Data publikacji: 21.03.2016

Relokacja i przesiedlenia: potrzeba skutecznych działań ze strony państw członkowskich

Aby zapewnić uporządkowany, dobrze zarządzany i bezpieczny przyjazd osób potrzebujących ochrony międzynarodowej z państw trzecich do Europy oraz ich przyjmowanie, państwa członkowskie muszą pilnie zwiększyć zakres prowadzonych obecnie działań w zakresie przesiedleń.


Na podstawie informacji otrzymanych od państw członkowskich oraz państw stowarzyszonych zgodnie z rozporządzeniem dublińskim, na dzień 15 marca 4 555 osób potrzebujących ochrony było przesiedlonych do 11 krajów. Większość przesiedleń do krajów uczestniczących dotyczyła Syryjczyków przebywających w Jordanii, Libanie i Turcji. Poza tym niektóre kraje prowadzą oddzielne programy przesiedleń w wyniku wcześniejszych zobowiązań międzynarodowych.

Główne problemy określone w opublikowanym dziś sprawozdaniu wiążą się z istnieniem różnic między państwami członkowskimi w zakresie kryteriów wyboru, trwania procedur, narzędzi integracji lub liczby dostępnych miejsc. Problemy wynikają również z braku zdolności przyjmowania oraz z opóźnień spowodowanych odprawami wyjazdowymi w państwach trzecich.

Komisja wzywa państwa prowadzące przesiedlenia do lepszej wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń, szczególnie ze względu na te kraje, które angażują się w proces przesiedlenia po raz pierwszy.

Państwa członkowskie powinny także kontynuować prace nad programem dobrowolnego przyjmowania ze względów humanitarnych syryjskich uchodźców przebywających w Turcji, zaproponowanym przez Komisję Europejską w dniu 15 grudnia 2015 r. Państwa członkowskie i państwa stowarzyszone zgodnie z rozporządzeniem dublińskim, zainteresowane uczestnictwem w programie, muszą przedstawić konkretne zobowiązania polityczne dotyczące daty rozpoczęcia programu, jego skali i modelu dystrybucji. W międzyczasie finalizowane są obowiązujące procedury działania programu, aby zapewnić szybkie wdrożenie zaraz po osiągnięciu porozumienia politycznego.

Kontekst

Tymczasowy mechanizm relokacji w sytuacjach nadzwyczajnych został ustanowiony w dwóch decyzjach Rady z września 2015 r., w których państwa członkowskie zobowiązały się do relokacji 160 tys. osób z Włoch i Grecji (oraz – w stosownych przypadkach – z innych państw członkowskich) do września 2017 r.

W dniu 8 czerwca 2015 r. Komisja przyjęła wniosek w sprawie europejskiego programu przesiedleń, któremu towarzyszyło porozumienie państw członkowskich z dnia 20 lipca przewidujące przesiedlenie 22 504 osób wyraźnie potrzebujących ochrony międzynarodowej, zgodnie z danymi przedstawionymi przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

W następstwie szczytu przywódców UE z Turcją, który odbył się 29 listopada 2015 r., przyjęto plan działania UE-Turcja. Program dobrowolnego przyjmowania jest jednym z istotnych narzędzi planu, mającym na celu wspieranie Turcji w radzeniu sobie z rosnącą liczbą uchodźców, a także umożliwienie osobom naprawdę potrzebującym ochrony dotarcia do Europy w sposób bezpieczny i legalny.

W dniu 7 marca Rada Europejska wezwała do przyspieszenia procesu wdrażania relokacji, aby zmniejszyć poważne obciążenie, z jakim musi się zmagać Grecja. Dzisiejsze sprawozdanie stanowi odpowiedź na konkluzje Rady oraz obowiązek wynikający z art. 12 dwóch decyzji Rady w sprawie relokacji, a także na zobowiązanie Komisji w ramach planu działania „Przywrócenie strefy Schengen".

Dodatkowe informacje

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.