się już nie tylko zwykli użytkownicy komputerów, ale także całe państwa. W ostatnich latach ofiarą hakerów padła m.in. Gruzja i Estonia. Dlatego 25 października KE przedstawiła deputowanym pakiet nowych rozwiązań.
 
Wiceprzewodniczący Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony Krzysztof Lisek (Europejska Partia Ludowa) zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie związane z cyberprzestępczością. "Wszyscy pamiętamy co działo się w Estonii i Gruzji i jesteśmy świadomi wagi tego problemu" - mówił Lisek.
 
W 2007 r. w okresie napiętych relacji Estonii z Rosją estońskie instytucje publiczne i media stały się celem cyberataków. Rok później, w 2008 r., hakerzy wyłączyli serwery gruzińskiego rządu i prezydenta w czasie konfliktu o Osetię Południową. W marcu 2009 r. wykradziono dokumenty rządowe i z prywatnych przedsiębiorstw aż w 103 krajach.
 
Coraz częściej internetowi przestępcy są zainteresowani nie tylko zwykłymi kradzieżami (np. wyłudzaniem informacji bankowych za pomocą tzw. phishingu), ale i wpływaniem na wydarzenia polityczne.
 
Cyberprzestępczość prowadzi też do dużych strat finansowych. Według Światowego Forum Ekonomicznego poważne wyłącznie infrastruktury (np. linii telefonicznych, podłączeń internetowych, sieci komputerowych) przyniosłoby światowe straty w wysokości 250 miliardów dolarów. Prawdopodobieństwo tak szeroko zakrojonego ataku szacowane jest na 10-20 proc.
 
UE powołała w 2004 r. Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Pomaga ona w przeciwdziałaniu atakom. Jednak po nasileniu się w ostatnim czasie cyberataków Komisja Europejska uznała, że niezbędną są dalsze działania.
 
Komisja proponuje m.in. wyższe sankcje karne za cyberataki (nawet do dwóch i pięciu lat więzienia), polepszenie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE (tak by zmniejszyć czas reakcji na atak do ośmiu godzin), utworzenie systemu zbierania danych o cyberprzestępczości i wzmocnienie roli ENISA (by mogła np. przeprowadzać szkolenia z bezpieczeństwa internetowego).
 
Tematyką cyberprzestepczości zajmie się teraz Komisja ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Prace legislacyjne w PE i Radzie UE powinny się zacząć w przyszłym roku.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.