Data publikacji: 31.08.2011

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

W ramach polityki UE w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatu powstała nowa inicjatywa, która ma zachęcić producentów samochodów do inwestowania w technologie redukcji emisji dwutlenku węgla.


UE jest liderem w walce ze zmianami klimatu - zobowiązała się do zrealizowania trzech głównych celów do roku 2020 http://ec.europa.eu/clima/policies/package/index_en.htm : zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., pozyskiwania 20 proc. energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszenia zużycia energii o 20 proc.
 
W osiągnięciu tych celów mają jej pomóc działania na różnych frontach. Na przykład producenci samochodów mają obowiązek zmniejszenia do roku 2015 emisji CO2 pochodzących z nowych samochodów osobowych o około jedną piątą w stosunku do poziomu z 2007 r. http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars_en.htm. Obecnie samochody produkują 12 proc. emisji CO2 (głównego gazu cieplarnianego) w UE.
 
W ramach nowej inicjatywy http://ec.europa.eu/clima/news/articles/news_2011072501_en.htm  zachęca się producentów samochodów do inwestowania w nowe technologie zmniejszające emisje oraz do ubiegania się o ich zatwierdzenie. Technologia będzie kwalifikować się jako ekoinnowacja, jeżeli w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dotąd nie była brana pod uwagę przy ustalaniu poziomu emisji.
 
Innowacyjne technologie obejmują poprawę napędu pojazdów, a także ulepszenia w zakresie zużycia energii, dokonywane bez szkody dla bezpieczeństwa. Jako ekoinnowacja kwalifikowałoby się zatem zainstalowanie paneli słonecznych przetwarzających światło słoneczne w energię elektryczną, ale energooszczędny samochodowy system audio już nie.
 
Inne działania
Działania dotyczące samochodów są częścią ogólnych wysiłków UE na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych, które obejmują:
          redukcję emisji gazów cieplarnianych pochodzących z przemysłu za pomocą systemu handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń http://ec.europa.eu/clima/policies/ets/index_en.htm , stanowiącego główne narzędzie do realizacji wyznaczonych celów
          poprawę efektywności energetycznej szerokiego wachlarza urządzeń i sprzętu gospodarstwa domowego
          wymóg zwiększonego wykorzystania energii wiatru, energii słonecznej i wodnej, a także biomasy i biopaliw
          wspieranie rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2
          opracowanie kompleksowej strategii UE na rzecz adaptacji do zmian klimatu http://ec.europa.eu/clima/sites/change/  
          dofinansowanie badań i innowacji w ramach programu LIFE http://ec.europa.eu/environment/life/news/press/index.htm .
 
Dalsze działania
Wspomniane działania pomogły UE w realizacji celów w zakresie redukcji emisji oraz stosowania odnawialnych źródeł energii. Jednak przy aktualnym tempie Unii uda się osiągnąć wyznaczone cele jedynie w połowie.
 
Aby nadrobić zaległości, Komisja proponuje wprowadzenie wiążących środków na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej http://ec.europa.eu/clima/news/articles/news_2011062301_en.htm .
 
Prowadzona przez UE walka ze zmianami klimatu - przy jednoczesnym zagwarantowaniu Europie wystarczającej ilości energii - to elementy unijnej strategii na rzecz wzrostu "Europa 2020".
 
Więcej informacji na temat podejścia UE do zmian klimatu http://ec.europa.eu/climateaction/index_pl.htm  
 
Źródło: KE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.